ΚΛΕΦΤΕΕΕΕΣ!!!

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
NIKOS_THESSALONIKH
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 16 Οκτ 2004 04:57 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

ΚΛΕΦΤΕΕΕΕΣ!!!

#1 Δημοσίευση από NIKOS_THESSALONIKH »

Κάθε φορα που ακούω ένα τραγούδι στο όνομα κάποιου (το οποίο όμως μάλλον είναι του ερμηνεύτη), θυμάμαι τον Ηλιόπουλο σε μια ταινία που φωνάζει ... ΚΛΕΦΤΕΕΕΕΣ!!!

Υ.Γ.
Άλλο ο οργανοπαίχτης (όσο καλός κι αν είναι) κι άλλο ο δημιουργός.

Άβαταρ μέλους
kyriaki35
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005 01:39 pm
Τοποθεσία: Ταύρος

Re: ΚΛΕΦΤΕΕΕΕΣ!!!

#2 Δημοσίευση από kyriaki35 »

NIKOS_THESSALONIKH έγραψε:Κάθε φορα που ακούω ένα τραγούδι στο όνομα κάποιου (το οποίο όμως μάλλον είναι του ερμηνεύτη), θυμάμαι τον Ηλιόπουλο σε μια ταινία που φωνάζει ... ΚΛΕΦΤΕΕΕΕΣ!!!

Υ.Γ.
Άλλο ο οργανοπαίχτης (όσο καλός κι αν είναι) κι άλλο ο δημιουργός.
Νίκο απο την ωραία θεσσαλονίκη, Καλημέρα.

Με έβαλες σε σκέψεις σήμερα. Τι ακριβώς υποννοείς (λέω υποννοείς γιατι δεν έχεις τοποθετηθεί συγκεκριμένα) με την σημείωσή σου?
Η τελευταία που ανέβασα τραγούδια είμαι εγώ. Για ποιό τραγούδι μιλάς?
Αν υπάρχει κάποιο λάθος στα στοιχεία που έχω δώσει για τα τραγούδια,
σε διαβεβαιώ πως δυστυχώς και μάλιστα με λύπη, δεν είναι δική μου ευθύνη ακόμα και αν έχω την ευθύνη στο ανέβασμα.
Ακριβολογώντας, δεν έχω τη δυνατότητα, τα μέσα και τον χρόνο να ερευνώ την πατρότητα των τραγουδιών όσο και αν αυτό θα έπρεπε να κάνω.
-Για όποιο τραγούδι δεν έχω στοιχεία, έστω και λαθεμένα, βάζω ερωτηματικό και σίγουρα τα στοιχεία που δίνω, δεν τα κατεβάζω απο το κεφάλι μου...-
Ο,τι έχω μαζέψει με μεράκι και πολύ αγάπη για την ελληνική μουσική, χωρίς να είμαι ερευνητής ή συλλέκτης, με πολύ αγάπη προσπαθώ να τα μοιραστώ μαζί σας ακόμα και αν είναι και τα πιο σπάνια τραγούδια.
Ανάμεσα σε όλα όσα έχω ανεβάσει μέχρι τώρα, υπάρχουν κάποια τραγούδια που κάποιοι άνθρωποι τα πληρώσανε πολύ ακριβά για να τα βρούνε. Τώρα το πως ήρθανε στα χέρια μου είναι ζήτημα ψαξίματος και το γιατι δεν τα κρατάω και εγώ στο συρτάρι μου, αυτό έχει να κάνει με την ιδιοσυγκρασία μου και τίς πεποιθήσεις μου. (Πιστεύω ακράδαντα πως τα τραγούδια ανήκουν σε όλους και όχι σε ορισμένους που πληρώνουν πολλά για να τα κρατάνε σε "μικροαστικά" προσωπικά αρχεία.)
Για αυτό θεωρώ πως όσο πιο "εξαφανισμένο" ή "κλειδωμένο" είναι ένα τραγούδι, τόσο πιο εύκολα χάνονται τα ίχνη όλων όσων συμπράξανε για να δημιουργηθεί. Το καλό σε αυτό το site είναι πως στοιχεία για τα τραγούδια μαζεύονται αργά ή γρήγορα με καλά αποτελέσματα.
Υποψιάζομαι οτι αναφέρεσαι σε κάποιο που αποδίδεται στο Χιώτη....(επι ευκαιρίας θέλω να πω, πως στα σχόλια μου, φαίνεται η μεγάλη μου αγάπη και ο θαυμασμός μου στο έργο του, -χωρίς να ακυρώνω βέβαια όλους τους ισάξιους σύγχρονούς του- είτε είναι έργο δημιουργίας είτε εκτέλεσης. Η προσωπική μου άποψη είναι πως ο Χιώτης ήταν ενας υπέροχος οργανοπαίκτης -κιθαρίστας και μπουζουκτσής- και πως αυτό δεν αναιρεί αλλα αντίθετα συμπληρώνει το έργο του ως έναν ευρυματικό και πολύπλευρο δημιουργό.
Κοντά το μισό μας ρεπερτόριο και μένα και του άντρα μου -ως ντουέτο- ανήκει στον Χιώτη και αφορά σε όλο το φάσμα των τραγουδιών του. Αν ζούσε θα είχα υποβάλλει τα σέβη μου, ωστόσο το έχω κάνει στη Λίντα αφού είναι η εν ζωη σύντροφός του, με μεγάλο σεβασμό και ταπεινότητα.)
Αυτό που θέλω να πω είναι πως το "κράξιμο": "κλεφτες"! -που αν θυμάμαι καλά συνοδεύεται στη ταινία και απο το "λωποδήτες"- όσο χαριτωμένο και να θέλεις να φανεί, είναι αρκετά βαρύ και μάλιστα χωρίς στοιχεία που να το αποδεικνείουν. Με αυτά που γράφω, δεν εννοώ πως υπερασπίζομαι την όποια άποψη περι πατρότητας, ούτε θα καθίσω να ασχοληθώ και πολύ με τα δισκογραφικά τους "παρε δώσε". Μου φτάνει να απολαμβάνω τις μελωδίες και τις φωνές τους και είτε εγκυκλοπαιδικά είτε λόγω επαγγέλματος, με ότι να συνρρέει απο αυτό, να ενημερώνομαι για την πατρότητα των τραγουδιών.
Μη ξεχνάς λοιπόν πως πάντα υπάρχει η περίπτωση να έχω εγώ λάθος στη βάση μου και αυτό να σε συμπαρασύρει στη προσφώνηση "κλέφτες"χωρίς το καημένο το τραγουδάκι ή ο δημιουργός ή ο "κλέφτης", να φταίει σε τίποτα.
Ειλικρινά θα δεχόμουν πολύ περισσότερο να με έλεγες "ανόητη" ή "αδιάβαστη" αν έχω κάνει λάθος εγώ, παρά αυτό...
Οι διορθώσεις, είναι πάντα ευπρόσδεκτες, να μην πω κιόλας "κατ΄απαίτηση ευπρόσδεκτες"...:)
Πάντως σε παρακαλώ να μου απαντήσεις αν αναφέρεσαι σε κάποιο-οια τραγούδια που ανέβασα εγώ και σε παρακαλώ επίσης να αγνοήσεις τα παραπάνω που έγραψα αν σε έχω παρεξηγήσει κατα λάθος.
Αν συμβαίνει αυτό, δηλαδή να σε έχω παρεξηγήσει και να μην αναφέρεσαι σε μένα, σου ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων μεσα απο την καρδιά μου.
Γίνε μόνο λίγο πιο συγκεκριμένος για πιο πράγμα μιλάς. (Ποιό τραγούδι-ια, ποιός δημιουργός, για να βρούμε μιαν άκρη και να γίνουν και οι διορθώσεις).

Πάντα με ειλικρινά φιλική διάθεση.
σαν καναν το καθηκον τους
ησυχοι πια οι γειτονοι
γυρισανε στο σπιτι τους
κι αφησανε στο χιονι
της γειτονιας το φροκαλο
το Τζακ Ο Χαρα κοκαλο!

Άβαταρ μέλους
NIKOS_THESSALONIKH
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 16 Οκτ 2004 04:57 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΚΛΕΦΤΕΕΕΕΣ!!!

#3 Δημοσίευση από NIKOS_THESSALONIKH »

:D ...Ρε Κυριακή πήρες φόρα και δεν σταματάς!
Να είσαι σίγουρη ότι αν ήθελα να πω κάτι σε οποιονδήποτε θα του το έλεγα στα ίσια.
Δεν αναφερόμουνα ουτε σε σένα ουτε στον Χίωτη.
Στις δίσκογραφικές και τα κόλπα τους! :x
:lol: Κι όπως λέει και το ρητό : όποιος έχει τη μυγα... να τη δώσει πίσω! :lol:
Δεν είχα ως αφορμή τη σελίδα. Απλα ένιωσα για μια ακόμα φόρα να με πνίγει η αδικία προς καποιους από τους μεγαλύτερους Δημιουργούς. και με ποιον να μοιραστω την πίκρα μου; με τους γύρω μου που θεωρουν ρεμπέτικο ότι έχει "μπουζούκι";
Και να σκεφτείς ότι δεν είπα το τραγούδι που ήταν η αφορμη να νευριάσω (κι ούτε θα το πω) για να μην παρεξηγηθεί κανείς :D

Άβαταρ μέλους
kyriaki35
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005 01:39 pm
Τοποθεσία: Ταύρος

Re: ΚΛΕΦΤΕΕΕΕΣ!!!

#4 Δημοσίευση από kyriaki35 »

NIKOS_THESSALONIKH έγραψε::D ...Ρε Κυριακή πήρες φόρα και δεν σταματάς!
Να είσαι σίγουρη ότι αν ήθελα να πω κάτι σε οποιονδήποτε θα του το έλεγα στα ίσια.
Δεν αναφερόμουνα ουτε σε σένα ουτε στον Χίωτη.
Στις δίσκογραφικές και τα κόλπα τους! :x
:lol: Κι όπως λέει και το ρητό : όποιος έχει τη μυγα... να τη δώσει πίσω! :lol:
Δεν είχα ως αφορμή τη σελίδα. Απλα ένιωσα για μια ακόμα φόρα να με πνίγει η αδικία προς καποιους από τους μεγαλύτερους Δημιουργούς. και με ποιον να μοιραστω την πίκρα μου; με τους γύρω μου που θεωρουν ρεμπέτικο ότι έχει "μπουζούκι";
Και να σκεφτείς ότι δεν είπα το τραγούδι που ήταν η αφορμη να νευριάσω (κι ούτε θα το πω) για να μην παρεξηγηθεί κανείς :D
Νίκο Καλημέρα,
οk, κανένα πρόβλημα. Γυναικεία λογοδιάρροια... :wink: .... Πάντως επι ευκαιρίας, γενικά τις σκέψεις μου είπα. Επειδή με έβαλες στη πρίζα όμως τώρα, στείλε μου με ένα προσωπικό μήνυμα για ποιό τραγούδι μιλάς...μοιράσου το με μένα ...pleaseeee...εγώ δεν θεωρώ ο,τι έχει μπουζούκι ρεμπέτικο.... :P . Ελα, θα κάνουμε τα 3Κ: (ΚΚΚ), (Καλοπροαίρετη Κοινωνική Κριτική :!: :D ).
Φιλιά στην όμορφη Θεσσαλονίκη και ελπίζω να έχετε πιο δροσιά απο μας!!!
Τελευταία επεξεργασία από kyriaki35 σε 24 Ιούλ 2005 05:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
σαν καναν το καθηκον τους
ησυχοι πια οι γειτονοι
γυρισανε στο σπιτι τους
κι αφησανε στο χιονι
της γειτονιας το φροκαλο
το Τζακ Ο Χαρα κοκαλο!

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”