Προπολεμικά τραγούδια του Τσιτσάνη



Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
a.a.d.
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 09 Ιαν 2005 07:23 pm
Επικοινωνία:

Προπολεμικά τραγούδια του Τσιτσάνη

#1 Δημοσίευση από a.a.d. »

Σύμφωνα με τα άπαντα του Τσιτσάνη, έχουν γρομμοφωνηθεί 95 τραγούδια και τρία οργανικά.Παραθέτω λίστα με βάση τον πρώτο στίχο και στη συνέχεια τον α/α και τον τίτλο. (ας με συγχωρέσει ο Αδμίνορας για το μέγεθος)

Αγαπώ μια παντρεμένη [34.Αγαπώ μια παντρεμένη], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 38
Αναστενάζω και πονώ που ' φυγές από μένα [72.Σκληρόκαρδη], Σταυροπούλου-Τσιτσάνης, 39 ζ
Αν είχα τύχη, κούκλα μου, και σ' έκανα δική μου [81.Μια βίλα εγώ θα σου]
Απ' τον καιρό που έτυχε εσένα να γνωρίσω [65.Τώρα γυρνάς στις γειτονιές], Παγιουμτζής-Περπινιάδης, 39 ζ
Απ' τον καιρό που τα' μπλεξα με μια γειτόνισσα μου [63.Πάνε τα λεφτά μου], Περπινιάδης-Τσιτσάνης, 39 χ
Απόψε τα μεσάνυχτα θα 'ρθω να σε ξυπνήσω [55.Νταίζυ], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 39 ζ
Απόψε φως μου ξαγρυπνώ για σένανε και μόνο [47.Απόψε να μην κοιμηθείς], Αμπατζή-Περπινιάδης, 38 χ
Αφού μ' αρέσει να γυρνώ τον κόσμο τι τον μέλει; [78.Αφού μ' αρέσει να γυρνώ], Σταυροπούλου, 39 ζ

Βαρέθηκα να σ' αγαπώ,Πολίτισσα πλανεύτρα [43.Πολίτισσσα], Περδικόπουλος-Χρυσίνης, 38
Βαριέστησα να καρτερώ,να ξενυχτώ τα βράδια [82.Θα βρω μια άλλη με καρδιά], Σταυροπούλου, 39 χ
Βόηθα Χριστέ και Παναγιά λαχείο σαν θα πάρω [59.Ο Τσιτσάνης στη ζούγκλα], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 39
Βρέθηκα, καλέ, στην γειτονιά σου [44.Τι θέλεις από μένα], Περπινιάδης, 38
Βρήκα τη γυναίκα που γουστάρω [52.Ο γάμος του Τσιτσάνη], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 39

Γι' αυτά τα μαύρα μάτια σου τα βράδια ξενυχτάω [90.Γι' αυτά τα μαύρα μάτια σου], Κηρομύτης-Τσιτσάνης, 40 ζ
Για μας ο κόσμος τι θα πει, αυτό μη σε πειράζει [61.Την Κυριακή το δειλινό], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 39
Γκουβερνάντα μου θα σου το πω [11.Γκουβερνάντα], Περδικόπουλος, 37

Δεν είσαι όσο μου 'πανε ωραία [58.Σε περιμένουνε, σε συζητούνε], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 39
Δε θέλω τα ματάκια σου να κρυφοκλαίνε [45.Παρηγοριά τα μάτια σου], Ρουμελιώτης Δημήτρης, 38 χ
Δεν το 'πα το παράπονο που κρύβω στην καρδιά μου [46.Δεν το 'πα το παράπονο], Ρουμελιώτης Δημήτρης, 38
Δυο χρόνια με τραβούσανε τα πονηρά σου μάτια [25.Στα ταβερνεία θα γυρνώ], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 38
Δυο χρόνια τώρα σ' αγαπώ, είμαι πιστός σ' εσένα [22.Δυο χρόνια σ' αγαπώ], Περδικόπουλος-Τσιτσάνης, 38
Δώδεκα η ώρα θα 'ρθω βρε Μαριώ [60.Δώδεκα η ώρα], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 39

Εγώ για σένα κάθε βράδυ ξενυχτώ [12.Για σένα ξενυχτώ], Περπινιάδης-Τσιτσάνης, 37
Είμαι παιδάκι με ψυχή και ζηλεμένο [5.Όλα τα έχω βαρεθεί], Περδικόπουλος-Τσιτσάνης, 37 χ
Είπες πως σου έκανα απόψε ματσαράγκα [83.Ματσαράγκα], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 39 ζ
Είσαι αριστοκράτισσα κι ωραία [51.Είσαι αριστοκράτισσα κι ωραία], Χατζηχρήστος, 39
Είσαι ωραία, θαύμα, σαν νεράιδα [79.Είσαι σαν νεράιδα], Σταυροπούλου-Μαυρίδης Χαράλαμπος, 39 χ
Έλα μικρό να φύγουμε να πάμε σ' άλλα μέρη [76.Έλα μικρό να φύγουμε], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 39 χ
Έμαθα πολλά μικρό μου [50.Φάνταζες σαν πριγκηπέσσα], Βαμβακάρης-Τσιτσάνης, 38
Έρχεσαι με κοροϊδεύεις [24.Τσιγγάνα μου γλυκιά], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 38
Εσένα χήρα μου γλυκιά για να σε αποχτήσω [21.Η Βασίλω], Περδικόπουλος-Τσιτσάνης, 38 ζ

Ήθελα να σ' ανταμώσω να σου ειπώ το μυστικό [64.Δεν σε θέλω πια], Περπινιάδης-Τσιτσάνης, 39 χ
Η ομορφιά, η τσαχπινιά σου με μαγεύει [86.Το κατσαρό σου το μαλί], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 40χ γρ

Θα πάω εκεί στην Αραπιά, γιατί μ' έχουν μιλήσει [80.Μάγισσα της Αραπιάς], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 39 χ
Θα 'ρθω μια γλυκιά βραδιά, μια χιονισμένη νύχτα [37.Θα 'ρθω μια γλυκιά βραδιά], Παγιουμτζής, 38 ζ
Θέλω απόψε σαν Εγγλέζα, φως μου, να φερθείς [73.Σαν Εγγλέζα να φερθείς], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 39 χ
Θυμήθηκα τα μέρη μου τα βράδια που γυρνούσα [26.Στης Σαλονίκης τα στενά], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 38

Καμαριέρα θες να γίνεις, να φορέσεις την ποδιά [84.Καμαριέρα],Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 39 χ
Κάποτε ζήλεψα κι εγώ δυο πλάνα μαύρα μάτια [29.Κάποτε ζήλεψα], Παγιουμτζής, 38
Κουράστηκα για να σε αποκτήσω [40.Αρχόντισσα], Παγιουμτζής-Περπινιάδης, 38 χ

Μ' αυτές σου τις τρελές ματιές [75.Θα προτιμήσω θάνατο], Σταυροπούλου-Τσιτσάνης, 39 χ
Μεγάλο πόνο μου ' βαλες και μέρα νύχτα λιώνω [67.Μηχανικά με μπέρδεψες], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 39 χ
Μες στα σκοτεινά σου τα δρομάκια [49.Θα ρωτήσω τη μαμά σου], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 38
Μες στην πολλή σκοτούρα μου γιατί να σε γνωρίσω [48.Μες στην πολλή σκοτούρα μου], Παγιουμτζής, 38 ζ
Μέσα στο γλέντι του χορού κι ένα τρελό μεθύσι [17.Το τρελοκόριτσο], Χατζηχρήστος-Τσιτσάνης, 38
Μες στον καθρέφτη ταχτικά το πρόσωπο κοιτάζεις [62.Την ομορφιά σου έχασες], Παγιουμτζής-Περπινιαδης, 39 ζ
Μέσα στον κόσμο που γυρνώ με δέρνει ένα μεράκι [27.Η Μαριώ], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 38
Με σπανιόλικες χαβάγιες [9.Με λικέρ και με σαμπάνια], Περδικόπουλος-Τσιτσάνης, 37
Με χαμόγελο με κέφι [23.Μπράβο σου που με δουλεύεις], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 38
Μη μου πληγώνεις σαν και πρώτα την καρδιά [15.Τρικαλινή τσαχπίνα], Περπινιάδης-Χρυσίνης, 37 χσ
Μην κλαις και μην πικραίνεσαι και μη βαριά στενάζεις [70],Οι φιλενάδες], Γεωργακοπούλου-Χρυσίνης, 39 ζ
Μην κλαις, μικρούλα μου γλυκιά, μην κλαις μη μαραζώνεις [91.Ο κόσμος απ' τη ζήλια του], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης-Κηρομύτης,40ζ
Μια βραδιά στο Μόντε Κάρλο πήγα να παρευρεθώ [14.Ο Τσιτσάνης στο Μόντε Κάρλο], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 37
Μια Κυριακή σε γνώρισα, καθόσουν σ' έναν πάγκο [42.Όταν σε πρωτογνώρισα], Παγιουμτζής-Περπινιαδης, 38
Μια μελαχρινή κοπέλα [30.Μελαχρινή κοπέλα, Παγιουμτζής, 38
Μια νύχτα κάτω στο Πασαλιμάνι [35.Μια νύχτα στο Πασαλιμάνι], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 38
Μια ποδαριώτισσα μικρή, ναζιάρα μαυρομάτα [39.Η μικρή των Παδαράδων], Περδικόπουλος, 38
Μικρή μικρή σ' αγάπησα, σε πόνεσα ο καημένος [71.Μικρή μικρή σ' αγάπησα], Σταυροπούλου-Τσιτσάνης, 39 χ
Μου ορκιζόσουν κι έλεγες πιστά πως μ' αγαπούσες [38.Σ' αυτόν τον κόσμο δυστυχής], Περπινιάδης-Χρυσίνης, 38
Μπατίρη με κατάντησες, στους δρόμους να γυρίζω [95.Μπατίρης], Κηρομύτης-Γεωργακοπούλου, 40 ζ
Μποέμισσα ξανθιά, γαλανομάτα [41.Μποέμισσα (ρεμπέτικο)], Παγιουμτζής-Περπινιαδης, 38

Να γιατί γυρνώ μες στην Αθήνα [4.Να γιατί περνώ], Βαμβακάρης-Καρίβαλη Σοφία, 37

Ξελογιάστρα είναι τ' όνομα σου [6.Ξελογιάστρα], Περδικόπουλος Δημήτρης, 37
Ξενιτεμένος κι έρημος στην ξενιτιά γυρίζω [16.Ξενιτιά], Χατζηχρήστος-Τσιτσάνης, 38+40

Ο κόσμος με κατηγορεί, δεν ξέρω τι θα γίνω [33.Μαζί σου που 'χω μπλέξει], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 38
Όποιος γεννιέται μερακλής δεν ξέρει τι να κάνει [36.Οι μερακλήδες], Παγιουμτζής, 38
Όταν σε βλέπω, βρε Μαριώ, μαζί με τη μαμά σου [10.Μαριώ και μανάβης], Περδικόπουλος, 37
Ό,τι κι αν πω δεν σε ξεχνώ [96.Μ' έναν πικρό αναστεναγμό], Περπινιάδης-Τσιτσάνης, 40 χ

Παιχνιδιάρα μου τρελαίνομαι, ζαλίζομαι [8.Με θαμπώνουν οι ματιές σου], Περδικόπουλος, 37
Παλάτια χρυσοστόλιστα, χαρέμια με διαμάντια [88.Χαρέμια με διαμάντια], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 40 ζ
Πέντε μήνες βρίσκομαι μες στη Θεσσαλονίκη [19.Ο ασυρματιστής], Περδικόπουλος, 38
Ποιος είδε πράσινο δεντρί [2.Μαντίλι χρυσοκεντημένο], Ελβίρα Κάκκη, 36
Προξενεύουν τον Σταμάτη [32.Προξενεύουν τον Σταμάτη], Παγιουμτζής, 38
Προχθές ανταμωθήκαμε με μια φιληναδούλα [57.Να πάμε για τη Βούλα], Παγιουμτζής-Περπινιάδης, 39
Προχθές το βράδυ στο στενό σου είπα [31.Πάνε τα παλιά, Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 38
Πώς να στον πω μικρούλα μου, τον πόνο δεν αντέχω [13.Τα χάνω όταν σε βλέπω], Περπινιάδης, 37

Σ' αγαπώ και το φωνάζω [87.Σε ζηλεύω, σε πονώ], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 40 χ
Σ' έναν τεκέ μπουκάρανε τρεις μάγκες φιλαράκοι [1.Σ' έναν τεκέ σκαρώσανε],Μητάκη Γεωργία,36
Σήμερα ξύπνησα πρωί και πάω να κυνηγήσω [18.Σήμερα ξύπνησα πρωί], Παγιουμτζής, 38
Στα Τρίκαλα στα δυο στενά [68],Ο Σαρκαφλιάς, Παγιουμτζής, 39 ζ
Στην Καλαμπάκα μια βραδιά θα πάω να μεθύσω [66.Καλαμπακιώτισσα], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 39 ζ
Στης Λάρισας τον ποταμό [77.Λαρισινή], Παγιουμτζής, 39 ζ

Τα λεν' Παντρεμενάδικα γιατ' έχει κοριτσάκια [74.Τα πεντρεμενάδικα], Σταυροπούλου-Τσιτσάνης, 39 ζ
Τα χρυσόξανθα μαλλιά τα βελουδένια μάτια [54.Τα βελουδένια μάτια σου], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 39
Ταχτικά πολύ σε χάνω [92.Τ' άδικο ο Θεός δεν θέλει], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 40 χ
Τι θέλεις από μένανε, πες μου το να στο δώσω [7.Γειτόνισσα, Καρίβαλη Σοφία, 37
Τι θέλω, τι γυρεύω [20.Από σένα τι ζηλεύω], Περδικόπουλος-Τσιτσάνης, 38
Τι σου 'κανα βρε μάτια μου, γιατί δεν μου μιλιέσαι; [3.Πικρός θα 'ναι ο πόνος μου], Ελβίρα Κόκκη, 36 ζ
Το καλοκαίρι τώρα [56.Ο Τσιτσάνης στην Παραγουάη (Σε φίνο ακρογιάλι)], Παγιουμτζής-Περπινιάδης, 39
Το ξέρω βρε μικρούλα μου, κάνεις καλή παρέα [89.Φίνα θα την περνάμε], Σταυροπούλου-Τσιτσάνης, 40 χ
Το σύρε κι έλα άρχισα ξανά στη γειτονιά σου [85.Το σύρε κι έλα άρχισα], Παγιουμτζής 40 ζ
Τραγούδια όμορφα θα πω με φίνο μπουζουκάκι [93.Για μια ξανθούλα], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 40 ζ

Χίλιες γυναίκες γνώρισα, μ' άλλη καμιά δεν βρήκα [94.Ζωίτσα μου], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 40 ζ

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:
1.Εντός [] η αρίθμηση και ο τίτλος σύμφωνα με τα άπαντα του Τσιτσάνη (Εκδόσεις: Λαϊκό τραγούδι, επιμέλεια: Αναστασίου)
2.Μετά τις [], οι τραγουδιστές, και μετά το έτος γραμμοφώνισης και ο ρυθμός (Όπου: ζ=ζεϊμπέκικο, χ=χασάπικο,

χσ=χασαποσέρβικο κλπ)
3.Προπολεμικά γραμμοφωνήθηκαν και τρία (3) οργανικά .

Ας δούμε όλοι μαζί, τι υπάρχει ήδη στη λίστα, τι δεν υπάρχει και εμείς έχουμε, και τι πρέπει να αναζητηθεί.
από τα δέκα πρώτα , βάσει α/α, υπάρχουν τα 1,2,3,4,5(ανεβαίνει),6,8 και 9.
Δεν υπάρχουν τα 7 και 10 (10 και 11 είναι δύο πλευρές του ίδιου δίσκου, με τον Περδικόπουλο, ένα συρτό και ένα καλαματιανό).
Θα συνεχίσω αργότερα.

Άβαταρ μέλους
seaofwine
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 26 Φεβ 2005 04:37 pm

#2 Δημοσίευση από seaofwine »

Ωραίο το post σου, αλλά επικίνδυνο! Μεγάλο ποσοστό από τα τραγούδια που αναφέρθηκαν υπάρχουν ήδη, να δείς που θα ντουμπλαριστούν πάλι ένας σωρός τραγούδια. Η ιδέα είναι καλή αν και ολίγον Τσιτσανοκεντρική...Μεγάλη μου επιθυμία είναι να βρούμε το "Μεσα στον κόσμο που γυρνώ, με δέρνει ένα μεράκι" (Η Μαριώ) με τον Παγιουμτζή!Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΚΟΜΜΑΤΙ και με εισαγωγάρα!!!
Τα υπολοιπα, προς αναζήτηση!
tilakos

a.a.d.
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 09 Ιαν 2005 07:23 pm
Επικοινωνία:

#3 Δημοσίευση από a.a.d. »

"Κρασοθάλασσα":), καταρχή έχεις δίκιο.Εάν όμως ,όπως και συ υποψιάζεσαι, υπάρχουν αρκετά από αυτά, τότε νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο.Άσε που πιθανότατα θα έχουμε και...παραπλευρό κέρδος, εάν πολλοί αφιερόσουν λίγο χρόνο, γιατί και λάθη θα επισημανθούν και διορθωθούν, και θα διευκολυνθούν οι συνήθεις...ύποπτοι στα "ανεβάσματα".Φυσικά ο Μαχχ έχει κάθε στιγμή το δικαίωμα,αν διαπιστώσει "δυσλειτουργίες", να στείλει όλο το πόστ εκεί πρέπει, εις τον κάλαθον.Τώρα για την ιδέα, σιγά την ιδέα, το ίδιο έχει γίνει κι άλλες φορές, ίσως σε μικρότερη κλίμακα, και βέβαια, μακριά από μένα οι... επικεντρώσεις και οι ...ισμοί (Τσιτσανισμοί, Βαμβακαρισμοί ....ισμοί).Η μουσική, έλεγε η γιαγιά μου, είναι σαν το φαί, περί ορέξεως κολοκιθόπιτα.Για τους άλλους, εγώ προσωπικά είμαι πολύ μεγάλος (στα χρόνια και στα κιλά) για να μπορέσω, και οι άλλοι ζητώ να με συγχωρέσουν γι΄αυτή μου την άποψη.
Επί της ουσίας.Έλεγξα από το 11 μέχρι και το 55.
Υπάρχουν τα: 13,14,15,16,21,23,28,31,32,35, 37,40,42,47,48,49,50,,53,54,και 55.
Δεν υπάρχουν τα: 11,12,17,18,19,20,22,24,25,26,27,29,30,33,34,36,38,39,41,43,44,45,46,51 και 52
Θα συνεχίσω αργότερα και μόλις τελειώσω τον έλεχγο, θα κάνω έντιτ το αρχικό ποστ και θα αφίσω μόνο τα τραγούδια που λίπουν.

a.a.d.
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 09 Ιαν 2005 07:23 pm
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από a.a.d. »

Μετά τον έλεγχο που έκανα, παρακαλώ διορθώστε τα πιθανά λαθη, τα προς αναζήτηση προπολεμικά του Τσιτσάνη είναι τα εξής:

Αν είχα τύχη, κούκλα μου, και σ' έκανα δική μου [81.Μια βίλα εγώ θα σου]
Απ' τον καιρό που έτυχε εσένα να γνωρίσω [65.Τώρα γυρνάς στις γειτονιές], Παγιουμτζής-Περπινιάδης, 39 ζ
Απ' τον καιρό που τα' μπλεξα με μια γειτόνισσα μου [63.Πάνε τα λεφτά μου], Περπινιάδης-Τσιτσάνης, 39 χ
Αφού μ' αρέσει να γυρνώ τον κόσμο τι τον μέλει; [78.Αφού μ' αρέσει να γυρνώ], Σταυροπούλου, 39 ζ
Βαρέθηκα να σ' αγαπώ,Πολίτισσα πλανεύτρα [43.Πολίτισσσα], Περδικόπουλος-Χρυσίνης, 38
Βρέθηκα, καλέ, στην γειτονιά σου [44.Τι θέλεις από μένα], Περπινιάδης, 38
Γι' αυτά τα μαύρα μάτια σου τα βράδια ξενυχτάω [90.Γι' αυτά τα μαύρα μάτια σου], Κηρομύτης-Τσιτσάνης, 40 ζ
Για μας ο κόσμος τι θα πει, αυτό μη σε πειράζει [61.Την Κυριακή το δειλινό], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 39
Γκουβερνάντα μου θα σου το πω [11.Γκουβερνάντα], Περδικόπουλος, 37
Δεν είσαι όσο μου 'πανε ωραία [58.Σε περιμένουνε, σε συζητούνε], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 39
Δε θέλω τα ματάκια σου να κρυφοκλαίνε [45.Παρηγοριά τα μάτια σου], Ρουμελιώτης Δημήτρης, 38 χ
Δεν το 'πα το παράπονο που κρύβω στην καρδιά μου [46.Δεν το 'πα το παράπονο], Ρουμελιώτης Δημήτρης, 38
Δυο χρόνια με τραβούσανε τα πονηρά σου μάτια [25.Στα ταβερνεία θα γυρνώ], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 38
Δυο χρόνια τώρα σ' αγαπώ, είμαι πιστός σ' εσένα [22.Δυο χρόνια σ' αγαπώ], Περδικόπουλος-Τσιτσάνης, 38
Εγώ για σένα κάθε βράδυ ξενυχτώ [12.Για σένα ξενυχτώ], Περπινιάδης-Τσιτσάνης, 37
Είσαι αριστοκράτισσα κι ωραία [51.Είσαι αριστοκράτισσα κι ωραία], Χατζηχρήστος, 39
Είσαι ωραία, θαύμα, σαν νεράιδα [79.Είσαι σαν νεράιδα], Σταυροπούλου-Μαυρίδης Χαράλαμπος, 39 χ
Έρχεσαι με κοροϊδεύεις [24.Τσιγγάνα μου γλυκιά], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 38
Ήθελα να σ' ανταμώσω να σου ειπώ το μυστικό [64.Δεν σε θέλω πια], Περπινιάδης-Τσιτσάνης, 39 χ
Η ομορφιά, η τσαχπινιά σου με μαγεύει [86.Το κατσαρό σου το μαλί], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 40χ γρ
Θυμήθηκα τα μέρη μου τα βράδια που γυρνούσα [26.Στης Σαλονίκης τα στενά], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 38
Καμαριέρα θες να γίνεις, να φορέσεις την ποδιά [84.Καμαριέρα],Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 39 χ
Κάποτε ζήλεψα κι εγώ δυο πλάνα μαύρα μάτια [29.Κάποτε ζήλεψα], Παγιουμτζής, 38
ΜΜεγάλο πόνο μου ' βαλες και μέρα νύχτα λιώνω [67.Μηχανικά με μπέρδεψες], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 39 χ
Μέσα στο γλέντι του χορού κι ένα τρελό μεθύσι [17.Το τρελοκόριτσο], Χατζηχρήστος-Τσιτσάνης, 38
Μέσα στον κόσμο που γυρνώ με δέρνει ένα μεράκι [27.Η Μαριώ], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 38
Μια μελαχρινή κοπέλα [30.Μελαχρινή κοπέλα, Παγιουμτζής, 38
Μια ποδαριώτισσα μικρή, ναζιάρα μαυρομάτα [39.Η μικρή των Παδαράδων], Περδικόπουλος, 38
Μικρή μικρή σ' αγάπησα, σε πόνεσα ο καημένος [71.Μικρή μικρή σ' αγάπησα], Σταυροπούλου-Τσιτσάνης, 39 χ
Μου ορκιζόσουν κι έλεγες πιστά πως μ' αγαπούσες [38.Σ' αυτόν τον κόσμο δυστυχής], Περπινιάδης-Χρυσίνης, 38
Μποέμισσα ξανθιά, γαλανομάτα [41.Μποέμισσα (ρεμπέτικο)], Παγιουμτζής-Περπινιαδης, 38
Ο κόσμος με κατηγορεί, δεν ξέρω τι θα γίνω [33.Μαζί σου που 'χω μπλέξει], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 38
Όποιος γεννιέται μερακλής δεν ξέρει τι να κάνει [36.Οι μερακλήδες], Παγιουμτζής, 38
Όταν σε βλέπω, βρε Μαριώ, μαζί με τη μαμά σου [10.Μαριώ και μανάβης], Περδικόπουλος, 37
Ό,τι κι αν πω δεν σε ξεχνώ [96.Μ' έναν πικρό αναστεναγμό], Περπινιάδης-Τσιτσάνης, 40 χ
Προχθές ανταμωθήκαμε με μια φιληναδούλα [57.Να πάμε για τη Βούλα], Παγιουμτζής-Περπινιάδης, 39
Σήμερα ξύπνησα πρωί και πάω να κυνηγήσω [18.Σήμερα ξύπνησα πρωί], Παγιουμτζής, 38
Ταχτικά πολύ σε χάνω [92.Τ' άδικο ο Θεός δεν θέλει], Παγιουμτζής-Τσιτσάνης, 40 χ
Τι θέλεις από μένανε, πες μου το να στο δώσω [7.Γειτόνισσα, Καρίβαλη Σοφία, 37
Τι θέλω, τι γυρεύω [20.Από σένα τι ζηλεύω], Περδικόπουλος-Τσιτσάνης, 38

a.a.d.
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 09 Ιαν 2005 07:23 pm
Επικοινωνία:

#5 Δημοσίευση από a.a.d. »

Συμπληρώνω: Σε σύνολο 93 τραγουδιών, αναζητούνται τα 40, σχεδόν τα μισά!!

Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

#6 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

"Γι' αυτά τα μαύρα μάτια σου " υπάρχει! δεν το βρίσκει γιατί το 'γραψε έτσι > μάυρα
"Ό,τι κι αν πω δεν σε ξεχνώ " επίσης

Ανεβαίνει το " Αφού μ' αρέσει να γυρνώ" και το
"Από σένα τι ζηλεύω" μόνο με τον Περδικόπουλο!

a.a.d.
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 09 Ιαν 2005 07:23 pm
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από a.a.d. »

Εύκαιρε, ευχαριστώ για τις επισημάνσεις, αλλά και για τα uploads

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση τραγουδιού”