Μπουζουκι με μικροφωνο

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Γιωργος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 05 Μάιος 2005 11:05 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Μπουζουκι με μικροφωνο

#1 Δημοσίευση από Γιωργος »

Εχω ενα τριχορδο μπουζουκακι και στη δουλεια παιζω με μαγνητη (Αrhodis με μπαταρια) και καμμια φορα χρησιμοποιω και ενα equalizer-πεταλακι (Boss GE-7)...
Ομως ποτε δεν το ευχαριστιεμαι το οργανο οπως οταν παιζω σκετος κ εχω αποφασισει να το γυρισω στο μικροφωνο και χρειαζομαι την βοηθεια των εμπειρων...

Κοιταζα για μικροφωνακι με τσιμπιδακι, αλλα αυτα ειτε ειναι πυκνωτικα, που λεω να τα αποφυγω λογω ευαισθησιας στους μικροφωνισμους, ειτε περιγραφονται ως καταλληλα για κρουστα,πνευστα,χαλκινα κτλ και φοβαμαι μηπως με απογοητευσουν...

Ετσι σκεφτομαι να στραφω σε δυναμικα μικροφωνα σχηματος πουρου, καταλληλα για εγχορδα, shure ή beyer πιθανοτατα...(π.χ. beyer M 201 TG ...''τσιμπημενο''...)
Αν μπορει καποιος να με συμβουλεψει...ευχαριστω εκ των προτερων!
αν ειναι καποιος σε μουσικο σχημα που να ψαχνει για μπουζουκακι(τριχορδο).....ευχαριστως να βοηθησουμε!!

ΥΓ. προσφερομαι ως οργανοπαιχτης...δεν πουλαω το μπουζουκι μου...

Άβαταρ μέλους
tarakantran
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 09 Σεπ 2006 06:16 am

akoy

#2 Δημοσίευση από tarakantran »

perneis ena emg kai leineis to problhma soy exei 120 europoyla omws

Γιωργος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 05 Μάιος 2005 11:05 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

#3 Δημοσίευση από Γιωργος »

tarakantran δεν νομιζω... πιστευω οτι οποιοδηποτε μαγνητη και να βαλεις, ποτε δεν ειναι το ιδιο οπως να παιζεις μπουζουκι σκετα.. παντα ο ηχος αναπαραγεται απο τις χορδες και οχι απο το ηχειο..και χανει σε φυσικοτητα..
αλλωστε και ο μαγνητης που εχω βαλει βγαζει ωραιο ηχο (100 ευρω ειχε)
αν ειναι καποιος σε μουσικο σχημα που να ψαχνει για μπουζουκακι(τριχορδο).....ευχαριστως να βοηθησουμε!!

ΥΓ. προσφερομαι ως οργανοπαιχτης...δεν πουλαω το μπουζουκι μου...

Άβαταρ μέλους
tarakantran
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 09 Σεπ 2006 06:16 am

?

#4 Δημοσίευση από tarakantran »

ΚΟΙΤΑ φιλε Γιωργο σιγουρα το μικροφωνο κανει καλη δουλεια( δεν ειναι τυχαιο που οι ηχογραφησεις στα στουντιο γινονται με μικροφωνο) αλλα δεν ειναι και τοσο βολικο. οσο αφορα τον μαγνητη με λιγο πειραγμα στις περιοχες βρησκεισ κατα προσεγγιση τον επιθυμητο ηχο.

Άβαταρ μέλους
tarakantran
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 09 Σεπ 2006 06:16 am

?

#5 Δημοσίευση από tarakantran »

παντως για μικροφωνο σου προτεινω sure. αν και η electro voice εχει βγαλει μια καλη σειρα και σχετικα οικονομικη μικποφωνα για οργανα. ψαξ΄το παντως..

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”