ΝΕΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ!!!!!:)

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#8 Δημοσίευση από BLEKOS »

:D :D :D Ενα ακομα απο τα παιδια μου ειναι στις ηχογραφησεις μελων....."Της Κωνσταντινας" ονομαζεται, οσοι πιστοι προσελθετε να το γνωρισετε και να μου μαρτυρησετε :D .....ακου εκει καλαματιανο :oops:


Υ.Γ-οσοι δεν το εχετε κανει ηδη τσεκαρετε το "μεσα στου Νωντα τον τεκε", επαθα πλακα με τη φωνη του τραγουδιστη,πρεπει να το εχω ακουσει χωρις υπερβολες μια 100στη φορες.....:!: :shock: :D
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

rebetika
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 07 Μάιος 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: Korinthos

#9 Δημοσίευση από rebetika »

Μπλεκο πολυ καλο το "Της Κωσταντινας".Μου αρεσε η παρλατα που κανεις αλλα πιστευω πρεπει να την τραβηξεις λιγο παραπανω χωρις να γινει αμανες ομως.

Συνεχισε ετσι!!!

Σεσκουλας

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#10 Δημοσίευση από BLEKOS »

Ευχαριστω Σεσκουλα :D....να σαι καλα για το σχολιο :wink:

Αυτη η ατιμη η φυση...τελειωσε με Παγιουμτζη,Ρουκουνα,Καλυβοπουλο,Περπινιαδη,Νταλγκα,Ασικη,Αραπακη κ ενα κατεβατο ακομα.........τις ατιμες τις φωνες τους που τις πηγε;.....χαθηκε να μου δωσει μια απ αυτες;(Παγιουμτζη παρακαλω!!!!) :D :D :D

Καποια στιγμη θα ηχογραφησω ξανα μαλλον ολα τα κομματια μου,μα δεν ξερω πως να βελτιωσω τη φωνη μου ρε γμτ....κανεις εδω μεσα που να κατεχει καμια τεχνικη;

Κ δυο λογια για το κομματι, απευθυνεται στην Κωνσταντινα, μεγαααααλος ερωτας,ξεκινησαμε σαν φιλοι κ γιναμε ζευγαρι αυτη τη στιγμη εγω ειμαι Κερκυρα κ εκεινη Κρητη...το κομματι αποτελει εκκληση να αφησει τη Μεγαλονησο...λετε να πιασει; :wink:
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#11 Δημοσίευση από bill1961 »

Αν δεν πιάσει η έκκλησή σου, έχεις δυο επιλογές:
1. Να κάτσεις εσύ στη Μεγαλόνησο.
2. Να πάρεις ανάποδες, "Εγώ σου γράφω τραγούδια, κι εσύ -άκαρδη γυναίκα- με φτύνεις....". Συμπληρωματικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις διάφορα άσματα (Μάρκο κυρίως μιας και ο άνθρωπος τα έχει πει όλα). Ορίστε μερικές επιλογές:
* Σκύλα μ' έκανες και λειώνω
* Η ξανθειά (αν πρόκειται περί ξανθειάς, αν και το τραγούδι προσαρμόζεται εύκολα και σε άλλες περιπτώσεις)
* Όταν με βλέπεις να περνώ
* Η κολπατζού
* Για το γινάτι σου μωρή (για την περίπτωση που σου μπουν ψύλλοι στ' αυτιά... :P )
κλπ..
Αν επιλέξεις την πρώτη λύση, τότε εκτός από το δικό σου τραγούδι μπορείς να βάλεις και ένα Μάρκο, πχ. Μου είπαν να μη σ' αγαπώ...
Κι αν αποφασίσει να έρθει μαζί σου στην Κέρκυρα, τότε και πάλι Μάρκο μπορείς να τραγουδάς: τη Γαϊτανοφρυδούσα (και πες μας κι εμάς τι λέει εντέλει εκείνος ο στίχος: σ' ένα αμπέλι, σ' ένα αγέρι ... :D )


Με τις ευχές μου για ένα ευτυχές τέλος... :)




ΥΓ. γμ την τύχη μου, από "πετυχημένος ραδιοφωνικός παραγωγός" κατάντησα να δίνω συμβουλές προς ερωτευμένους. Αλλά που θα πάει, θα γυρίσει κι ο τροχός...

issipap
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 21 Οκτ 2007 11:07 pm

#12 Δημοσίευση από issipap »

καλά, ποιος αφήνει την κρήτη για την κέρκυρα;
θ αφήσουμε το γάμο για να πάμε για πουρνάρια;

συμπληρωματικά στο μπίλλυ, αν δεν πιάσει η έκκληση, καλό θα είναι να δεις και τους ρεμπετοκρήτες, χαρίλαο αλλά και τα αμιγώς κρητικά που το ζεβντά τον τραγουδάνε νταλκαδιασμένα και αυτοσχεδιαστικά.
στην κρήτη θα βρεις παρέες να παίζουν ρεμπέτικα και κρητικά μαζί, στο καπάκι, με όργανα όπως μπουζούκι, λαούτο [κρητικό], λύρα, κιθάρα, θιαμπόλι [φλογέρα], εκεί να δεις συγκρητισμός!!!

σου αφιερώνω το παρακάτω από τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ Μουντάκη:
ώστε να ζω θα το φορώ
του κουζουλού το φέσι
[του κουζουλού το φέσι και του κουζουλού το φέσι
ντουρου ντούρου, ντουρου ντούρου ντουρου ντούρου, ντουρου ντουρου]
και θα γυρίζω ν'αγαπώ
ποια κοπελιά μ'αρέσει
[ποια κοπελιά μ'αρέσει και ποια κοπελιά μ'αρέσει
ντουρου ντούρου, ντουρου ντούρου ντουρου ντούρου, ντουρου ντουρου]

υ.γ. τι μιλάω εγώ ο άθλιος, που άφησα τη λεβεντογέννα για να πάω για πουρνάρια στην κρακοβία...
:oops:

trixordos78
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 20 Φεβ 2009 10:08 am
Τοποθεσία: Χαλκίς (από μετάθεση)

#13 Δημοσίευση από trixordos78 »

BLEKOS έγραψε:Ευχαριστω για τα σχολια και τις παρατηρησεις πανω στα κομματια :P

το θεμα των στιχων παιζει,παιζει να θελει η φωνη λιγο ανεβασμα....αν την ανεβασω ομως θα ειναι πιο εμφανη τα φαλτσα μου... :D :D :D :D

τα οργανα δεν μπορει να ειναι ξεκουρδιστα.....οταν τα ηχογραφησα ηταν καμπανα κουρδισμενα!!!...πιθανον να ειναι το παιξιμο,να μου ξεφευγει κατι παιζοντας,να παιζω καποια σημεια λιγο πιο ατσαλα :wink: δεν ειμαι βιρτουοζος....μονος μου εμαθα...οχι για μενα....για τη φουκαριαρα τη μανα μου :D :D :D :D
Γεια σας παιδιά!

Δεν έχω ακούσει ακόμα το κομμάτι. Να κάνω όμως μια ερώτηση;

Αφού ο φίλος Σωτήρης ότι τα όργανα ακούγονταν ξεκούρδιστα, ενώ ο δημιουργός Μπλέκος λέει ότι τα είχε καρακουρδίσει, μήπως τελικά φταίει το μικρόφωνο; Νομίζω ότι τα φτηνά μικρόφωνα έχουν την τάση να "ψιλοσηκώνουν" τον τόνο...

Φιλικά,
trixordos78
όσοι δε με γνωρίζουνε
τώρα θα με γνωρίσουν
εγώ κάνω την τσάρκα μου
κι ας με καλαμπουρίσουν

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#14 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Να σημειωθεί πως ούτε εγώ έχω ακούσει το συγκεκριμμένο τραγούδι. Για τα άλλα δυο, στο myspace, έκανα την παρατήρηση.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”