ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑ

"Κονσούλτο"
Μήνυμα
Συγγραφέας
mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#15 Δημοσίευση από mpletsas »

Δεν έβρισα πουθενά, γιαυτό δεν έχω να απολογηθώ για τίποτα. Άσκησα έντονη κριτική αλλά είμαι σε θέση να τεκμηριώσω τις θέσεις μου. Αν το ύφος μου ήταν υπερβολικά έντονο, λυπάμαι αλλά ως προς την ουσία των ισχυρισμών μου εμμένω. Και αν ακόμα όμως αδικώ τον Σάκη, όπως ισχυρίζεται, άλλη είναι η ουσία και την εκφράζω στον επίλογο μου.

Οι θέσεις μου στο προηγούμενο ποστ συνοψίζονται στα εξής δύο σημεία.

1) Ό,τι από τα γραφόμενά του (παρέθεσα το συγκεκριμένο απόσπασμα), ο Σάκης διεκδικεί για τον εαυτό του μεγαλύτερο (=καθοριστικό) μερίδιο συμβολής στη σελίδα.

Εγώ και τώρα που τον ξαναδιαβάζω, αυτό το νόημα βγάζω. Είμαι τόσο λάθος; Τέλος πάντων, το αφήνω στην κρίση του καθενός.

2) Ό,τι ο Σάκης είχε ως κύριο κίνητρο του την προσωπική προβολή και διαφήμιση (άρα δεν ήταν τόσο ανιδιοτελής) και για να την επιτύχει χρησιμοποίησε τη σελίδα ως όχημα.

Νομίζω ότι όλοι το έχουν εμπεδώσει αυτό αλλά για να μιλάω με στοιχεία:

Ο sakispap γράφτηκε μέλος στις 2 Φεβρουαρίου 2006, όταν ήμασταν ήδη, χωρίς τα διπλά, στις 4136 ηχογραφήσεις (σήμερα έχουμε 6415) και στα 2500 περίπου μέλη. Πιστεύω ότι αν ήθελε να συμβάλει στην κοινή προσπάθεια, θα είχε ενταχθεί πολύ νωρίτερα (αφού είμαι σε θέση να ξέρω ότι γνωρίζε την ύπαρξη της σελίδας χρόνια πριν). Και ότι εντάχθηκε μόνο όταν συνειδητοποίησε ότι η Ρεμπετοσελίδα (με τις διαστάσεις που είχε πάρει) θα μπορούσε να είναι πεδίο για την προσωπική του προβολή. Γιατί το λέω;

Ο Σάκης έχει κατα καιρούς επικαλεστεί τη συνεισφορά του στις προσθήκες/διορθώσεις των στοιχείων σε τραγούδια: 2136 έναντι 1340 του αμέσως επόμενου. Εντυπωσιακό νούμερο αλλά ας δούμε προσεκτικά:

Ξεκίνησε βάζοντας σε όποιο σχόλιο άγγιζε, την υπογραφή «sakispap» (478 επεξεργασίες εν συνόλω). Καταχρηστική πρακτική, όπως του εξηγησα καί κατ'ιδίαν καί δημόσια: κανένας δεν προσκάλεσε τον Σάκη να συνεισφέρει, άρα δεν εδικαιούτο να επιβάλει τους όρους του. Μας κοινοποίησαν τη δυσφορία τους πολλοί. Ζήτησα να κοπεί αυτό, και τελικά με πολλή γκρίνια (και κάποιες υποτροπές) συμμορφώθηκε . Δεν σταμάτησε όμως εκεί η απόπειρα διαφήμισης μέσω των σχολίων:

Εξαρχής ο Σάκης, ό,τι προσέθετε σε κάποιο σχόλιο, το περιέκλειε σε αγκύλες [καλή ώρα, ως παράδειγμα]. Όταν αναγκαστικά κοπήκαν οι τζίφρες, οι αγκύλες μείναν ως σήμα κατατεθέν που όλοι το είχαν συνδέσει με το πρόσωπό του. Τί εξυπηρετούσε τα «δικά του» τα στοιχεία να είναι χωριστά από τα υπόλοιπα μέσα στο σχόλιο και μαντρωμένα σε αγκύλες; Μαύρης διαφημίσεως συνέχεια λοιπόν (άλλες 385 επεξεργασίες έτσι).

Τελικά αναγκάστηκα να εισηγηθώ να λείψουν κι αυτά... Έκτοτε ο Σάκης άρχισε, σε φόρουμ και τσατ, να επαίρεται σε κάθε ευκαιρία για τα στατιστικά του.

Ξέχασα τα 11 αποσπάσματα/«διαφημίσεις» για το υπό έκδοση βιβλίο του, τα οποία άλλωστε δεν ξέρω κατά πόσο είχαν θέση, αφού περιείχαν καθαρά απόψεις του συγγραφέα τους και όχι «σκέτα» στοιχεία. Κι αυτές προκάλεσαν.

Επίλογος

Σάκη το πώς λειτουργεί η σελίδα, είναι δεδομένο και διαμορφωμένο από την μέχρι τώρα πορεία μας και άλλωστε κανένας άλλος δε δήλωσε δυσαρέσκεια εκτός από σένα. Δεν δικαιούσαι να καθορίσεις τους όρους με τους οποίους θα συμμετέχεις και θα συνεισφέρεις. Αν δε σου αρέσουν οι κανόνες του παιχνιδιού, να ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙΣ. Δεν αποτελεί δικό μας πρόβλημα το αν εξυπηρετούνται ή όχι οι όποιες δικές σου επιδιώξεις σου (είτε είναι αυτές που πιστεύω ότι είναι, είτε είναι καλές και άγιες).

Θα σου ζητήσω κι εγώ να απόσχεις πλεόν από κάθε δραστηριότητα στη σελίδα μας.

my8os
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Φεβ 2005 11:54 pm

#16 Δημοσίευση από my8os »

Θα ήθελα να πω κι εγώ ως μέλος τη γνώμη μου αν και δεν είμαι συχνός θαμώνας:
1. Διάβασα όσα γράφτηκαν και δεν νομίζω ότι ο Σάκης είπε ή εννοεί ότι διεκδικεί το μεγαλύτερο μερίδιο συμβολής στη σελίδα. Θεωρώ υπερβολή αυτή την κατηγορία εναντίον του.
2. Δεν ξέρω αν ο Σάκης έχει σκοπό να προβληθεί ή όχι. Αυτό που ξέρω και είναι γεγονός όμως είναι ότι έχει παραθέσει πολλά στοιχεία (έστω κι αν είναι ατεκμηρίωτα - κι αυτό ας το χειριστεί ο καθένας μας όπως γουστάρει) και εμένα προσωπικά με βοηθάει αυτό στην ερασιτεχνική μου 'συλλεκτική' δράση και τον ευχαριστώ γι'αυτό και φυσικά και ευχαριστώ και τους υπόλοιπους. Τεκμηριωμένα στοιχεία από άλλους βλέπω λίγα. Ίσως γιατί (όπως και σε μένα) λείπει η πρόσβαση σε αξιόπιστες πηγές.
3. Συμφωνώ ότι η σελίδα ήταν ήδη αρκετά πλούσια πριν εγγραφεί ο Σάκης. Έγινε όμως ακόμα πλουσιότερη όπως γίνεται κάθε φορά που εγγράφεται νέο μέλος που συνεισφέρει.
4. Το να κλείνει κάποιο τόπικ γιατί 'παρεκτρέπεται' το θεωρώ αντιδημοκρατικό και μια όχι καλή πρακτική ενός φόρουμ. Με ποιά μέτρα και σταθμά θα κρίνει κάποιος ότι πρέπει να κλείσει κάποιο τόπικ; Ποιό είναι το όριο δηλαδή; Το όριο του ενός δεν είναι το ίδιο με κάποιου άλλου.

Άβαταρ μέλους
Misirlou
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 18 Δεκ 2005 08:45 pm

#17 Δημοσίευση από Misirlou »

Εξεπλάγην! -για μιαν ακόμα φορά !!!
Μόλις τα είδα όλα (δεν είχα ίντερνετ από χτες και μόλις γύρισα απ' το γιατρό. Συνεπώς δεν έχω χρόνο -και ψυχική διάθεση- για μακροσκελή ανάλυση...
αλλά,
θα επικεντρωθώ για το κυρίως θέμα : ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑ


Σκέψεις -και ερωτήσεις, για όλους μας:

1. Τι σχέση έχει "η επιστήμη της ρεμπετολογίας" (στο πλαίσιο της λαογραφικής επιστήμης και έρευνας) με τον καθένα μας, που απλά είναι λάτρης του αντικειμένου και μαζεύει (και απολαμβάνει) τα mp3άκια... Ο ακροατής και ο συλλέκτης -όσο επιμελής κι αν είναι στην περισυλλογή στοιχείων- ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ με επιστήμονα-ερευνητή.
Διαφωνώ με τον Ηρακλή : "...ρεμπετολόγο (κυριολεκτικά) θεωρώ οποιονδήποτε ασχολείται, με κάθε τρόπο με το ρεμπέτικο τραγούδι..."
Συμφωνώ -απόλυτα- με τον Κ. Μπλέτσα: "το να συντάσεις καταλόγους με στοιχεία τραγουδιών (αριθμούς σειράς, δίσκων, τίτλο συντελεστές) δεν είναι και καμια επιστήμη...." (σ.σ: και ειδικά, με στοιχεία, αρχεία-συλλογές και προηγηθείσα έρευνα άλλων...)

2. Η σελίδα, θεωρούμε πως "έχει στόχο της" την αναφορά της στη βιβλιογραφία της "ρεμπετολογίας" -έστω και σαν απλό, αλλά αξιόπιστο εγχειρίδιο ή απλά υπάρχει για κάνουμε το κέφι μας, μαζεύοντας-ανταλλάσσοντας τραγουδάκια;
Αν ισχύει το πρώτο σκέλος: Οι πηγές μας, για την τεκμηρίωση, ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να αναφέρονται -κάτι που δεν κάνει κανένας μας.
Π.χ. σε οποιοδήποτε τραγούδι, στο σχόλιο, πρέπει να αναφέρεται από πού παραθέτουμε όλα τα στοιχεία του [δημιουργούς-χρον/για-κωδικούς], για να μπορεί ο κάθε ερευνητής να θεωρήσει την πηγή αξιόπιστη ή μη. Δλδ. Αν εγώ που τα διαβάζω είμαι π.χ. ο Χατζηπανταζής ή ο Bulent Aksoy (τούρκος μουσικολόγος-ερευνητής-συγγραφέας), ίσως να μην αποδεχτώ χωρίς σκέψη τα στοιχεία Μανιάτη ή Πετρόπουλου... Πόσο μάλλον της Μισιρλού, του Αντώνη ή του Σάκη...
(ΠΡΟΣΕΞΤΕ όμως και τη Σημ.: Μπλέτσα - "Δεν είναι επιστημονικό να επαφιέμεθα στην αυθεντία καθενός".)
Και στις αυθαιρεσίες μας, τονίζω !!! Και δεν έχω δει ουκ ολίγες τέτοιες στη σελίδα μας... π.χ. πως το ταδε τραγούδι -από προσωπική κουβέντα με κάποιον τραγουδιστή, σε μια (και μοναδική) χαιρετούρα, γράφτηκε με "επαναστατικό-αγωνιστικό" νόημα !!!! Ή ξαφνικά, όλοι γνωρίζαμε και συναναστρεφόμασταν με τους περισσότερους δημιουργούς! Ή να ισχυριζόμαστε πως το δικό μας αφτί ακούει τον Βαγγέλη και τον Λιάκο στις δεύτερες-τρίτες φωνές! --- ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣ !!!!!!)
Αν ισχύει το δεύτερο σκέλος, δλδ ότι μαζεύουμε τραγουδάκια για το κέφι μας και το προσωπικό μας αρχείο, ουδέν πρόβλημα!!! Βάζουμε τα τραγούδια στους δίσκους μας ή στα σιντάκια μας και τα απολαμβάνουμε με ή άνευ κρασοκατάνυξης!. Ή γράφουμε στα κιτάπια μας και όποιες σημειώσεις "μας χτυπάνε στο μάτι" και αυτοϊκανοποιούμαστε να κάνουμε τους καμπόσους στον περίγυρό μας. Κι αυτό δεκτό -στα ιδιωτικά πλαίσια βεβαίως.
Για τις αυθαιρεσίες (όλων μας) δεν θεωρείτε πως αγωνίζονται οι υπεύθυνοι της σελίδας;

3. Είναι κακό και υποτιμητικό να λέμε "δεν γνωρίζω"; Μην μιλάμε επί παντός επιστητού σαν παντογνώστες... Γελοιοποιούμαστε στους γνώστες...
Ξέρετε, πόσοι μορφάζουν και γελάνε -και γίνονται και έξαλλοι πολλές φορές- με κάποια γραφόμενά μας;.
Και το σημαντικότατο: Διαστρεβλώνουμε την ιστορική αλήθεια, αν κάποιοι αναπαράγουν τους "αυτοσχεδιασμούς" μας.

4. Γράφει ο ΜΑΧ: "...να είσαι ερευνητής (ο οποίος δουλεύει για το καλό όλων) , να θέλεις να αφήσεις ανιδιοτελώς ένα (πολιτιστικό) έργο για τους επόμενους...."
Υπάρχουν επιστήμονες-ερευνητές που δουλεύουν αμισθί για το καλό όλων;... Μήπως πρέπει να διαχωρίσουμε, σαφέστατα μέσα μας, τους επιστήμονες από τους ερασιτέχνες;

5. Η αγάπη μας για το τραγούδι δεν πρέπει να μας κάνει μονομανιακούς και απόλυτους. Έχω ακούσει στο τσατ απίστευτες απόψεις... Κάποιοι που ανακάλυψαν το "ρεμπέτικο" τραγούδι, μαζέψανε 10.000 mp3 και θεωρούν με αυτό πως είναι γνώστες του αντικειμένου. Η ιστορία και όλο το κοινωνικοπολιτικό πλαίσιο του "ρεμπέτικου" τρόπου ζωής δεν εξαντλείται στο ηχογράφημα.
Πόσοι από εμάς έχουμε διαβάσει επιμελώς, αντιπαραβολικά και αποδελτιωμένα -έστω και όχι στο σύνολό της- την σχετική βιβλιογραφία για το ρεμπέτικο;
Αυτό είναι ικανό -και πολύ κοντά στο μέγιστο- για το συγκεκριμένο θέμα μας, την ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑ.

6. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ, παρά μόνον συντροφικότητα και ομαδικότητα.
Και στο κάτω-κάτω, την αξία μας, σαν σύνολο προσωπικότητας, δεν την προσδιορίζει μόνο η μονομερής γνώση -και η δισκοθήκη μας.



Αυτά τα λίγα -σαν αρχή
(μεταξύ ψητού στο φούρνο, πόνου στο μάγουλο και λάπτοπ...)



ΥΓ:
:arrow: Διαφωνώ με το "μπανάρισμα" του Billara.
Δεν τον βρήκα προκλητικό και εκτός θέματος.... Σαν απλός ακροατής, έχει το δικαίωμα να μην τον αφορούν τα στοιχεία του ηχογραφήματος, αλλά η ίδια η απόλαυσή του και μόνον.
Το ίδιο ακριβώς λέγανε και πολλοί δημιουργοί που μπέρδευαν σε συνεντεύξεις τους τις χρονολογίες...... :lol:

Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#18 Δημοσίευση από Dreamlander »

Φιλτάτη Ιωάννα, αυτό με το οποίο διαφωνείς...
Misirlou έγραψε:Διαφωνώ με τον Ηρακλή : "...ρεμπετολόγο (κυριολεκτικά) θεωρώ οποιονδήποτε ασχολείται, με κάθε τρόπο με το ρεμπέτικο τραγούδι..."

είναι ένα αποκομμένο τμήμα των όσων είπα.
Dreamlander έγραψε:Η μουσική και ο στίχος αποτελούν το 99% της πληροφορίας του κάθε τραγουδιού. Αυτές οι πληροφορίες αποθηκεύονται και επεξεργάζονται στην ιδανικότερη βάση δεδομένων, που μπορεί να έχει κάποιος, Τον νου και την καρδιά του. Αρκεί να τις προσεγγίσει με αγάπη.
Οι υπόλοιπες (1%) πληροφορίες (πιθανώς επίπονο και χρονοβόρο έργο κάποιων) θα πρέπει να τεκμηριώνονται, προκειμένου να αξιοποιηθούν. Σε διαφορετική περίπτωση καλλίτερα να μην αναφέρονται, διότι κανένας ρεμπετολόγος δεν μπαίνει στην διαδικασία να τις ερευνήσει.
Και για να εξηγούμαι, ρεμπετολόγο (κυριολεκτικά) θεωρώ οποιονδήποτε ασχολείται, με κάθε τρόπο με το ρεμπέτικο τραγούδι. Κι εγώ που θα θαυμασω την όμορφη πενιά του τάδε μπουζουκτσή, κι ας μην γνωρίζω ποιός είναι, στο τάδε τραγούδι, ρεμπετολόγος είμαι.
Η έρευνα (με τον ορθολογιστικό τρόπο της τεκμηρίωσης) είναι αντικείμενο του ερευνητή του ρεμπέτικου τραγουδιού.
Στη σελίδα, εκ των πραγμάτων, αναπόφευκτα, αναφέρονται και πληροφορίες-αποτέλεσμα έρευνας, αλλά και πληροφορίες-αποτέλεσμα πιθανολογίας (Βαρέθηκα να διαβάζω το επίρρημα "πιθανώς"), Δηλαδή διαβάζουμε στα σχόλια, από τα πλέον σοβαρά, έως τα πιό απίθανα πράγματα.
Όποιος λοιπόν, από τους καταχωρητές θέλει να αυτοπροβληθεί, ή έστώ να προβάλει το έργο του, μέσα απ' τη σελίδα αυτή, έχει επιλέξει λάθος τρόπο και τόπο. Προσωπικά θεωρώ ανέντιμο τον τρόπο αυτό. Ούτε τον κάλεσε κανείς εδώ, ούτε τον εξαναγκάζει να μείνει.

Είς εκ των ομοϊδεατών, Ηρακλής

Κατά συνέπεια, ίσως και να έχεις οδηγηθεί σε λάθος συμπεράματα.
Προσπάθησα όσο πιό σύντομα μπόρεσα να διαχωρίσω τη θέση του "ρεμπετολόγου" (τα εισαγωγικά όχι τυχαία), από την θέση του (επαγγελματία ή μη) ερευνητή, καθώς και απ' την θέση του (σκέτου) ακροατή του ρεμπέτικου τραγουδιού.
Ας μην το αναλύσουμε περαιτέρω όμως. Κινδυνεύουμε για ένα ακόμα οφφ τόπικ. Η παρούσα δημοσίευση έχει τίτλο: ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑ :)
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#19 Δημοσίευση από max »

Misirlou έγραψε: 4. Γράφει ο ΜΑΧ: "...να είσαι ερευνητής (ο οποίος δουλεύει για το καλό όλων) , να θέλεις να αφήσεις ανιδιοτελώς ένα (πολιτιστικό) έργο για τους επόμενους...."
Υπάρχουν επιστήμονες-ερευνητές που δουλεύουν αμισθί για το καλό όλων;... Μήπως πρέπει να διαχωρίσουμε, σαφέστατα μέσα μας, τους επιστήμονες από τους ερασιτέχνες;
Μισιρλού δεν κατάλαβες τι ήθελα να πω . Δεν ανέφερα πουθενά ότι ο ερευνητής-επιστήμονας δουλεύει αμισθί ούτε εννοούσα κάτι τέτοιο.
Είπα από άλλη εντελώς σκοπιά ότι δεν ταιριάζει σε έναν μορφωμένο άνθρωπο-επιστήμονα , του οποίου η έρευνα γίνεται για την πρόοδο και για να αφεθεί ως κληρονομιά σε μια ομάδα ανθρώπων, να μιλάει με τον τρόπο που μιλάει ο Σάκης. Είναι αντιφατικά αυτά τα πράγματα δεν ταιριάζουν μαζί. Και ας βγει πάλι να διερωτάται τί είπε .Να λέει ότι τον βρίσαμε και του κάνουμε επίθεση . Τα κείμενα είναι στη διάθεση όλων.

Ο επιστήμονας-ερευνητής πρέπει να γνωρίζει ότι τα λόγια του έχουν μεγαλύτερη βαρύτητα ώστε να είναι προσεκτικός και να κρατάει ένα επίπεδο.

Αυτό εννοούσα πριν και ίσως δεν έγινε κατανοητό.

Τώρα για το προηγούμενο που λέει ο my8os ότι :
my8os έγραψε:"Το να κλείνει κάποιο τόπικ γιατί 'παρεκτρέπεται' το θεωρώ αντιδημοκρατικό και μια όχι καλή πρακτική ενός φόρουμ. Με ποιά μέτρα και σταθμά θα κρίνει κάποιος ότι πρέπει να κλείσει κάποιο τόπικ; Ποιό είναι το όριο δηλαδή; Το όριο του ενός δεν είναι το ίδιο με κάποιου άλλου."
Δείξε μου my8os από τόσα τόπικς εδώ μέσα πόσα είναι κλειδωμένα και υπέδειξέ οποιοδήποτε άλλο φόρουμ στον κόσμο που δεν έχει έστω και μια συζήτηση κλειδωμένη. Όταν πέφτει το επίπεδο είναι λογικό να κλειδώνονται συζητήσεις , έστω μέχρι να κατευναστούν τα πνεύματα. Γι´ αυτό και υπάρχει αυτή η δυνατότητα σε όλα τα προγράμματα φόρουμ (όπως το phpbb που χρησιμοποιούμε εμείς). Δεν κάναμε τίποτα περισσότερο , τίποτα λιγότερο.

Θεωρεί κανείς ότι λειτουργούμε "αντιδημοκρατικά" εδώ μέσα; Έχουμε ρίξει τόση δουλειά ώστε οι χρήστες να παρεμβαίνουν στη σελίδα με το μέγιστο δυνατό τρόπο (βλέπε wiki-σύστημα διορθώσεων-ανέβασμα ηχογραφήσεων-ράδιο-φόρουμ-guestbook). Μήπως βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος ;
Θα επαναλάβω , ας προσέχουμε καλύτερα τι γράφουμε και τι λέμε.

my8os
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Φεβ 2005 11:54 pm

#20 Δημοσίευση από my8os »

max έγραψε:
Max έγραψε: Δείξε μου my8os από τόσα τόπικς εδώ μέσα πόσα είναι κλειδωμένα και υπέδειξέ οποιοδήποτε άλλο φόρουμ στον κόσμο που δεν έχει έστω και μια συζήτηση κλειδωμένη. Όταν πέφτει το επίπεδο είναι λογικό να κλειδώνονται συζητήσεις , έστω μέχρι να κατευναστούν τα πνεύματα. Γι´ αυτό και υπάρχει αυτή η δυνατότητα σε όλα τα προγράμματα φόρουμ (όπως το phpbb που χρησιμοποιούμε εμείς). Δεν κάναμε τίποτα περισσότερο , τίποτα λιγότερο.

Θεωρεί κανείς ότι λειτουργούμε "αντιδημοκρατικά" εδώ μέσα; Έχουμε ρίξει τόση δουλειά ώστε οι χρήστες να παρεμβαίνουν στη σελίδα με το μέγιστο δυνατό τρόπο (βλέπε wiki-σύστημα διορθώσεων-ανέβασμα ηχογραφήσεων-ράδιο-φόρουμ-guestbook). Μήπως βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος ;
Θα επαναλάβω , ας προσέχουμε καλύτερα τι γράφουμε και τι λέμε.
Το πόσα τόπικς έχουν κλειδωθεί κατά καιρούς δεν θα κάτσω να υποδείξω εγώ. Αυτό εσύ το ξέρεις καλύτερα από μένα. Πάντως έχει ξαναγίνει.
Η φράση-κλειδί είναι 'όταν πέφτει το επίπεδο'. Υπάρχει αντικειμενικός τρόπος να καθορίσεις ποιό είναι το όριο του επιπέδου κάτω από το οποίο θα κλείσεις το τόπικ; Μιλάμε για καθαρά υποκειμενικό όριο. Φαίνεται ότι το όριο αυτό δεν είναι τόσο ανεκτικό σε σχέση με τα δικά μου τουλάχιστον κριτήρια.

Με συγχωρείς, όχι δεν θα υποδείξω άλλο φόρουμ. Όμως θα πω ότι έχω συμμετάσχει στη δημιουργία phpbb φόρουμ και ξέρω ότι τέτοια τακτική κλειδωμάτων έχει αποφευχθεί.
Επίσης σε ένα άλλο φόρουμ που είμαι αντμιν δεν έχω σβήσει ή κλειδώσει ποτέ τόπικ. Αυτά.

Υ.Γ. Προσέχω πολύ καλά τι γράφω. Τέτοιου είδους παρατηρήσεις πάντως θεωρώ ότι στοχεύουν στο να υποβιβάζουν τον συνομιλητή σου και θα παρακαλούσα να μην επαναληφθεί τουλάχιστον προς τα μένα...

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#21 Δημοσίευση από mpletsas »

Κοίτα εσύ Μύθε να διαχειριστείς το φόρουμ το δικό σου καλύτερα (δε με ενδιαφέρει να μάθω ποιό είναι), δε σε βάλαμε να συναποφασίζεις. Αυτή είναι δική μας αρμοδιότητα και δεν την εκχωρούμε πουθενά.

Ασφαλώς και τα όποια κριτήρια είναι υποκειμενικά και είναι τα δικά μας τα κριτήρια και όχι τα δικά σου ή κάποιου άλλου γιατί εμείς έχουμε την ευθύνη της λειτουργίας της σελίδας.

Έχει τύχει άλλωστε πολλές φορές χρήστες να μας μαλώσουν ότι αφήνουμε τα πράγματα πολύ χαλαρά ενώ δε θυμάμαι άλλη φορά να έχει παραπονεθεί άλλος ότι είμαστε υπέρ το δέον αυστηροί.

Κλειδωμένο

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”