Καφετζόπουλος

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 04 Μάιος 2005 10:10 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Καφετζόπουλος

#1 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΙΚΗ »

Θέλω να μου πείτε τι γνωρίζετε για τα τρίχορδά του, ήχο και ποιότητα κατασκευής ως προς την αντοχή τους στο χρόνο.
:?: :?:

dimitrisp
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2005 08:14 pm

λοιπον..

#2 Δημοσίευση από dimitrisp »

εχω αγορασει 2 οργανα απο τον καφετζοπουλο,1 τζουρα και 1 μπουζουκι τριχορδο.νομιζω κιολας οτι δεν φτιαχνει τετραχορδα και οτι πλεον δε δεχεται παραγγελιες.ο τυπος δινει μεγαλη σημασια στη λεπτομερεια και τα οργανα του ειναι πανεμορφα.το τζουρα τον αγορασα πριν 12 χρονια ,ειναι σκαφτος με μηκος χορδης 59cm και εχει υπεροχο ηχο.δεν εχει παθει το παραμικρο μεχρι τωρα..αντιθετως με το περασμα του χρονου γινεται καλυτερος.
το μπουζουκι το αγορασα πριν 5 χρονια και το πουλησα περυσι για τον εξης λογο:ενω στην αρχη το οργανο ηταν φοβερο ,μιλαμε για τρελλο ηχο,αρχισε σιγα σιγα να κανει γουβα το καπακι του το οποιο ηταν απο κεδρο αρκετα λεπτο, με αποτελεσμα να αλλαζει κ ο ηχος.εκτος απο αυτο ομως γενικα δε με βολευε..ειχε βαρυ μπρατσο..γενικα ηταν λαθος η αγορα που εκανα (κ ας μην ειχε γουβιασει το καπακι).παντως αν θελεις να αγορασεις οργανο απο τον καφετζοπουλο καντο αρκει να παιξεις αρκετα με το οργανο για να δεις αν σε βολευει..κ να προσεχεις το καπακι να μην ειναι λεπτο κ οχι απο κεδρο.
τα κεδρινα ειναι λενε σαν τις διχρονες μηχανες..τα χωνουν στην αρχη αλλα μετα πεφτουν.. ελπιζω να βοηθησα λιγο 8)

Άβαταρ μέλους
ziannisgd
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 22 Μαρ 2005 05:54 pm
Τοποθεσία: Νάουσα

#3 Δημοσίευση από ziannisgd »

Εγώ πάντως έχω κέδρινο καπάκι στον τζουρά (από Δεκαβάλα) και δεν έχει πάθει τίποτα. Μάλιστα ο ήχος του είναι πιο παραπονιάρικος σε σχέση με τα
μπουζούκια μου που έχουν ερυθρελάτη

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”