JAVA chat

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Απάντηση

Να μπει διαφορετικό chat ή είστε ευχαριστημένοι από την απόδοση-επικοινωνία μέσω του υπάρχοντος:

Ναι , είμαι ευχαριστημένος
5
50%
Όχι , θα επιθυμούσα ένα java chat
5
50%
 
Σύνολο ψήφων: 10

Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

JAVA chat

#1 Δημοσίευση από max »

Τι θα λέγατε να μπει Java chat ? Bάζω ένα poll έτσι από περιέργεια.

Είστε ευχαριστημένοι από το php chat που υπάρχει τώρα?

Yπόψιν: Είχαμε δοκιμάσει java αλλά ήταν πολύ βαρύ και αργό για όσους δεν έχουν dsl σύνδεση.

Kαλό θαταν προαιρετικά όσοι ψηφίζουν να γράφουν και γιατί έκαναν αυτή την επιλογή.

Άβαταρ μέλους
Giannis_Naxos
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2005 02:19 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#2 Δημοσίευση από Giannis_Naxos »

Max επειδή το java chat πιστευω θα ειναι μακραν καλύτερο απ'αυτό που εχουμε τώρα καλό θα είναι να προστεθεί ένα. Αλλά γιατί λες ότι όσοι δεν έχουν dsl θα δυσκολεύονται?!

Άβαταρ μέλους
dimitrios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 07 Ιαν 2005 08:24 pm
Τοποθεσία: Ραφηνα

#3 Δημοσίευση από dimitrios »

Java γιατι δε θα χρειαζεται refresh. και θα ειναι γρηγορο και κανονικο chat.
SALVATORES DEI

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#4 Δημοσίευση από vacondios »

Θα δυσκολεύονται όσοι διαθέτουν υπολογιστή με χαμηλή υπολογιστική ισχύ ας πούμε CPU με συχνότητα λειτουργίας μικρότερη από 1000 MHz και μνήμη RAM λιγότερη από 256 MBytes. Επίσης θα πρέπει να υπάρχει εγκατεστημένο στον υπολοκαι το Java Run-time Environment (JRE).
Η δική μου γνώμη είναι ότι η απλή PSTN σύνδεση στα 56k δεν έχει μεγάλο πρόβλημα στο Java Chat

Εγώ πάντως έχω και σύνδεση aDSL και το JRE μου τρέχει καλά επομένως δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Νομίζω ότι το ερώτημα "Να μπει διαφορετικό chat ή είστε ευχαριστημένοι από την απόδοση-επικοινωνία μέσω του υπάρχοντος?" δεν έχει τεθεί σωστά.

Εγώ που είμαι ικανοποιημένος από το υπάρχον (γιατί να μην ήμουν άλλωστε?) αλλά δεν θα είχα πρόβλημα να μπεί Java τί να ψηφίσω?

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#5 Δημοσίευση από mpletsas »

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω λίγο και από τεχνικής πλευράς τι παίζει. Αυτή τη στιγμή έχουμε αυτό το τσατ που έχουμε (το βρήκαμε σαν έτοιμο κώδικα κάπου αλλά κάναμε κάποιες αλλαγές για να λειτουργεί καλύτερα). Τα καλά που έχει αυτό είναι δύο:
1) Δουλεύει. (Ίσως δεν είναι ιδανικό αλλά την δουλειά του την κάνει.)
2) Δουλεύει πάντα και από όλους τους υπολογιστές (δε χρειάζεται να είναι από κάποια «κυβικά» και πάνω ή να έχουν γρήγορη σύνδεση, ούτε χρειάζεται να περάσουν κάτι από προγράμματα ή να κατεβάσουν οτιδήποτε).

Η μίνιμουμ λειτουργικότητα στον κάθε χρήστη πιστεύω ότι πρέπει να είναι εγγυημένη μέσα από την σχεδίαση μιας σελίδας. (Στην προκειμένη περίπτωση αυτό σημαίνει ο καθένας να βλέπει και να μπορεί να γράψει από την πρώτη φορά που θα επισκεφθεί τη ρεμπετοσελίδα.) Αν μπορούσαμε να φτιάξουμε ένα chat σε java applet χωρίς να προσκρούσουμε σε αυτό, δε θα'χα καμία αντίρρηση. Που κολλάμε μέχρι στιγμής:

1) Πέρυσι ο max είχει περάσει ένα τσατ σε java applet και ήτανε και πολύ ωραίο. Πρόσβαση στη σελίδα είχα από δυο υπολογιστές. Στου γραφείου το μηχάνημα δεν είχα πλήρη δικαιώματα ως χρήστης (permission που λέμε) να περάσω java. Από το δικό μου το μηχανάκι στην εστία ήμουν κλεισμένος από NAT και firewall (για τους γνωρίζοντες/παθόντες) που ήταν του πανεπιστημίου. Και ενώ μπορούσα να κατεβάσω το παραθυράκι του τσατ, δεν μπορούσε αυτό να συνδεθεί με τη σελίδα για να πάρει τα γραφόμενα στο τσατ (ούτε να γράψω μπορούσα φυσικά). Μηδέν στα δύο δηλαδή!

2) Η java είναι λίγο «σκυλί» και το βαραίνει κάπως το μηχάνημα του χρήστη όταν τρέχει. Το πρόβλημα όμως στην πράξη το είχε το ρεμπετομηχάνημα! Και εξηγούμαι: Αυτό που έγραψε κάποιος ότι δεν υπάρχει ρηφρές με τη java, δεν είναι απόλυτα σωστό (απλώς δεν βλέπεις τι γίνεται κάτω από το καπώ).

Υπάρχουν τρεις τρόποι υλοποιήσεως του ρηφρές:

α) Ο browser (δηλαδή ο Internet Explorer ή ο Mozilla να πούμε) ζητάει κάθε τόσο την ίδια σελίδα από τον ρεμπετοσέρβερ και την κατεβάζει. Άν στο μεταξύ δεν έχει έχει γραφτεί τίποτα καινούργιο για να έχουν αλλάξει τα περιεχόμενα, απλώς είναι άδικος κόπος και σπατάλη bandwidth. ΕΤΣΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΩΡΑ.

β) Ο browser ζητάει από τον ρεμπετοσέρβερ κάθε τόσο την ίδια σελίδα ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ από την προηγούμενη φορά («Άλλαξε τίποτα ρε σέρβερ; Αν ναι δώστο μου να το κατεβάσω, αλλιώς πες μου να μην παιδεύομαι.» του λέει.)
Στην περίπτωση που δεν έχει γραφτεί κάτι καινούργιο, ο σέρβερ του απαντάει με με ένα σύντομο μήνυμα (304 Not modified) και καθαρίζει. Στην περίπτωση αυτή γλιτώνει ο browser του χρήστη το πολύ και άδικο κατέβασμα. Παρόλα αυτά η κίνηση προς τα έξω είναι η ίδια με την προηγούμενη υλοποίηση: μία αίτηση φεύγει προς τον σέρβερ όπως και πριν κάθε 10 δευτερόλεπτα βρέξει-χιονίσει (ή κάθε όσο είναι ρυθμισμένο). ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟ ΥΠΑΡΧΟΝ ΤΣΑΤ ΑΛΛΑ ΚΟΛΛΑΩ.

γ) Το ρεμπετομηχάνημα (για την ακρίβεια ένα πρόγραμμα chat server που τρέχει σε αυτό) ειδοποιεί από μόνο του το applet που τρέχει στον χρήστη για τις αλλαγές. Θεωρητικά εξοικονομείται bandwidth από την γραμμή. Εντούτοις επειδή αυτό υλοποιείται μόνο με java applet ή με ActiveX, έχουμε τα προβλήματα που έλεγα πριν. Τα α) και β) υλοποιούνται χωρίς ειδικό software (με απλές σελίδες html).

Αν θυμάμαι καλά, ο max είχε δοκιμάσει πέρισυ αρχικά την λύση γ) και μετά την λύση β). Με την λύση γ) νομίζω είχε βαρύνει κάπως το ρεμπετομηχάνημα και είχαμε τα προηγούμενα προβλήματα «αποκλεισμού». Με την λυση β), και ενώ το τσατ ήταν πολύ όμορφο γενικά, το πρόβλημα ήταν το bandwidth. Γενικά τα ρηφρές ήταν «βελούδινα» από την σκοπιά του χρήστη αλλά για να είναι άμεσο το τσατ τα ρηφρές έπρεπε να γίνονται τόσο γρήγορα που με 5-6 χρήστες το ρεμπετομηχάνημα σήκωνε τα χέρια! Ίσως φταίγανε και άλλα πράγματα αλλά πάντως μπούκωνε. Αν γινόταν πιο αραιό το ρηφρές θα είχαμε περίπου τα αποτελέσματα του τωρινού τσατ από πλευράς απόκρισης. Αλλά επειδή εκείνο δεν έγραφε πουθενά ότι κάνει ρηφρές και επειδή δεν «έτρεμε», όλοι νόμιζαν ότι η απόκριση ήταν άμεση (όταν δεν υπήρχαν πολλοί χρήστες μέσα για να κλατάρει)!

Πιστεύω ότι αν πάμε το τωρινό τσατ (που είναι ελαφρύ και σηκώνει 15 και 20 χρήστες) στην λυση β) ώστε να ελαφρύνει κι άλλο, θα μπορέσουμε να κατεβάσουμε το ελάχιστο ρηφρές στα 4-5 δευτερόλεπτα από 10 που είναι τώρα. (Για όσους έχουν αργές συνδέσεις δεν έχει νόημα να πάει πιο γρήγορα απο 10.) Νομίζω ότι δεν θα τρέμει και τόσο (αυτό πρέπει να το κοιτάξω λίγο).
Έχουμε προσπαθήσει να το φτιάξουμε αλλά κολλάμε σε διάφορα.

Ο THETTALOS μου έστειλε και μία υπόδειξη για το πως θα μπορούσε να φτιαχτεί κάπως αλλιώς (με XMLHttpRequest) και τον ευχαριστώ. Ωστόσο επειδή είναι λίγο μπελαλήδικο (δεν είμαι πολύ εξοικειωμένος) καλύτερα να δαπανήσω τον χρόνο που έχω να ασχοληθώ με τη σελίδα σε άλλα πραγματάκια που μπορούν να γίνουν πιο άμεσα και έχουν προτεραιότητα.

Άβαταρ μέλους
NIKOS_THESSALONIKH
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 16 Οκτ 2004 04:57 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: JAVA chat

#6 Δημοσίευση από NIKOS_THESSALONIKH »

Γνώμη μου είναι ότι έτσι είναι κάλα. Αυτο βέβαια είναι υποκειμενικό. Ίσως δεν πρέπει να γίνει όπως άλλες σελίδες. Ας κρατησουμε αυτό που έχουμε. Εγω το χω μάθει τώρα. Αν αλλάξει η μορφή του ίσως θα μου φανεί περίεργο. Μου αρέσει η εικόνα που βλέπω κάθε "πρωί πρωί" :)

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#7 Δημοσίευση από bill1961 »

Από αυτά που έγραψαν (Max ακαι Μπλέτσας) είναι φανερό ότι ως προς την υλοποίησή του το Java chat είναι "προβληματικό". Οπότε ψηφίζω php. Ωστόσο εμένα μου άρεσε η ιδέα του ξεχωριστού παράθυρου για το chat και την επαναφέρω εδώ (ασχέτως του τρόπου υλοποίησης php ή java ή της ευκολίας υλοποίησης, γεγονός για το οποίο δε μπορώ να έχω γνώμη). Αυτό θα αποφορτίσει την κεντρική σελίδα, ο τυχαίος επισκέπτης δε θα είναι αναγκασμένος να βλέπει τα όσα "χαριτωμένα" λέμε κάποιες φορές μεταξύ μας και επιπλέον ο χώρος του chat θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για κάτι άλλο (π.χ. απλά μηνύματα με ακόμη πιο περιορισμένο πλήθος χαρακτήρων του στυλ "Μήτσο πάρε με τηλεφώνο" ή ανακοινώσεις του admin ή δεν ξέρω τι άλλο).

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”