Παρτιτούρες διαθέσιμες

Υπάρχουν πολλοί που ζητάνε ακκόρντα , παρτιτούρες, πληροφορίες για το παίξιμο κλπ.
Για οποιαδήποτε πληροφορία εδώ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
udialek
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008 01:29 pm
Τοποθεσία: εξορία

#64 Δημοσίευση από udialek »

Με το συμπαθιο...
αν δε βρεξεις κωλο, δεν τρως ψαρι

γιοβανης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 05 Σεπ 2009 11:00 am
Τοποθεσία: kokkinia

#65 Δημοσίευση από γιοβανης »

καλησπερα!
το μειλ μου ειναι xatzojohn@hotmail.com κ ψαχνω οποιαδηποτε ταμπλατουρα για τζουρα ή οποιαδηποτε πληροφορια για βιβλια.
δεν γνωριζω να διαβαζω νοτες κ προσπαθω μεσα απο ταμπλατουρες ή οσα μου δειχνουν να εχω προοδο
σας ευχαριστω εκ των προτερων

sce3ta
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 28 Αύγ 2009 03:47 pm

#66 Δημοσίευση από sce3ta »

Έχετε δίκιο παιδιά....απλά επειδή είναι πολλά παιδιά που δεν γνωρίζουν νότες....είναι δύσκολο κάποιος να μετατρέψει τουλάχιστον τα ΄γυφτοπουλα στο χαμάμ' και 'θερμάστής' από τις παρτιτούρες σε μορφή ταμπλατούρας και να τα γράψει εδώ?

ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους
georgalasg
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 28 Σεπ 2004 11:41 am
Τοποθεσία: Καλαμάτα - Κυπαρίσσι Λακωνίας

#67 Δημοσίευση από georgalasg »

το γυφτοπουλα στο χαμαμ το ξερω. Θα μπορουσα να στο γραψω αλλα δεν εχω ιδεα τι είναι η ταμπλατουρα.... Ενταξει εχει αριθμους για τα ταστα , αλλα μεχρι εκει.... αν μου πεις πως το θες ....
αν και νομιζω είναι καλυτερο μεσω youtube....
πρεπει να υπαρχει. Αν όχι μπορω να στο γραψω εγω. Αν και θα βρεθει σιγουρα καποιος καλυτερος απο μενα στο παίξιμο... για να στο δείξει...

ΥΓ την αλλη βδομαδα θα είμαι εκτος σπιτιου και δουλειας οποτε και χωρίς ιντερνετ....
Ταβέρνα η Σκάλα του Μιλάνου Βόλος
Η αυθεντική μουσική

Τρίχορδο και ξερό ψωμί

sce3ta
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 28 Αύγ 2009 03:47 pm

#68 Δημοσίευση από sce3ta »

Ευχαριστώ φίλε george....ναι γράφτο εδώ αν σου είναι εύκολο..πάντα είναι καλύτερα να στο δείξει από κοντά κάποιος αλλά μια ταμπλατούρα της 'γυφτοπούλας' θα βοηθήσει πολύ κόσμο...τους χρόνους κτλ θα τα βρει μετά ο καθένας με το αυτί του..γράψε στη σειρά τους αριθμούς που δηλώνουν τάστα που πατάς τις χορδές.Χωρίς παρένθεση βάλε ότι πατάς στην λεπτή ρε,με μία παρένθεση ότι τάστο πατάς στην λα και με δύο παρενθέσεις την πάνω ρε.Στη σειρά πάντα.

πχ 2-3-(9)-(8)-0-((4))-((5)) δηλώνει στην κάτω χορδή πατάς τάστα 2 και 3,μετά στην λα το 9 και το 8 τάστο,ύστερα κενή την κάτω ρε και ύστερα στην πάνω ρε 4ο και 5ο τάστο.Γράψτο έτσι.Αν ξέρεις νότες μπορείς να μετατρέψεις και τον 'θερμαστή' από τις παρτιτούρες?Αλλιώς τη 'γυφτοπούλα'.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους
georgalasg
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 28 Σεπ 2004 11:41 am
Τοποθεσία: Καλαμάτα - Κυπαρίσσι Λακωνίας

#69 Δημοσίευση από georgalasg »

καλησπερα
Σου εγραψα τη γυφτοπουλα αλλα να διευκρινήσω καποια πραγματα πρωτα...
η εκτέλεση που το εχω βγαλει δεν είναι και η καλύτερη που υπάρχει. Το εχω βγαλει απο αυτη

http://www.youtube.com/watch?v=S6bTxSgmZyY
(απο αλλον το ακουσα δηλαδή αλλα μοιάζει με αυτη)

Δυστυχως δεν εχω ασχοληθεί καθολου με Μπατη και λοιπους.... Προτιμω Τσιτσανη Παπαιωαννου Μητσακη....
Οποτε δυστυχως εχεις σε ταμπλατουρα ή οπως λεγεται η γραφή που σου έκανα το τραγουδι όπως το ακουσα καποτε απο φιλο....
Για να μην απογοητευτείς ακου και αυτο... πανω κατω το ιδιο είναι και δεν είναι τοσο αρκουδιαρικο....
http://www.youtube.com/watch?v=qBADbrR5j1Y

Οπου βλέπεις αστεράκι * σημαίνει ότι παίζεις την πρωτη νότα αλλα καταλήγεις στη δευτερη χωρίς να χτυπησεις πενα. Με διαφορετικα δαχτυλα . Χτυπας την πενα στη πρωτη νοτα και μετα με το αλλο δαχτυλο πιανεις την αλλη μοτα.

2* 3 3 3 2* 3 3 3 2* 3 3 3 3 5 2 3 0 (3) 0 2*3 0 3 2 0 2 3 2 0 2 0

2* 3 3 3 2* 3 3 3 2* 3 3 3 3 5 2 3 0 (3) 0 2*3 0 3 2 0 2 0

5 7 7 5 7 7 5 7 7 5 7 7 (γεμισμα)

7 7 8 10 12 7 5 3 (γυφτοπούλα στο χαμαμ)

2 5 3 2 0 2 3 5 (κι εγω πληρώνω ντιρνταμαμ)

3*5 5 5 3*5 5 5 3*5 5 5 3*5 5 5 (γεμισμα)

7 7 8 10 12 7 5 3 2 (όσα όσα τα πλερώνω)

5 3 2 0 2 3 5 0 (να σε βλέπω ντιρνταμαμ)

(3)*(5) (5) (5) (3)*(5) (5) (5) (3)*(5) (5) (5) (5) (3) (5) 2 3 (γεμισμα)

Ρεφρέν
3 και (3) μαζί (τόσες φορές όσο και οι συλλαβές του να χα-ρεις την ε-μορ-φια –α )
2 και (3) μαζί ( σου, την πο-διά σου τη χρύ-)
3 και (3) μαζί (ση- η- η )

3 και (3) μαζί (α-ξε-καλ-τσω-τη γυ-ρί-ι-)
2 και (3) μαζί (ζεις , γυ-φτο-πού-)
5 3 2 0 0 λα μου εσυ

Ελπιζω να είναι σωστα γιατί δεν έχω όργανο μαζί μου αυτη τη στιγμή....
Οσον αφορα τον θερμαστη... ουτε ξερω ποιο είναι .... αν θες καμια αχαριστη (Τσιτσανη) κλπ πολύ ευχαρίστως απο την άλλη βδομάδα που θα επιστρεψω...

Καντε του διορθωσεις παιδια για να το μαθει σωστα ο φίλος.... Εγω ΔΕΝ το παιζω και πολυ σωστα....

ελπιζω να βγαλεις ακρη... :shock:
Ταβέρνα η Σκάλα του Μιλάνου Βόλος
Η αυθεντική μουσική

Τρίχορδο και ξερό ψωμί

sce3ta
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 28 Αύγ 2009 03:47 pm

#70 Δημοσίευση από sce3ta »

Φίλε μου george σημασία έχει ότι εισαι τόσο εξυπηρετικός και σε ευχαριστώ πολύ γιατί βοηθάς..όταν το δοκιμάσω έτσι θα σου πω και τη γνώμη μου!! :wink:

από κει και πέρα καλό θα ήταν κάποιος να το γράψει εδώ μαζί με τον 'θερμαστή' όπως έχουν ανέβει στα κατάστιχα του σάιτ να έχουμε πιο καλή εικόνα!!.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Παρτιτούρες - Στίχοι - Ακόρντα”