Έξω απ' άδικο

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
hondrosk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2004 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Έξω απ' άδικο

#1 Δημοσίευση από hondrosk »

Στη σελίδα φαίνεται οτι τραγούδι Έξω απ' άδικο" https://rebetiko.sealabs.net/display.ph ... ecid=10998 που ηχογραφήθηκε στην Αμερικάνικη ΝΙΝΑ 623 (78στρ) και 4523 (45στρ) τραγουδούν οι Αξιώτης Κεχαγιάς και η Καίτη Πετράκη, αν και το όνομά της δεν αναγράφεται στο δίσκο.. Ο δίσκος όμως ηχογραφήθηκε/εκδόθηκε πιθανότατα το 1954.
Εικόνα
Έχω την εντύπωση οτι η Καίτη Πετράκη πρωτο-τραγούδησε το 1956 στην Ελλάδα, και πήγε στην Αμερική μετά το 1960.
Εν τω μεταξύ η φωνή της τραγουδίστριας δεν μου μοιάζει με καμιάς άλλης που τραγούδησε στην ΝΙΝΑ την ίδια περίοδο (πχ Χρυσάφη, Ντάλλια, Μπαρτσέρη) όπως επίσης το όνομα της Καίτης Πετράκη δεν υπάρχει σε κανέναν δίσκο της ΝΙΝΑ Αμερικής, μόνο σε 2-3 δίσκους ΝΙΝΑ Ελλάδος που είναι της περιόδου 1960-1961.
Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω?

LIAS
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007 01:15 am
Τοποθεσία: Λαμία

Re: Έξω απ' άδικο

#2 Δημοσίευση από LIAS »

Εγώ τη Ρένα Ντάλια ακούω, όχι την Πετράκη, όχι οτι είμαι 100% σίγουρος γιατί είναι μικρή η συμμετοχή.
Επίσης, είναι σωστή η παρατήρηση για την ημερομηνία εμφάνισης της Πετράκη σε Αμερικανικες ηχογραφήσεις

Άβαταρ μέλους
hondrosk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2004 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Έξω απ' άδικο

#3 Δημοσίευση από hondrosk »

Μπα Ηλία δεν νομίζω να ειναι η Ντάλλια, αυτή είχε πιο χαρακτηρηστική φωνή λίγο Θεσσαλονικιώτικη (βαρύ "λ" κλπ). Μπορέι να ήταν και κάποια τελείως "άσημη" και γι αυτό δεν την έβαλάν ούτε στο δίσκο.Η Πετράκη μπορεί να είχε μικρή σχετικά δισκογραφία αλλά θεωρούνταν ντίβα για την εποχή, αποκλείεται να μην έβαζαν το όνομά της στην ετικέτα.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Μουσική - Τραγούδια”