έκθεση για το Ρεμπέτικο

Για κομπανίες σε ταβέρνες, παρακαλούμε γράφτε στην αντίστοιχη κατηγορία μέσα στις "ταβέρνες"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

έκθεση για το Ρεμπέτικο

#1 Δημοσίευση από max »

Είναι όμορφο να βλέπεις πως όλα αυτά τα χρόνια κόσμος έρχεται σε επαφή, με αφορμή αυτή την ιστοσελίδα και την κοινή αγάπη για το ρεμπέτικο και τη μουσική. Mέσω των καλοκαιρινών συναντήσεων, της εργασίας από κοινού στο περιεχόμενο, σε μαζώξεις στην πόλη. Σε αυτή την περίπτωση είναι ιδιαίτερη η χαρά που βοηθήσαμε τη Maria Tsagkari στο ταξίδι της επιστροφής στη ρίζες της.
Μας γράφει το παρακάτω και μας προσκαλεί όλους στην έκθεση για το Ρεμπέτικο που γίνεται αυτές τις μέρες σε διάφορους χώρους στην Αθήνα. Επισυνάπτουμε το μήνυμά της εδώ:

"Αγαπητοί καλησπέρα σας,
είμαι εικαστική καλλιτέχνιδα και συμμετέχω στην έκθεση για το Ρεμπέτικο που διοργανώνει ο ΟΠΑΝΔΑ σε επιμέλεια του Ιστορικού τέχνης Χριστόφορου Μαρίνου. Θα ήθελα να σας προσκαλέσω στην έκθεση καθώς παρουσιάζω ένα έργο που αφορά την ζωή του προπάππου μου, του Ρεμπέτη και βιολιστή Νίκου Συρίγου του Σαντορινιού. Έχω δουλέψει μια ταινία διάρκειας 25' που αφορά την έρευνά μου επί ενάμιση χρόνο στην προσπάθεια να βρω τα ίχνη του, σε μια επιστροφή στις ρίζες μου και μέσα στην ιστορία εμπλέκεστε και εσείς καθώς κάποιος από τους διαχειριστές σας είχε την ευγενή καλοσύνη να μου στείλει κάποιο σημαντικό στοιχείο και να τον ακούσω να παίζει βιολί για πρώτη φορά.
Μπορείς να αναρτήσεις το μήνυμα και τις πληροφορίες για την έκθεση και είναι σημαντικό να επικοινωνηθεί και στο ραδιόφωνο!
Εγώ δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω, χωρίς εσάς δεν θα είχα ακούσει ποτέ τον προπάππου μου να παίζει βιολί, η πληροφορία που μου δώσατε ήταν για μένα μια μεγάλη αποκάλυψη με συναισθηματική αξία που θα με συντροφεύει πάντα.
Θα σας περιμένουμε, να με ψάξετε όταν έρθετε!
Θα ήταν χαρά μας να δείτε όλη την έκθεση καθώς και το παρών έργο.
Με εκτίμηση,
Μαρία Τσάγκαρη
Θα χαρώ ιδιαίτερα να σας δω στην ομαδική έκθεση Ρεμπέτικο που παρουσιάζει ο Οργανισμός Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων με τη συμμετοχή 50 εικαστικών καλλιτεχνών, σε επιμέλεια του Χριστόφορου Μαρίνου, επιμελητή εκθέσεων και δράσεων του ΟΠΑΝΔΑ. Η έκθεση θα πραγματοποιηθεί σε τρεις χώρους, Πινακοθήκη Δήμου Αθηναίων, Κέντρο Τεχνών Δήμου Αθηναίων και Ολύμπια Δημοτικό Μουσικό Θέατρο “Μαρία Κάλλας”.
Μπορείτε να βρείτε συνημμένη την πρόσκληση και το δελτίο τύπου.
-------------
Αγαπητοί καλησπέρα σας,
είμαι εικαστική καλλιτέχνιδα και συμμετέχω στην έκθεση για το Ρεμπέτικο που διοργανώνει ο ΟΠΑΝΔΑ σε επιμέλεια του Ιστορικού τέχνης Χριστόφορου Μαρίνου. Θα ήθελα να σας προσκαλέσω στην έκθεση καθώς παρουσιάζω ένα έργο που αφορά την ζωή του προπάππου μου, του Ρεμπέτη και βιολιστή Νίκου Συρίγου του Σαντορινιού. Έχω δουλέψει μια ταινία διάρκειας 25' που αφορά την έρευνά μου επί ενάμιση χρόνο στην προσπάθεια να βρω τα ίχνη του, σε μια επιστροφή στις ρίζες μου και μέσα στην ιστορία εμπλέκεστε και εσείς καθώς κάποιος από τους διαχειριστές σας είχε την ευγενή καλοσύνη να μου στείλει κάποιο σημαντικό στοιχείο και να τον ακούσω να παίζει βιολί για πρώτη φορά.
Θα ήταν χαρά μας να δείτε όλη την έκθεση καθώς και το παρών έργο.
Με εκτίμηση,
Μαρία Τσάγκαρη
For English please scroll down
Αγαπητοί φίλοι και συνεργάτες,
Θα χαρώ ιδιαίτερα να σας δω στην ομαδική έκθεση Ρεμπέτικο που παρουσιάζει ο Οργανισμός Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων με τη συμμετοχή 50 εικαστικών καλλιτεχνών, σε επιμέλεια του Χριστόφορου Μαρίνου, επιμελητή εκθέσεων και δράσεων του ΟΠΑΝΔΑ. Η έκθεση θα πραγματοποιηθεί σε τρεις χώρους, Πινακοθήκη Δήμου Αθηναίων, Κέντρο Τεχνών Δήμου Αθηναίων και Ολύμπια Δημοτικό Μουσικό Θέατρο “Μαρία Κάλλας”.
Μπορείτε να βρείτε συνημμένη την πρόσκληση και το δελτίο τύπου.
📷
The man on the left, 2022
Μονοκάναλη ταινία, έγχρωμη με ήχο, διάρκεια 25’
Το έργο The man on the left, που έγινε με αφορμή την παρούσα έκθεση, αφορά την έρευνα για τη ζωή και την μουσική πορεία του Ρεμπέτη και βιολιστή Νίκου Συρίγου του Σαντορινιού, του προπάππου μου. Σε μια εξομολογητική αφήγηση της έρευνας πίσω από το έργο, οι αποκαλύψεις, οι απογοητεύσεις, οι συναισθηματικές δονήσεις και οι ανατροπές φέρνουν αντιμέτωπα τα προσωπικά βιώματα με το κυρίαρχο ιστορικό αφήγημα σε μια πορεία επιστροφής και αναμέτρησης με το παρελθόν.
Αφήγηση, κείμενο & σκηνοθεσία: Μαρία Τσάγκαρη
Μουσική: Κ.ΒΗΤΑ
(Το έργο παρουσιάζεται στο Κέντρο Τεχνών του Δήμου Αθηναίων)
Εγκαίνια: Πέμπτη 10 Φεβρουαρίου
Διάρκεια: 10/2 - 3/4/ 2022
Με εκτίμηση,
Μαρία Τσάγκαρη"

Απάντηση

Επιστροφή σε “Συναυλίες - Εκδηλώσεις - Εκπομπές”