Τι δρόμος είναι "η Άνοιξη" του Μπαγιαντέρα;

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
kajax
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018 06:10 pm

Τι δρόμος είναι "η Άνοιξη" του Μπαγιαντέρα;

#1 Δημοσίευση από kajax »

Γειά σας παιδιά,

Μήπως μπορεί να μου πει κανένας, σε ποιόν δρόμο είναι "η Άνοιξη" (Ήταν Άνοιξις που σ'είδα...") του Μπαγιαντέρα;
Εγώ την εισαγωγή τουλάχιστον την ακούω κάπως έτσι: 1,3,1,2,1,2,2

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι δρόμος είναι "η Άνοιξη" του Μπαγιαντέρα;

#2 Δημοσίευση από liga rosa »

Το κομμάτι είναι χιτζάζ. Η εισαγωγή είναι με τόνο κάτω από την βάση, αλλά στα λόγια μπαίνει με ημιτόνιο κάτω από την βάση. Στην πρώτη εκτέλεση που είναι από μι, έχει ρε στην εισαγωγή και ρε# στην φωνή.
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

kajax
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018 06:10 pm

Re: Τι δρόμος είναι "η Άνοιξη" του Μπαγιαντέρα;

#3 Δημοσίευση από kajax »

Ευχαριστώ για την απάντηση!
Μήπως όμως υπάρχει εδώ κάποια σύγχυση;
Αυτό που έγραψα εγώ επάνω(1,3,1,2,1,2,2), νομίζω ότι θεωρείται γενικά σαν χιτζάζ.
Ενώ το χιτζάζ ο Βούλγαρης το έχει (σαν συμπέρασμα του μακάμ) σαν 1,3,1,2 -2- 1,2 (4χ χιτζάζ + 5χ ραστ).
Ποιός δρόμος είναι το σωστό χιτζάζ, ο πρώτος ή ο δεύτερος;
Ο Γκούμας το ονομάζει Πειραιώτικο (αν θυμάμαι καλά)

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι δρόμος είναι "η Άνοιξη" του Μπαγιαντέρα;

#4 Δημοσίευση από liga rosa »

Δεν υπάρχει "σωστό" χιτζάζ, το θέμα είναι να καταλαβαίνεις τις βάσεις και τις δομές που προκύπτουν μέσα σε κάθε μελωδία. Σε γενικές γραμμές στα μπουζουκοτράγουδα, ως δρόμος θα έχει 4χ/5χ χιτζάζ, 5χ μινόρε στην 4η και 5χ νικρίζ στην υποτονική. Συχνά εμφανίζει προσαγωγέα ημιτόνιο, όπως στο "Ήταν άνοιξις" ή το Μπουζούκι μου διπλόχορδο". Σε κάποια τραγούδια αξιοποιείται και το ραστ από την 4η, όπως στην "Καρδιά παραπονιάρα" και "Τα λερωμένα τ'άπλυτα".
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

kajax
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018 06:10 pm

Re: Τι δρόμος είναι "η Άνοιξη" του Μπαγιαντέρα;

#5 Δημοσίευση από kajax »

liga rosa, συγνώμη για την επιμονή μου, αλλά εσύ ο ίδιος τον δρόμο τον ονόμασες χιτζαζ.
Και από την άλλη πλευρά όμως λες ότι δεν υπάρχει "σωστό" χιτζάζ.
Τότε γιατί το ονομάζουμε χιτζάζ, εφόσον δεν είναι σωστό;
Μάλλον εννοείς ότι δεν υπάρχει μόνο μία σειρά φθόγγων που αποδίδουν τον δρόμο χιτζάζ όπως στις κλίμακες της δυτικής μουσικής;
Αυτό άρχισα να το καταλαβαίνω, νομίζω.
Εντάξει, ο δρόμος ονομάζεται σύμφωνα με την πρώτη υπομονάδα, η οποία εδω είναι χιτζάζ.
Νομίζω όμως ότι πρέπει να υπάρχει κάποια λογική, τουλάχιστο σαν βάση, και να επιτρέπει μερικές αλλαγές σε μερικές περιπτώσεις.
Εδώ λοιπόν, ποιά είναι η βάση, δηλαδή το "σωστό" χιτζάζ;
Δηλαδή, κάτι φθόγγους πρέπει να γράψουμε και να πούμε, ότι αυτό είναι ένα χιτζάζ (και όχι π.χ. ουσάκ).
Δηλαδή, να μή διηγούμαστε κάθε φορά όλη την ιστορία... Ή είναι αυτό ένα ζήτημα ακρίβειας;
Άν πούμε ότι τα μακάμ είναι σωστά, τότε στην μεταφορά του μακάμ χιτζάζ στον δρόμο μας θα έχουμε αυτό που λέει ο Βούλγαρης (στην άνοδο).
Εδώ όμως πρέπει να πούμε, ότι το 5χ ραστ (συχνά) στην κάθοδο γίνεται Μπουσελίκ(Βούλγαρης , Μαυροειδής).
Με άλλα λόγια, μπορούμε να πούμε, ότι το χιτζάζ συνήθως αποτελείται στην άνοδο από 4χ χιτζάζ + 5χ ραστ και στην κάθοδο από 5χ Μπουσελίκ και 4χ χιτζάζ;
Και "η Άνοιξη" είναι λοιπόν (κάπως) σε κάποιο χιτζάζ;

Άβαταρ μέλους
liga rosa
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2009 07:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τι δρόμος είναι "η Άνοιξη" του Μπαγιαντέρα;

#6 Δημοσίευση από liga rosa »

"Μάλλον εννοείς ότι δεν υπάρχει μόνο μία σειρά φθόγγων που αποδίδουν τον δρόμο χιτζάζ όπως στις κλίμακες της δυτικής μουσικής;"
Ναι, κάτι τέτοιο εννοώ. Ας πούμε ότι έχεις τα βασικά 4/5χορδα που έγραψα παραπάνω (ρε χιτζάζ, ντο νικρίζ, σολ μινόρε), αλλά αν εμφανιστεί ένα σολ ραστ ή σταθεί σε κάποια άλλη βαθμίδα με ιδιαίτερο χρώμα, ή αν μπει ντο#, ως δρόμος παραμένει χιτζάζ.
Οπότε ναι, η Άνοιξις είναι χιτζάζ.
το περίσσιο χαλάει το ίσιο

kajax
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018 06:10 pm

Re: Τι δρόμος είναι "η Άνοιξη" του Μπαγιαντέρα;

#7 Δημοσίευση από kajax »

Πολύ ωραία τότε! Νομίζω, οτι τώρα μάλλον το καταλαβαίνω σιγά-σιγά "το κόλπο".
Ευχαριστώ πολύ

Απάντηση

Επιστροφή σε “Παλιοί μουσικοί - Συζητήσεις”