Ζειμπεκικο03 - 05

Εκφραστείτε ελεύθερα..
Μήνυμα
Συγγραφέας
AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

Re: Ζειμπεκικο03 - 05

#15 Δημοσίευση από AGIS »

Kiki mat έγραψε: 06 Ιαν 2021 10:44 am ... Ζούμε το τώρα ...
Απ' ό,τι μου φαίνεται, ανάμεσα σε όλα τα προηγούμενα, το μόνο που έμεινε σε εκρεμμότητα είναι αυτό.
Σκέψεις κάνω, συνταγές δεν έχω.
Κι αν το ρίχνω στη "φιλοσοφία" είναι γιατί οι ανύπαρκτες συνταγές πρέπει να γνωρίζουν τα υλικά τους. Το ίδιο και οι σκέψεις που μεσολαβούν ανάμεσα σε υλικά και συνταγές.
Μην είναι, λοιπόν, ο χρόνος (απ' την αρχή ως το τέλος του) ένα διαρκές τώρα (ένα διαρκές παρόν) εκτεταμένο στο άπειρο;
Κατά τ' άλλα, εκτός απ' τη "φιλοσοφία", έχει κι η ιστορία πολλές σελίδες από πολύχρονες μέρες ή νύχτες.
Συμπεραίνω ότι το τώρα είναι ζήτημα πάλης (αγγλ., struggle).
Είμαστε ακόμα εδώ.
Στην υγειά μας (βρε παιδιά).

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 28 Δεκ 2020 09:24 pm

Re: Ζειμπεκικο03 - 05

#16 Δημοσίευση από Kiki mat »

AGIS έγραψε: 08 Ιαν 2021 02:46 am
Kiki mat έγραψε: 06 Ιαν 2021 10:44 am ... Ζούμε το τώρα ...
Απ' ό,τι μου φαίνεται, ανάμεσα σε όλα τα προηγούμενα, το μόνο που έμεινε σε εκρεμμότητα είναι αυτό.
Σκέψεις κάνω, συνταγές δεν έχω.
Κι αν το ρίχνω στη "φιλοσοφία" είναι γιατί οι ανύπαρκτες συνταγές πρέπει να γνωρίζουν τα υλικά τους. Το ίδιο και οι σκέψεις που μεσολαβούν ανάμεσα σε υλικά και συνταγές.
Μην είναι, λοιπόν, ο χρόνος (απ' την αρχή ως το τέλος του) ένα διαρκές τώρα (ένα διαρκές παρόν) εκτεταμένο στο άπειρο;
Κατά τ' άλλα, εκτός απ' τη "φιλοσοφία", έχει κι η ιστορία πολλές σελίδες από πολύχρονες μέρες ή νύχτες.
Συμπεραίνω ότι το τώρα είναι ζήτημα πάλης (αγγλ., struggle).
Είμαστε ακόμα εδώ.
Στην υγειά μας (βρε παιδιά).
Μην μου μιλάς έτσι έχω τρία άτομα στο σπίτι σε Επαλ . Mε έχουν γραμματέα . Τι θες ηλεκτρολογία . Θερμοδυναμική. Μηχανολογία. Το θάμα της τηλεδιάσκεψης. Ομολογώ όμως ότι τα αγγλικά ειδικότητας δύσκολα .
Πάμε στην συμπεριφορική ψυχολογία και αναλυουμαι τι είναι το στρες .
Αντιπαραθέτουν τον Αντλερ με Γαληνο
Και πάμε στην απελευθέρωση του ΕΓΩ .
Βλακείες που επιλυνουν το παγκόσμιο πρόβλημα Γιο-γιο αυτό που φουσκωνουμε και ξεφουσκωνουμαι . Απλά μαθηματικά .

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

Re: Ζειμπεκικο03 - 05

#17 Δημοσίευση από AGIS »

Ήθελα να πω ότι το τώρα είναι παράγωγο του χθες και το αύριο παράγωγο του τώρα. Μέχρι να μιλήσουμε για το τώρα, έχει ήδη παρέλθει, είμαστε κιόλας αύριο. Δεν ήθελα να πω μόνο αυτό, αλλά δεν έχει και σημασία στην τελική. Κι εγώ για το τώρα θέλω να μου πούνε κάτι καταλυτικό. Αν ακούσεις τίποτα, σφύρα.

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 28 Δεκ 2020 09:24 pm

Re: Ζειμπεκικο03 - 05

#18 Δημοσίευση από Kiki mat »

Ο ρυθμός τονίζει τον προβληματισμό του στιχουργού, αποδυναμώνει το όραμα του τραγουδιστή και ως κρυφή δυναμική το τετριμμένο μότο που έως έκφραση " χωρίς εσένα γρανάζι δεν γυρνά",κατά την προσωπική μου γνώμη υποσκαπτει και βεβηλωνει τον προσωπικό αγώνα - μόχθο κάνοντας τον αντικείμενο μετατρέποντας την δύναμη του λαού σε υπομοχλια κινητήρια δύναμη προσωπικής αναρρίχησης μέσω χειραγώγησης του .
Εγώ θέλω να ψηφίζω όχι να ζω σε αρένα.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Δημιουργική Γωνιά”