Ζειμπεκικο03 - 05

Εκφραστείτε ελεύθερα..
Μήνυμα
Συγγραφέας
Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 28 Δεκ 2020 09:24 pm

Re: Ζειμπεκικο03 - 05

#8 Δημοσίευση από Kiki mat »

*band*
AGIS έγραψε: 05 Ιαν 2021 12:04 pm Πλάκα κάνεις μού φαίνεται.
. Ονομάζομαι Ματέρη Κική . Ο παππούς μου , προπάππους για την ακρίβεια Νικόλαος Τζάλας έκανε 18 χρόνια εξορία .

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

Re: Ζειμπεκικο03 - 05

#9 Δημοσίευση από AGIS »

Το σεβασμό μου για τον προπαππού σου. Όμως δεν το πα για αυτό (τόσο).
Αλλά για τα στιχάκια και τ' άλλα. Δεν καταλαβαίνω πότε μιλάει ο ποιητής και πότε βάζει λόγια άλλων.

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 28 Δεκ 2020 09:24 pm

Re: Ζειμπεκικο03 - 05

#10 Δημοσίευση από Kiki mat »

AGIS έγραψε: 05 Ιαν 2021 06:58 pm Το σεβασμό μου για τον προπαππού σου. Όμως δεν το πα για αυτό (τόσο).
Αλλά για τα στιχάκια και τ' άλλα. Δεν καταλαβαίνω πότε μιλάει ο ποιητής και πότε βάζει λόγια άλλων.
Με θιγείς ( τόσο όσο ) . Μάλιστα ενώ εσύ που γίνεσαι καρμπον της προεκλογικής εκστρατείας του ΚΚΕ είναι σαφές ότι βρίσκεται σε αφωνία . Έχεις καμιά αγωνία για το τι μας ξημερώνει; Ζούμε το τώρα . Εγώ είμαι από τις " τυχερες" έχω ένα πλούσιο φαρμακείο αντιμετωπιζω τις κρίσεις πανικού μου .

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

Re: Ζειμπεκικο03 - 05

#11 Δημοσίευση από AGIS »

Τώρα σε καταλαβαίνω καλύτερα.
Συμπεραίνω επίσης ότι ένα δίκιο το είχα, κι ας θίχτηκες τόσο όσο.
Τώρα, αντί ν' ασχοληθώ με το καρμπόν ή όχι καρμπόν, της προεκλογικής ή της μετεκλογικής, του ΚΚΕ ή τεσσάρων πραγμάτων που τα είπα τραγουδιστά, την αγωνία μου ή την αφωνία μου, θ' ασχοληθώ με αυτά που με κάνανε να σε ρωτήσω αν κάνεις πλάκα:
Για να βγει το ψωμί πρέπει να το σπείρουνε, να το θερίσουνε, να το αλωνίσουνε, να το αλέσουνε, να το ζυμώσουνε, να το ψήσουνε και να το ξεφουρνίσουνε. Αυτά είναι η κοινωνία και το ψωμί σε εντάσσει σ' αυτή θες δε θες. Το ίδιο και για να πούμε τις σοφίες μας από το πληκτρολόγιο, η υπόθεση ξεκινάει από τα ορυχεία που βγαίνουν οι πρώτες ύλες για τα κυκλώματα των υπολογιστών κλπ κλπ και φτάνει ως τη στιγμή που βάζεις το φορτιστή στην πρίζα. Και μπάλα να πας να παίξεις, συνήθως είναι ραμμένη από παιδάκια στις χώρες της νοτιοανατολικής Ασίας. Όσο για άρνηση ένταξης, αυτή η κοινωνία σε πετάει "έξω" και χωρίς να το προσπαθήσεις.
Εργοστάσια και βιομηχανίες να μη σκέφτονται τα ανήλικα, για να διευκολύνεται ο βανδαλισμός των κυβερνήσεων πάνω στη ΛΑΡΚΟ, τις λιγνιτικές μονάδες παραγωγής ηλεκτρισμού κι άλλα παρόμοια, αν τυχόν τα γνωρίζεις.
Για συνδικαλιστές, σωματεία κλπ (κάτι θα ήξερε γι' αυτά ο προπάππος σου), μην ανησυχείς, θα το λύσει η κυβέρνηση με το νόμο που ετοιμάζει για να τα δέσει.
Αυτά ήθελα να καταλάβω: τα λέει ο ποιητής ή βάζεις λόγια άλλων στη σέντρα;
Για το διδακτικό ύφος απολογούμαι, αλλά είναι του χαρακτήρα μου.
Για ό,τι θεωρείται εντελώς προσωπκό σου, οι κρίσεις πανικού, δεν μου πέφτει λόγος εφόσον δεν μπορώ να το μοιραστώ μαζί σου προσωπικά.
Ειλικρινά με πρόθεση που θα μπορούσαν να ονομάσω φιλική.

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 28 Δεκ 2020 09:24 pm

Re: Ζειμπεκικο03 - 05

#12 Δημοσίευση από Kiki mat »

Ο παππούς μου ήταν κωφός και η γιαγιά . Είχαν χάσει μέρος της ακοής τους π ε ριπου το 40 όταν κεραυνοβοληθηκε το σπίτι τους το ίδιο και τα παιδιά τους που ήταν παρων .
Δεν πολύ μιλάγαν μόνο χαμογελούσαν.

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 28 Δεκ 2020 09:24 pm

Re: Ζειμπεκικο03 - 05

#13 Δημοσίευση από Kiki mat »

Συμπεριφέρομαι σαν κωφή ..δεν ακούω μουσική
.

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 28 Δεκ 2020 09:24 pm

Re: Ζειμπεκικο03 - 05

#14 Δημοσίευση από Kiki mat »

Είναι πολύ καλό αυτό που το ράδιο έχει στίχους

Απάντηση

Επιστροφή σε “Δημιουργική Γωνιά”