Βαγγέλης Παπάζογλου: Αλληλογραφία

Για κομπανίες σε ταβέρνες, παρακαλούμε γράφτε στην αντίστοιχη κατηγορία μέσα στις "ταβέρνες"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ΠΣΒΠ
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019 07:06 pm
Τοποθεσία: Νίκαια, Ελλάδα
Επικοινωνία:

Βαγγέλης Παπάζογλου: Αλληλογραφία

#1 Δημοσίευση από ΠΣΒΠ »

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
για την κυκλοφορία του βιβλίου
«ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ: ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑ»

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος «Βαγγέλης Παπάζογλου» βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την κυκλοφορία της πρώτης του έκδοσης, του βιβλίου «Βαγγέλης Παπάζογλου: Αλληλογραφία».

Στις σελίδες της Αλληλογραφίας ανθολογούνται χρονολογικά σωζόμενες επιστολές και καρτ ποστάλ που αντάλλαξε ο Βαγγέλης Παπάζογλου με τη σύζυγό του, Αγγέλα, αλλά και αλληλογραφία που έστειλαν σε, ή δέχτηκαν από, συγγενείς, φίλους και συνεργάτες.

Το υλικό αυτό, που αποδελτιώθηκε με μεγάλη προσοχή, παρουσιάζεται για πρώτη φορά μεταγραμμένο και επιλεκτικά σχολιασμένο, δίνοντας έτσι στον αναγνώστη τη δυνατότητα να έρθει σε επαφή με την όμορφη και ιδιαίτερη γλώσσα των Σμυρνιών, να βιώσει τα έντονα συναισθήματα που πηγάζουν από την ανάγνωση τόσο προσωπικών κειμένων, να ανακαλύψει ενδιαφέροντα στοιχεία για τη μουσική πράξη –και γενικά τη ζωή– εκείνης της εποχής και κυρίως να προσεγγίσει την ανθρώπινη διάσταση της προσωπικότητας του Βαγγέλη και της Αγγέλας Παπάζογλου.

Η έκδοση αυτή δεν θα ήταν εφικτή χωρίς την πρωτότυπη αλληλογραφία που με πολύ κόπο συγκέντρωσε και πρωτοδημοσίευσε ο Γιώργης Παπάζογλου στα βιβλία του «Ονείρατα της άκαυτης και της καμμένης Σμύρνης: Αγγέλα Παπάζογλου: Τα χαΐρια μας εδώ» (2003) και «Ρεμπέτικοι νόμοι του Βαγγέλη Παπάζογλου: Τα χαΐρια μας εδώ» (2011).

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ

«Θεσσαλονίκη, τη 31/5/1927

Αγαπητή μου σύζυγο, Αγγέλα, χαίρε. Έλαβα την αγαπητήν μου επιστολή σου και εχάρην πολύ διά την καλή σου υγείαν. Σου έστειλα 200 δραχμές πριν 5 μέρες και τώρα που σου γράφω σου στέλνω άλλες 200. Να παραβλέπεις, Αγγέλα μου, επειδή δεν σου στέλνω πολλά αλλά τι να κάνομε, εκείνο που δίνει ο Θεός. Βλέπεις, εκρύωσα και 10 μέρες υπόφερα με το λαιμό μου. Δεν ημπορούσα ούτε να μιλήσω αλλά τώρα, λίγο κατ’ ολίγο, πάω καλύτερα. Μου γράφεις ότι τον Στράτη δεν τον αφήνει η μητέρα να έλθετε αλλά εγώ δεν σου μήνυσα, όπως μου γράφεις, να πάρεις τον Στράτη και να έλθεις. Εγώ όταν τα κανονίσω, θα βρεθεί κανένας τρόπος να σε φέρω και σένα.

Τώρα, γλέπεις, κάθομαι ακόμα στο ξενοδοχείον και προσπαθώ και εγώ και ο Τζόνης να εύρομε καμία κάμαρ[α] και τότε θα σε φέρω και σένα.

Χαιρετισμούς από τον Τζόνη και από τη[ν] οικογένειά του. Και με περικάλεσε πολύ η γυναίκα του αν ξεύρετε της κόρης της ο άνδρας αν επανδρεύτηκε και να μου το γράψετε. Δώσε τα δέοντα σε όλους τους συ[γγ]ενείς μας και φίλους. Και μην ξεχνάς να μου γράφεις.

Σε φιλώ, Βαγγέλης»

ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΒΙΒΛΙΟΥ

Τίτλος: Βαγγέλης Παπάζογλου
Υπότιτλος: Αλληλογραφία
Επιμέλεια: Κώστας Μπουρνάς
Εκδότης: Πολιτιστικός Σύλλογος «Βαγγέλης Παπάζογλου»
Σελίδες: 96
Διαστάσεις: 14 x 20,5 εκ.
ISBN 978-618-84563-0-3
Τιμή (χωρίς μεταφορικά): 10,00 € (περιλαμβάνεται ΦΠΑ 6%)
Χρονολογία έκδοσης: Οκτώβριος 2019

Για παραγγελίες επικοινωνήστε με τον Σύλλογο στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου psvpapazoglou(παπάκι)gmail.com. Για την επιτυχή καταχώριση της παραγγελίας σας παρακαλούμε γράψτε στο μέηλ σας τον αριθμό των αντιτύπων που επιθυμείτε, τον τρόπο πληρωμής (με τραπεζική κατάθεση στο λογαριασμό του Συλλόγου ή με αντικαταβολή) και τα στοιχεία σας (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση αποστολής & ταχυδρομικός κώδικας, προορισμός, τηλέφωνο επικοινωνίας). Σε περίπτωση εξάντλησης των αποθεμάτων θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Σύντομα κοντά σας και σε επιλεγμένους χώρους διάθεσης για τους οποίους θα γίνουν προσεχώς σχετικές ανακοινώσεις από τις σελίδες του Συλλόγου στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης:

www.facebook.com/psvpapazoglou
www.instagram.com/psvpapazoglou
www.twitter.com/psvpapazoglou

Τηλέφωνο εξυπηρέτησης: 6947701057 (όχι για παραγγελίες)

Βαγγέλης Παπάζογλου - Αλληλογραφία.png
Βαγγέλης Παπάζογλου - Αλληλογραφία.png (3.34 MiB) Προβλήθηκε 8581 φορές
Τελευταία επεξεργασία από ΠΣΒΠ σε 13 Φεβ 2021 10:47 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΠΣΒΠ
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019 07:06 pm
Τοποθεσία: Νίκαια, Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: Βαγγέλης Παπάζογλου: Αλληλογραφία

#2 Δημοσίευση από ΠΣΒΠ »

Η «Αλληλογραφία» του Βαγγέλη Παπάζογλου είναι πλέον διαθέσιμη στη Θεσσαλονίκη. Μπορείτε να τη βρείτε στο βιβλιοπωλείο «Ακυβέρνητες Πολιτείες» (Αλεξάνδρου Σβώλου 28, τηλ. 2310273207) και στο οργανοποιείο «Ξυλοφωνία» (Ιπποδρομίου 8, τηλ. 2310231647). Σύντομα και στην Αθήνα.

Εναλλακτικά, μπορείτε να παραγγείλετε το βιβλίο απευθείας από το σύλλογο (οδηγίες για παραγγελίες υπάρχουν στην προηγούμενη δημοσίευση).

Βαγγέλης Παπάζογλου - Αλληλογραφία.jpg
Βαγγέλης Παπάζογλου - Αλληλογραφία.jpg (1.94 MiB) Προβλήθηκε 8251 φορές
Τελευταία επεξεργασία από ΠΣΒΠ σε 13 Φεβ 2021 10:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΠΣΒΠ
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019 07:06 pm
Τοποθεσία: Νίκαια, Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: Βαγγέλης Παπάζογλου: Αλληλογραφία

#3 Δημοσίευση από ΠΣΒΠ »

Η έκδοση του Συλλόγου «Βαγγέλης Παπάζογλου: Αλληλογραφία» είναι πλέον διαθέσιμη και σε γραφή Μπράιγ για τα άτομα που είναι τυφλά ή έχουν μειωμένη όραση. Ευχαριστούμε θερμά το Κέντρο Εκπαίδευσης και Αποκατάστασης Τυφλών (πρώην Σχολή Τυφλών) που πραγματοποίησε τη μετατροπή και την εκτύπωση.

Ένα διαθέσιμο αντίτυπο θα υπάρχει μόνιμα προς δανεισμό στη βιβλιοθήκη του ΚΕΑΤ στη Θεσσαλονίκη (Βασιλίσσης Όλγας 32, τηλ. 2310844888) ενώ ένα ακόμα αντίτυπο έχει ο Σύλλογος στο αρχείο του το οποίο είναι και αυτό διαθέσιμο προς δανεισμό κατόπιν συνεννόησης [psvpapazoglou(παπάκι)gmail.com].

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος «Βαγγέλης Παπάζογλου» εύχεται σε όλους καλές γιορτές!
Εξώφυλλο Braille 1.jpg
Εξώφυλλο Braille 1.jpg (2.01 MiB) Προβλήθηκε 7913 φορές
Τελευταία επεξεργασία από ΠΣΒΠ σε 13 Φεβ 2021 10:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΠΣΒΠ
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019 07:06 pm
Τοποθεσία: Νίκαια, Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: Βαγγέλης Παπάζογλου: Αλληλογραφία

#4 Δημοσίευση από ΠΣΒΠ »

Η «Αλληλογραφία» του Βαγγέλη και της Αγγέλας Παπάζογλου είναι από σήμερα διαθέσιμη και στην Αθήνα, σε επιλεγμένα σημεία διάθεσης:

• Δισκοπωλείο Music Corner (Πανεπιστημίου 56, τηλ. 2103304000)

• Βιβλιοπωλείο Πολιτεία (Ασκληπιού 1-3, τηλ. 2103600235)

Επίσης, στη Θεσσαλονίκη:

• Βιβλιοπωλείο Ακυβέρνητες Πολιτείες (Αλεξάνδρου Σβώλου 28, τηλ. 2310273207)

• Οργανοποιείο Ξυλοφωνία (Ιπποδρομίου 8, τηλ. 2310231647)

Εναλλακτικά, μπορείτε να παραγγείλετε το βιβλίο στέλνοντας μήνυμα στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου του Συλλόγου, psvpapazoglou(παπάκι)gmail.com, γράφοντας τον αριθμό αντιτύπων που επιθυμείτε, τον τρόπο πληρωμής (με κατάθεση στον τραπεζικό λογαριασμό του Συλλόγου ή με αντικαταβολή) και τα στοιχεία σας (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση αποστολής & ταχυδρομικός κώδικας, προορισμός, τηλέφωνο επικοινωνίας).

ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΒΙΒΛΙΟΥ

Τίτλος: Βαγγέλης Παπάζογλου
Υπότιτλος: Αλληλογραφία
Επιμέλεια: Κώστας Μπουρνάς
Εκδότης: Πολιτιστικός Σύλλογος «Βαγγέλης Παπάζογλου»
Σελίδες: 96
Διαστάσεις: 14 x 20,5 εκ.
ISBN: 978-618-84563-0-3
Τιμή (χωρίς μεταφορικά): 10,00 € (περιλαμβάνεται ΦΠΑ 6%)
Χρονολογία έκδοσης: Οκτώβριος 2019

1.jpg
1.jpg (1.75 MiB) Προβλήθηκε 4056 φορές

Απάντηση

Επιστροφή σε “Συναυλίες - Εκδηλώσεις - Εκπομπές”