Αναζήτηση τραγουδιού

Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 01 Ιαν 1970 02:00 am
Επικοινωνία:

Re: Αναζήτηση τραγουδιού

#1 Δημοσίευση από Admin »

Καλησπέρα

ευχαριστούμε για την επισήμανση, κάτι θα θέλει φτιάξιμο.
δοκιμάζω τώρα και δείχνει πως δουλεύει με κάποια που προσπάθησα. Τι ακριβώς προσπαθείς για να αναπαράξω το πρόβλημα;

Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: Αναζήτηση τραγουδιού

#2 Δημοσίευση από peloponnisios »

Το "Είμ' ερωτευμένος με τα μάτια σου" είναι του Ιωάννη Βέλλα σε στίχους του Κοφινιώτη. Α. Πιγκούλη δεν έχουμε στη βάση. Πρώτη φορά ακούω αυτό το όνομα. Στο discogs που έριξα μια ματιά αναφέρεται αυτό το όνομα ως συνθέτης της "Διπρόσωπης" που δεν ισχύει. Συνθέτης αυτού του τραγουδιού είναι ο Λεωνίδας Πάγκαλης. Προφανώς το "Α. Πιγκούλη" είναι κάποιο λάθος (πιθανολογώ από φθαρμένη ετικέτα όπου το αναγραφόμενο "Λ. Παγκάλη" μάλλον διαβάστηκε ως "Α. Πιγκούλη").

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: Αναζήτηση τραγουδιού

#3 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

display.php?recid=7039
AO 2412  A.jpg
AO 2412 A.jpg (348.04 KiB) Προβλήθηκε 4609 φορές

Άβαταρ μέλους
ΠΡΟΚΟΠΗΣ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 10 Σεπ 2005 04:31 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΑΣΟΣ - ΛΕΣΒΟΥ

Re: Αναζήτηση τραγουδιού

#4 Δημοσίευση από ΠΡΟΚΟΠΗΣ »

Θέλω να πίνεις να γλεντάς = θέλει φτιάξιμο δεν παίζει στο ράδιο

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: Αναζήτηση τραγουδιού

#5 Δημοσίευση από fakk »

ευχαριστω
ανεβηκε αλλο

Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: Αναζήτηση τραγουδιού

#6 Δημοσίευση από peloponnisios »

Επ' ευκαιρίας του συγκλονιστικού άρθρου για τη ζωή και το θάνατο του Γιώργου Κάβουρα έβαλα να ξανακούσω όλη τη δισκογραφία του. Είδα ότι υπάρχουν αρκετά διπλά. Όποτε μπορείτε, σβήστε τα. Παραθέτω αυτά που ηχητικά είναι σε πιο κακή κατάσταση ή δεν παίζουν καθόλου:

ΓΙΑ ΣΒΗΣΙΜΟ:

display.php?d=1&recid=5381

display.php?d=0&recid=5349

display.php?d=1&recid=17423

display.php?d=1&recid=1450

display.php?d=0&recid=5371

display.php?d=1&recid=3061

display.php?d=0&recid=17030

display.php?d=0&recid=5745

Επίσης, η ταξινόμηση ανά αριθμό μήτρας δεν δουλεύει σωστά. Κάνω κλικ στη στήλη και ενώ θα περίμενε κανείς οι αριθμοί να ταξινομηθούν με αύξουσα σειρά, αυτό δεν γίνεται. Για παράδειγμα, ο αριθμός (Go) 2335 εμφανίζεται πριν τον 2334 ενώ αλλού έχουμε πρώτα 3156 και μετά 3151, κ.ο.κ. Επειδή στην περίπτωση του Κάβουρα έχει μια χρησιμότητα η ταξινόμηση ανά σειρά ηχογράφησης, αφού όλες του οι ηχογραφήσεις είναι σε Odeon/Parlophon και άρα μπορεί να προκύψει ταξινόμηση, μήπως γίνεται να φτιαχτεί; Μάκη;

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: Αναζήτηση τραγουδιού

#7 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Καλημέρα στην παρέα.

Βάζοντας στην αναζήτηση "Ταμπαχανιώτικος" βγάζει 33 ηχογραφήσεις.

Ανάμεσα σε αυτές υπάρχουν και 2 που αναφέρονται στον The Gramophone CO 6-12686 και στον Victor VI-63534.

Σε αυτήν που έχει διάρκεια 2.42 display.php?d=0&recid=13376

Και σε αυτήν που έχει διάρκεια 2.38 display.php?d=0&recid=16686

Φαίνεται να είναι το ίδιο τραγούδι αλλά οι πληροφορίες που δίνονται στην πρώτη ηχογράφηση, μιλούν για τον Τσανάκα ο οποίος όμως δεν υπάρχει σε καμία από τις ετικέτες. Τις έχω δει και τις 2 ετικέτες και τα στοιχεία των ετικετών συμφωνούν με την ηχογράφηση του 2.38.

Κρατάμε την δεύτερη λοιπόν σαν σωστή;

Να συμπληρώσω ότι ο Μανιάτης για τον The Gramophone CO 6-12686 δίνει δύο ακόμη μανέδες. Τον πρώτο με το δίστιχο να ξεκινάει με το "Μόνον εγώ γεννήθηκα" και το άλλο με το "Πάσχω να γειάνει ο πόνος μου". Ακούγοντας τον δίσκο όμως το δίστιχο είναι "Μου λένε να μην σ αγαπώ τους λέγω τι να κάνω, που γώ μια ώρα αν δεν σε δω το νου μου τονε χάνω".

Από που βρήκε ο Μανιάτης τα άλλα δίστιχα;

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναφορά προβλημάτων”