βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

#22 Δημοσίευση από peloponnisios »

Στη λίστα με τους τραγουδιστές η Κίτσα Κορίνα γράφεται ως Κίτσα Κ. (με το μικρό όνομα δηλαδή και όχι με το επώνυμο). Αν γίνεται, ας γραφτεί ως Κορίνα Κ. για να υπάρχει ομοιογένεια με τα υπόλοιπα ονόματα της λίστας (εκτός κι αν γράφτηκε έτσι για να μην υπάρξει σύγχυση με την Κορίνα Θεσσαλονικιά, οπότε πάω πάσο...).

Άβαταρ μέλους
Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 01 Ιαν 1970 02:00 am
Επικοινωνία:

Re: βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

#23 Δημοσίευση από Admin »

Νομίζω γι' αυτό γράφτηκε έτσι, ας μας βοηθήσει κι ο Αυγέρης που πρότεινε τη λίστα

Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

#24 Δημοσίευση από peloponnisios »

Με την ευκαιρία, θα ήθελα να προτρέψω τους διαχειριστές να ξανασκεφτούν την ύπαρξη youtube συνδέσμου για κάθε τραγούδι και αν αυτό τελικά ωφελεί τη σελίδα και αυτό που προσπαθεί να επιτύχει. Θεωρώ ότι οι σύνδεσμοι του ΥΤ λειτουργούν αντιφατικά ως προς την ουσία της σελίδας, έτσι όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι. Και η ουσία για μένα είναι ο διαμοιρασμός, το άκουσμα, η καταγραφή, η ταξινόμηση, η ανάλυση, ο σχολιασμός, κ.τ.ό, της μουσικής αυτής που περιλαμβάνεται στη σελίδα. Επιτυγχάνει δε τα προηγούμενα με το να έχει συσπειρώσει γύρω της τόσους πολλούς ανθρώπους με ετερόκλητα ενδιαφέροντα που ο καθένας συνδράμει όπου, όπως και όσο μπορεί.

Το να παρατίθεται κάθε φορά ένας σύνδεσμος που ουσιαστικά παραπέμπει το χρήστη σε άλλη σελίδα είναι για μένα ακατανόητο. Ίσως να μη με πείραζε τόσο αν η σελίδα παραπομπής παρείχε στο χρήστη μια τρόπον τινά "αναβάθμιση" της ακουστικής του εμπειρίας ή έστω των πληροφοριών που αφορούν τα τραγούδια. Είναι όμως γνωστό, νομίζω, ότι ο ήχος στο YT δεν έχει δυνατότητες για κάτι εξαιρετικό. Στην καλύτερη των περιπτώσεων είναι απλά μέτριος. Και αυτό εξ ορισμού, λόγω της αναγκαστικής συμπίεσης που δέχεται το βίντεο κατά τη μεταφόρτωση. Μου φαίνεται δε, σαν πισωγύρισμα. Αντί να προσπαθούμε για την αντικατάσταση των mp3 της σελίδας μας με άλλα υψηλότερου bitrate και (όσο γίνεται) πιο καθαρά, εισάγουμε ένα σύστημα που λέει στο χρήστη ότι μπορεί επίσης να ακούσει τα τραγούδια και σε χειρότερη ποιότητα!

Ούτε κερδίζουμε κάτι με σχόλια, κ.λπ.. Τα περισσότερα από εδώ είναι παρμένα και αυτό δεν αναφέρεται πάντα στα βίντεο. Για να είμαστε δίκαιοι βέβαια και η σελίδα μας κοσμεί αρκετές φορές σχόλια από βιβλία χωρίς ωστόσο να αναφέρει την πηγή (σ' αυτό φταίμε εμείς οι χρήστες, πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί, αν μη τι άλλο για να μπορεί κι ο καθένας να επαληθεύσει ή να διαψεύσει μια πληροφορία).

Συν τοις άλλοις, ήδη έχω εντοπίσει περιπτώσεις όπου το βίντεο που συνδέεται δεν είναι το ίδιο με το τραγούδι αλλά μια σύγχρονη επανεκτέλεση. Και δεν έχω τίποτα με τους ερμηνευτές, ίσα ίσα που όσους βιντεοσυνδέσμους με σύγχρονες εκτελέσεις έχω δει μ' αρέσουν. Αλλά δεν παύει να ακυρώνει την προσπάθεια της σελίδας.

Τα παραπάνω δεν τα γράφω με διάθεση γκρίνιας ή δυσαρέσκειας. Είναι ειλικρινείς προβληματισμοί που πηγάζουν από διάθεση για βελτίωση της σελίδας, οπότε θα παρακαλούσα έτσι να εκληφθούν. Θα χαιρόμουν δε αν μπορούσε να γίνει και μια εποικοδομητική συζήτηση με αφορμή τα παραπάνω για να δούμε τι έχουν να πουν και άλλοι πάνω σ' αυτό.


Υ.Γ.1: Δεν έχω κάτι με το YT. Το χρησιμοποιώ κι εγώ αλλά αντιλαμβάνομαι τις δυνατότητές του και το ότι είναι ένα κατεξοχήν οπτικό μέσο, όχι ακουστικό όπως είναι τα τραγούδια της σελίδας μας.
Υ.Γ.2: Αντί του youtube συνδέσμου, θα μ' άρεσε για παράδειγμα μία καινούρια καρτέλα στη σελίδα του sealabs όπου θα ανέβαιναν τραγούδια μόνο σε υψηλή ποιότητα -γιατί όχι και σε .wav ή .flac-, από όσο γίνεται πιο καθαρούς δίσκους. Επιλεκτικά και στοχευμένα, χωρίς βιασύνες. Κάτι σαν HQ εκδοχή του rebetiko.sealabs. Αντιλαμβάνομαι βέβαια τις δυσκολίες σε ένα τέτοιο εγχείρημα, το αφήνω όμως να υπάρχει σαν σκέψη...

Άβαταρ μέλους
Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 01 Ιαν 1970 02:00 am
Επικοινωνία:

Re: βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

#25 Δημοσίευση από Admin »

Θα εξηγήσω λίγο παρακάτω το σκεπτικό σε σχέση με τα σχόλια που κάνεις. Οπωσδήποτε όλα είναι ευπρόσδεκτα, ωστόσο πριν πάω πιο συγκεκριμένα, δεν καταλαβαίνω γιατί να ενοχλεί το youtube , από τη στιγμή που μπορείς απλά να μη το χρησιμοποιήσεις και να ακούσεις τα τραγούδια απευθείας από τη σελίδα.

Όπως γράφεις στους σκοπούς της σελίδας είναι και η καταγραφή της πληροφορίας. Το ότι περιλαμβάνουμε σύνδεσμο από το youtube ο οποίος εμπεριέχει και το κομμάτι του βίντεο εμπλουτίζει το περιεχόμενο. Πιστεύω πως δεν είναι ακριβές το ότι είναι κατεξοχήν οπτικό μέσο. Στις μέρες μας πλέον το youtube είναι η κυριότερη πηγή ακουσμάτων και γω ο ίδιος πολλές φορές αντί να ψάξω για κάποιο τραγούδι από εδώ, το βάζω στον browser στο ψαχτήρι και το βρίσκω γρήγορα απο το youtube. Μάλιστα στη συνέχεια σκέφτομαι να μπορείς να εξάγεις pdf ή excel από τις αναζητήσεις που κάνεις ή τις playlist, εκεί θα εμπεριέχεται σαν στήλη ανάμεσα στα άλλα και ο σύνδεσμος στο youtube, πράγμα που νομίζω θα είναι χρήσιμο. Και αν δε μπορούμε στο μέλλον να υποστηρίξουμε τις συνδρομές για τα πνευματικά δικαιώματα, μπορούμε απευθείας να παίζουμε από youtube. Οπότε απλά εμπλουτίζουμε την πληροφορία, πράγμα που είναι στους σκοπούς της σελίδας.

Για το σχόλιο της παραπομπής αλλού, δεν νομίζω πως ουσιαστικά παραπέμπουμε κάπου αλλού, πατώντας στο βίντεο παίζει τοπικά, άσχετα εαν το τραγούδι έρχεται από το youtube, δεν σε πάει όμως κάπου αλλού κάνοντας κλικ. Όσο αναφορά για την ποιότητα, αυτός που πραγματικά θέλει να ακούσει την καλύτερη εκτέλεση, θα το βάλει από τη σελιδα, απλά δεν θα το ακούσει από το youtube. Για τα flac και wav που λες, δεν νομίζω πως έχει νόημα στα μονοφωνικά τραγούδια που έχουμε στη σελίδα της εποχής του γραμμοφώνου, μιας άλλης εποχής που δεν είχαν τα μέσα να ηχογραφήσουν με κανάλια κλπ. Είμαι σχεδόν σίγουρος πως δεν θα κερδίσουμε τίποτα σε ποιότητα, νομίζω δε πως θα χρειαστούμε πολλά περισσότερα GB σκληρών δίσκων, περισσότερο bandwidth, πράγματα που κοστίζουν και θα μας επιβαρύνουν ακόμα περισσότερο οικονομικά χωρίς ουσιαστικό αντίκρυσμα.

Για τα σχόλια δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, τα σχόλια του youtube δεν εμφανίζονται εδώ και δεν μας ενδιαφέρουν.

Όσο αφορά τις πηγές, θα πρέπει ΠΑΝΤΑ για μένα να αναφέρονται αλλά θα πρέπει στο συλλογικό πνεύμα που έχει χτιστεί η σελίδα και οι ίδιοι οι χρήστες να αναφέρουν και να διορθώνουν αυτά τα άρθρα.

Για τις περιπτώσεις στις οποίες το βίντεο που συνδέεται δεν είναι το ίδιο με το τραγούδι, συμβαίνει γιατί δεν ήταν δυνατό να περαστούν χιλιάδες τραγούδια με το χέρι, χρησιμοποιήθηκε ένα προγραμματάκι που έφτιαξα για να τραβήξει τα βίντεο αυτόματα. Φυσικά έχει και λάθη - αν και δούλεψε με μεγαλύτερη ακρίβεια απότι περίμενα- ωστόσο αυτό είναι και το πνεύμα της σελίδας, οι ίδιοι οι χρήστες να διορθώσουν την πληροφορία και να βάλουν το σωστό σύνδεσμο.

Αυτά προς το παρόν, όπως έγραψα ξανά σίγουρα ευπρόσδεκτα τα σχόλια.

Άβαταρ μέλους
Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 01 Ιαν 1970 02:00 am
Επικοινωνία:

Re: βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

#26 Δημοσίευση από Admin »

Πάντως όντως, το να φαίνεται και το βίντεο ίσως δε χρειάζεται, θα μπορούσε να υπάρχει σαν πληροφορία και με ένα απλό εικονίδιο να σε πηγαίνει εξωτερικά αντί να φαίνεται σε παράθυρο μέσα στη σελίδα.

Προσθήκη: το έκανα έτσι δοκιμαστικά και βλέπουμε

Άβαταρ μέλους
peloponnisios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 14 Αύγ 2012 03:38 am

Re: βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

#27 Δημοσίευση από peloponnisios »

Admin έγραψε:δεν καταλαβαίνω γιατί να ενοχλεί το youtube , από τη στιγμή που μπορείς απλά να μη το χρησιμοποιήσεις και να ακούσεις τα τραγούδια απευθείας από τη σελίδα.
Με το αρχικό μήνυμα αυτής της συζήτησης δεν ήθελα να αφήσω την εντύπωση ότι κάτι στη σελίδα με ενοχλεί (με την κλασική έννοια του όρου). Ίσα ίσα, εκτιμώ πολύ τη δουλειά που έχετε κάνει. Όταν έγραφα "ίσως να μη με πείραζε τόσο", μάλλον έπρεπε να βάλω σε εισαγωγικά το ρήμα που χρησιμοποίησα. Περισσότερο θέλω να μεταδώσω την αίσθηση που έχω ότι στην προσπάθεια εμπλουτισμού του περιεχομένου, το YT δεν μου φαίνεται καλή προσθήκη.

Η επιλογή να μη χρησιμοποιήσει κανείς το YT υπάρχει, οκ, αλλά όταν έχετε στήσει μια σελίδα με τόσο κόπο, με μεράκι, όπου φροντίζετε να ενημερώνετε τα τραγούδια με νέες -καθαρότερες- εκδοχές και ξαφνικά δίνεται η επιλογή να ακούστουν κάτι "σφαγμένες" εκδοχές του YT, ε, κάπως μου κακοφαίνεται. Αυτό είναι όλο. Από το σκεπτικό που παρουσιάζεις πάντως, κρατώ σίγουρα αυτό:
Admin έγραψε:Και αν δε μπορούμε στο μέλλον να υποστηρίξουμε τις συνδρομές για τα πνευματικά δικαιώματα, μπορούμε απευθείας να παίζουμε από youtube.
το οποίο είναι πειστικό επιχείρημα και το αναγνωρίζω. Ελπίζω μόνο να μη χρειαστεί να φτάσουμε σ' αυτό το σημείο.
Admin έγραψε:Στις μέρες μας πλέον το youtube είναι η κυριότερη πηγή ακουσμάτων και γω ο ίδιος πολλές φορές αντί να ψάξω για κάποιο τραγούδι από εδώ, το βάζω στον browser στο ψαχτήρι και το βρίσκω γρήγορα απο το youtube.
Δε διαφωνώ. Κι εγώ το χρησιμοποιώ έτσι. Δεν θέλω όμως και να επαναπαύομαι σε αυτό που προσφέρει το YT, οπότε αναζητώ όσο μπορώ και τις καλύτερες συνθήκες ακρόασης.
Admin έγραψε:Για τα flac και wav που λες, δεν νομίζω πως έχει νόημα στα μονοφωνικά τραγούδια που έχουμε στη σελίδα της εποχής του γραμμοφώνου, μιας άλλης εποχής που δεν είχαν τα μέσα να ηχογραφήσουν με κανάλια κλπ. Είμαι σχεδόν σίγουρος πως δεν θα κερδίσουμε τίποτα σε ποιότητα, νομίζω δε πως θα χρειαστούμε πολλά περισσότερα GB σκληρών δίσκων, περισσότερο bandwidth, πράγματα που κοστίζουν και θα μας επιβαρύνουν ακόμα περισσότερο οικονομικά χωρίς ουσιαστικό αντίκρυσμα.
Να σου πω την αλήθεια, αν έχει νόημα ή όχι, ούτε εγώ μπορώ να το απαντήσω με το χέρι στην καρδιά. Θα πρέπει να ρωτήσω πιο ειδικούς στο θέμα και να τα μεταφέρω εδώ αν δεν υπάρχει πρόβλημα. Μια σκέψη είναι που δεν την αποκλείω. Πάντως, η υψηλή ποιότητα δεν εξαντλείται στον τύπο του αρχείου. Όντως είναι μονοφωνικά τα τραγούδια αλλά έχω ακούσει (ψευδο)στέρεο εκδοχές των τραγουδιών και εδώ, και στο YT και αλλού. Ποιος τις έκανε και γιατί; Με τι μέθοδο; Δεν θα μπορούσε δηλαδή να υπάρχει ένα παράρτημα στο sealabs -έστω και πειραματικά- όπου να ανεβαίνουν εκδοχές με στοιχεία όπως: ποιο μηχάνημα χρησιμοποιήθηκε για την αναπαραγωγή του δίσκου, ποιο πρόγραμμα για την ψηφιοποίηση, αν έγινε κάποιου είδους επέμβαση, κ.λπ.. Κάτι σαν εκδοχή για audiophiles που βλέπει σε βάθος χρόνου, χωρίς να νοιάζει η ποσότητα, μόνο η ποιότητα. Δεν παραγνωρίζω αυτά που λες για τα GB και το bandwidth. Μια χαρά τα λες. Δεν θα 'χε ενδιαφέρον ωστόσο να συζητηθεί κάτι τέτοιο; Κι ας μην υλοποιηθεί...
Admin έγραψε:ΓΙα τα σχόλια δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, τα σχόλια του youtube δεν εμφανίζονται εδώ και δεν μας ενδιαφέρουν.
Εννοώ τα σχόλια της περιγραφής του εκάστοτε uploader, όχι αυτά των χρηστών. Ότι και καλά η σύνδεση ενός τραγουδιού με ένα βίντεο δίνει τη δυνατότητα σε κάποιον να προτιμήσει το αντίστοιχο βίντεο και να δει εκεί την περιγραφή.

Άβαταρ μέλους
Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 01 Ιαν 1970 02:00 am
Επικοινωνία:

Re: βελτιώσεις στη βάση δεδομένων (πληροφορίες τραγουδιού)

#28 Δημοσίευση από Admin »

Μπήκε σήμερα ο χειμώνας κι ο κοσμάκης τα 'χει χάσει, είχαμε τα βγαίνουμε δε βγαίνουμε λόγω καιρού, τελικά μείναμε μέσα και έχουμε αυτές τις ωραίες κουβέντες και κάποια πολύ ενδιαφέροντα μαστορέματα που θα σας παρουσιάσω αργότερα.

Δεν θα απαντήσω στο κάθε ένα που γράφεις, συμφωνώ και επαυξάνω με όλα, φυσικά είναι καλό να γίνονται συζητήσεις και για την ποιότητα και για όλα, θα έχει ενδιαφέρον να ακούσουμε κι από άλλους, ειδικά όσους ασχολούνται με το ανέβασμα και την ψηφιοποίηση των τραγουδιών.

Μόνο στο "όταν έχετε στήσει μια σελίδα" ενίσταμαι, "έχουμε στήσει" είναι το σωστό, έχεις βάλει και συ το λιθαράκι σου.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Βάση δεδομένων τραγουδιών”