Τραγούδια που ανέβηκαν τώρα τελευταία

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Μήνυμα
Συγγραφέας
SteliosTsitsanis
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 06 Οκτ 2012 08:46 pm
Τοποθεσία: Νίκαια Αττικής

#8 Δημοσίευση από SteliosTsitsanis »

Πολλές απόψεις ποικίλουν παιδιά,μην τρελαίνεστε.Εγώ προσωπικά θεωρώ πώς όσο άσχετα είναι τα "Ινδοαραβοτουρκικά" του Καλδάρα και άλλων συνθετών,άλλο τόσο είναι άκυρα είναι και τα πραγματικά τούρκικα που έχει η σελίδα.Το ότι είναι από ηχογραφήσεις προπολεμικές δεν τα καθιστά αυτόματα ρεμπέτικα ή παραδοσιακά κατ'εμέ.
Εντάξει τώρα γενικότερα δεν νομίζω ότι κάποιος θα ανεβάσει Σφακιανάκη :P
Απλώς πιθανότατα προσπαθούν κάποιοι χρήστες να συμπληρώσουν τις δισκογραφίες κάποιων συνθετών.Αξιέπαινο,κι ας μην είναι στον χαρακτήρα της σελίδας μερικά μεταγενέστερα από αυτά.

Υ.Γ. Να ανεβεί και το Δηλητήριο στη Φλέβα (τι ποιανού?) που λείπει :P
Τα Χρυσόξανθα μαλλιά τα βελουδένια μάτια..
Με σφάζουν με πληγώνουνε με κάνουνε κομμάτια...

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#9 Δημοσίευση από Χασκίλ »

SteliosTsitsanis έγραψε:Υ.Γ. Να ανεβεί και το Δηλητήριο στη Φλέβα (τι ποιανού?) που λείπει :P
Έτσι!!!

ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#10 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Κανείς ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ δεν μου απάντησε επί της ουσίας αν έχω δίκιο ή αν λέω γεροντομαλακίες . Ούτε πως ανεβαίνουν τα τραγούδια που περιμένουν στην ουρά ( πραγματικά δεν ξέρω ) και έχω περιέργεια και μόνο να μάθω . Αν είναι κουραστική δουλειά , δόξα να έχει ο γιαραμπής είναι αρκετοί οι συντονιστές και μοιράζεται . Ας βγαίνει ανακοίνωση κάθε μήνα στο ποστ πόσα είναι στη ουρά και περιμένουνε , εύκολο νομίζω είναι να βγα'ινει και κατάλογος της ουράς και και εκεί να ποστάρουμε τις ενστάσεις μας . Όσο και για τον Σφακιανάκη και λοιπές λαϊκές δυνάμεις σε 30 χρόνια από τώρα θα θεωρούνται παραδοσιακοί .
Αλλά για να σταματήσει η όλη κουβέντα γιατί δε μας λέτε στα ίσια έτσι γουστάρουμε τι θα ανέβει και όποιανού του αρέσει .
Ο φίλος που δε θέλει τούρκικα (πραγματικά είναι αυτά που φέρανε μαζί τους από τις στέπες της Μογγολιάς ; ) προφανώς δε θέλει και σμυρνέικα . Προσωπικά είμαι περήφανος που η μάνα μου ήταν Μικρασιάτισσα και από αυτήν ακουγα τραγούδια με Ελληνικούς ή Τούρκικους στίχους χωρίς να ντρέπεται .
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#11 Δημοσίευση από Χασκίλ »

Αυτή τη στιγμή στην ουρά βρίσκονται 594 τραγούδια. Η διαδικασία να περαστεί κάποιο δεν είναι πάντα εύκολη. Είναι αρκετά που υπάρχουν ήδη στη σελίδα και για να περαστούν πρέπει να γίνουν συγκρίσεις (ήχος, απόδοση στο ράδιο κ.λπ.)
Σύντομα, όμως, πρόκειται να λυθεί μια και καλή το ζήτημα μεταξύ ρεμπέτικης/παραδοσιακής βάσης και λοιπών ειδών που ανήκουν στις 78 στροφές. Θα διαχωριστούν οριστικά και ο καθένας θα επιλέγει ποιο είδος θέλει να ακούσει.
Οπότε, νομίζω, ότι αδίκως ανησυχούμε.
Λίγη υπομονή και θα τακτοποιηθεί το θέμα.

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#12 Δημοσίευση από max »

Σόρρυ αλλά καθώς μου έχουν τύχει διάφορα τις τελευταίες μέρες, δεν είχα χρόνο να διαβάσω όλα τα προηγούμενα μηνύματα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω Θανάση είναι γιατί αυτή η ένταση και γιατί να γίνεται όλη αυτή η φασαρία για κάτι που και μεταξύ μας το έχουμε συζητήσει κατ'ιδίαν αρκετά για να ξαναλέμε τα ίδια μάλιστα όταν ξέρεις πολύ καλά πως εύκολα μπορεί να ξεφύγει η κουβεντα μέσω του φόρουμ.

Ο Σφακιανάκης δεν ανήκει στη δισκογραφία των 78 στροφών, μπήκαν όπως εδώ και χρόνια γίνεται κάποια τραγούδια του '60, είτε θα σβηστούν όπως γινόταν πάντα, είτε όπως σκεφτόμαστε θα δημιουργήσουμε μια υπο-σελίδα ώστε να μπαίνουν τα ελαφρά και τα μη ρεμπέτικα-παραδοσιακά. Κάποια 78αρια ανέβηκαν και αυτό ήταν όλο, ούτε Πασχάλης, ούτε Νότης.

Λίγο υπομονή κάντε να βρω χρόνο και σύντομα θα το φτιάξω καλύτερα. Χρόνο ψάχνουμε να μπορέσουμε να διορθώσουμε πράγματα, κάνε κάτι ρε Θανάση να έχει 65 ώρες η μέρα.. :)

Υπομονή και πολύ σύντομα θα το φτιάξουμε, έχω κάτι στα σκαριά.
Τελευταία επεξεργασία από max σε 22 Σεπ 2014 04:37 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

SteliosTsitsanis
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 06 Οκτ 2012 08:46 pm
Τοποθεσία: Νίκαια Αττικής

#13 Δημοσίευση από SteliosTsitsanis »

"Ο φίλος που δε θέλει τούρκικα (πραγματικά είναι αυτά που φέρανε μαζί τους από τις στέπες της Μογγολιάς ; ) προφανώς δε θέλει και σμυρνέικα . Προσωπικά είμαι περήφανος που η μάνα μου ήταν Μικρασιάτισσα και από αυτήν ακουγα τραγούδια με Ελληνικούς ή Τούρκικους στίχους χωρίς να ντρέπεται ."

Και καλά κάνεις φίλε μου που είσαι περήφανος,οφείλεις να είσαι,Τουρκικά δεν ξέρω οπότε δεν καταλαβαίνω οπότε και δεν ακούω.Αγγλικά πουξέρω ακούω κι εγώ χωρίς να ντρέπομαι.Αυτό που αναφέρεις όμως θεωρώ ότι είναι άσχετο τελείως με αυτό που σημείωσα εγώ.Και επιπρόσθετα δεν έγραψα πουθενά ότι "δεν θέλω τούρκικα".Απλά έκανα ένα παραλληλισμό της δικής σου λογικής με τα τραγούδια που ανέβηκαν πρόσφατα (κάτι Διονυσίου κλπ) και με αυτά.Άποψή μου εν κατακλείδι,δεν την προσέθεσα ούτε για να σου επιτεθώ ούτε για να την καταστήσω status quo,άλλωστε είμαι απλό και νέο μέλος.
Να με συγχωρείτε για την έκταση.
Τα Χρυσόξανθα μαλλιά τα βελουδένια μάτια..
Με σφάζουν με πληγώνουνε με κάνουνε κομμάτια...

THEO57
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 12 Φεβ 2011 12:35 am

#14 Δημοσίευση από THEO57 »

Βεβαίως και δεν "βαράμε" τους συντονιστές. Αντιθέτως, μάλιστα, τους ευχαριστούμε για όλα όσα έχουν προσφέρει και συνεχίζουν να κάνουν για μας τα απλά μέλη, ώστε να τα βρίσκουμε όλα έτοιμα. Το ζήτημα, όμως, είναι ότι τα συγκεκριμένα τραγούδια του τύπου "Γκιουζελίμ αμάν αμάν", "Ζεμίρα", "Γιαχαβάχα" κλπ, είναι σαφώς αντίθετα στον εν γένει χαρακτήρα της σελίδας και, έτσι, το ερώτημα, αν αυτά πρέπει να ανεβαίνουν, έστω και τοποθετημένα σε υποσελίδα, παραμένει, αφού δεν δίνεται σαφής αρνητική απάντηση.
Έχω τη γνώμη, πάντως, ότι μέχρι τη δημιουργία της υπο-σελίδας, στην οποία, σύμφωνα με το Max, πρόκειται να μπαίνουν τα ελαφρά και τα μη ρεμπέτικα-παραδοσιακά, θα πρέπει να ανασταλεί το ανέβασμα τέτοιου είδους τραγουδιών, στα οποία, φοβούμαι, ότι ανήκουν πολλά από τα 594 που βρίσκονται, σύμφωνα με το Χασκίλ, στην ουρά, ώστε να συνεχιστεί η λειτουργία της σελίδας στο πλαίσιο, που επιτυχώς έχει διαμορφωθεί επί σειρά ετών.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”