Κώστας Σκαρβέλης

Kάποιος βάζει πληροφορίες,στοιχεία,φωτο , οι άλλοι ας συμπληρώνουν να μαζέψουμε όσο περισσότερα μπορούμε.
Μήνυμα
Συγγραφέας
ilias.boikos
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 24 Φεβ 2013 03:50 pm

#15 Δημοσίευση από ilias.boikos »

Λες να είναι ορχήστρα αριστερόχειρων? :shock:

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#16 Δημοσίευση από max »

Ok, μπορούμε να το εξαντλήσουμε στην Κουρούτα, ειδικά μετά από κάποιες μπύρες !

Ηλία όχι, γιατί ο μέγιστος Αλέφας μίλησε:

http://politikisatira.blogspot.gr/2014/ ... st_16.html
Τελευταία επεξεργασία από max σε 20 Ιουν 2014 12:28 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
udialek
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008 01:29 pm
Τοποθεσία: εξορία

#17 Δημοσίευση από udialek »

Εγω νομιζω οτι στη δευτερη φωτο (με τον Τομπουλη κλπ) είναι ο Σκαρβέλης απο μακριά, ενω απο κοντά ...δεν είναι!

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#18 Δημοσίευση από Χασκίλ »

udialek έγραψε:Εγω νομιζω οτι στη δευτερη φωτο (με τον Τομπουλη κλπ) είναι ο Σκαρβέλης απο μακριά, ενω απο κοντά ...δεν είναι!
Γεια σου, ρε, Αλέκο! Λύνεις το ζήτημα με συνοπτικές διαδικασίες!
:lol:

κώστας2111970
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2006 05:32 pm

#19 Δημοσίευση από κώστας2111970 »

Για να πώ την αλήθεια, συμφωνώ με τον udialek.
Με μια πρώτη (μακρινή) ματιά στη φωτογραφία με τον Τομπούλη, θεώρησα πως ο τύπος με την κιθάρα είναι ο Σκαρβέλης.
Μετά με το zoom που κάνατε και τις συγκρίσεις από κοντά, μου κλονήσατε την αρχική μου άποψη.
Παρόλα αυτά (τις συγκρίσεις εννοώ) εξακολουθώ να πιστεύω οτι ο τύπος είναι ο Σκαρβέλης. Αυτές οι συγκρίσεις που κάνατε καλές είναι, αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς περιμέναμε να δούμε φέρνοντας παράλληλες γραμμές στο πρόσωπο του άλλου. Επιπλέον αυτές οι παράλληλες γραμμές εμένα μου φαίνεται οτι μια χαρά ταιριάζουν στις δυο φωτογραφίες.
Για τη μύτη, για τα ζυγωματικά, κλπ νομίζω οτι έχει σχέση ο φωτισμός της κάθε φωτογραφίας όπως επίσης και η πιθανή αντιστροφή (ανάκλαση) που λέει ο max.
Επίσης θα ήθελα να δω αν δουλέυουν αυτές οι συγκρίσεις και σε φωτογραφίες με άλλα πρόσωπα τα οποία αποδεδειγμένα είναι τα ίδια και από μακρια και από κοντά.
Με λίγα λόγια συμφωνώ με τον udialek: " στη δευτερη φωτό (με τον Τομπούλη κλπ) είναι ο Σαρβέλης από μακριά....".
Και ευχαριστούμε τον skatzoxoiros για την ανασκαφή.

ilias.boikos
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 24 Φεβ 2013 03:50 pm

#20 Δημοσίευση από ilias.boikos »

Υπάρχουν κάοποιες αποστάσεις στο πρόσωπο του κάθε ανθρώπου που το ξεχωρίζουν από το πρώσωπο ενός άλλου. Τα σημεία αυτά λέγονται "κομβικά σημεία αναγνώρισης προσώπου" και χρησιμοποιούνται από τα λογισμικά αναγνώρισης προσώπου. Όποιος ενδιαφέρεται υπάρχει πολύ βιβλιογραφία στο ιντερνετ. Οι παράλληλες γραμμές ηταν μια πολύ πρωτόλεια προσπάθεια μέτρησης αυτών των κομβικών σημείων.

'Εχει νόημα να σιγουρευτούμε ότι ειναι ο σκαρβέλης στη φωτογραφία για τα συμπεράσματα που θα βγάλει κανείς, γιατί ήδη στις φωτογραφίες που κυκλοφορούν γύρω από το ρεμπέτικο και ειδικά στις φωτογραφίες του Πετρόπουλου υπάρχουν πολλές λάθος πληροφορίες.

Άβαταρ μέλους
voulou
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 04 Δεκ 2006 11:56 am
Τοποθεσία: Πάτρα

#21 Δημοσίευση από voulou »

Ο udialek δεν φορούσε τα γυαλιά του και ήταν ενθουσιασμένος με τα νέα του πεδιλοβάτραχα, γιαυτό μπέρδεψε το κοντά με το μακρυά... Τα παρακάτω παρακαλώ να μην ληφθούν υπόψη, ήταν ένα λάθος μου, δεν ξέρω πως έγινε, πρώτη φορά μου συμβαίνει... Πάντως, γιατί επιμένουμε να ταυτίσουμε ένας τύπο με κιθάρα με τον Σκαρβέλη; Αφού δεν είναι... Όσο για την αντιστροφή, θα πρέπει να αντιστρέψουμε ολόκληρη τη φωτογραφία, όχι μόνο το πρόσωπο που θέλουμε! Όποιος το κάνει θα καταλάβει...
Τελευταία επεξεργασία από voulou σε 22 Ιουν 2014 01:12 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Βιογραφίες”