Ερώτηση:Γιώργος Νταλάρας

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
imantzou
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 15 Μαρ 2005 03:06 am
Τοποθεσία: California

Ερώτηση:Γιώργος Νταλάρας

#1 Δημοσίευση από imantzou »

Παιδιά γεια σας. Είμαι καινούριο μέλος και δεν έχω πάντα χρόνο να μπαίνω να βλέπω τη σελίδα. Όμως μου αρέσουν τα ρεμπέτικα, τα τραγουδάω και βρίσκω τις συζητήσεις σας ενδιαφέρουσες.
Μία ερώτηση. Άκουσα ότι δεν τρέφετε και τα καλύτερα αισθήματα για το Νταλάρα. Είναι αλήθεια; Αν ναι πείτε μου ρε παιδιά κάτι συγκεκριμένο να ξεστραβωθούμε λιγάκι. Έχω ακούσει πολλά αμφιλεγόμενα για το άτομό του. Προσωπικά μου αρέσει ως τραγουδιστής. Και τα ρεμπέτικα από αυτόν τα πρωτοάκουσα (με αυτόν το δίσκο 50 χρόνια ρεμπέτικο τραγούδι). Αφότου βέβαια άκουσα τις πρώτες ηχογραφήσεις, δεν τον ξανάκουσα σε ρεμπέτικα, αλλά κατά τα άλλα τί γίνεται; Υπάρχει κάτι που δεν ξέρω;

Ιορδάνης

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#2 Δημοσίευση από mpletsas »

Απαντάω πρώτος για να κλείσει τώρα το θέμα πριν προλάβουνε τίποτα Ταλεμπάν και αρχίσουνε να γράφουνε κατεβατά και ύβρεις.

Καταρχήν από ότι έχω συζητήσει με τα παιδιά που το ξεκίνησαν, αρχικά ο σκοπός της σελίδας ήταν να ανεβαίνουν παλιές ηχογραφήσεις (ως θεωρούμενες πιο κοντά στο «αυθεντικό») για να τις έχουν στη διάθεση τους οι νέοι μουσικοί και να μαθαίνουν. Νομίζω οι περισσότεροι προτιμούν παλιές ηχογραφήσεις.

Έπειτα, αυτές οι παλιές ηχογραφήσεις δεν έχουν τόση εμπορική αξία για τις εταιρίες για να μπουν στη διαδικασία να κυνηγήσουν τη σελίδα. Ούτε και οι παλιοί μουσικοί φυσικά (οι πιό πολλοί έχουν πεθάνει) πρόκειται να κάνουν κάτι τέτοιο. Αντιθέτως ο «Ακατονόμαστος» είναι κάργα εμπορικός (σε αριθμούς) και αν ανέβουν τραγούδια με τη φωνή του, η σελίδα καθίσταται στόχος, τόσο των εταιριών όσο και του ιδίου (βλέπε παρακάτω).

Αλλά μάλλον στον μεγαλύτερο βαθμό αυτό που παρατηρείς οφείλεται στο ότι ο κύριος αυτός είναι αντιπαθής σε πολλούς θαμώνες, σε βαθμό που να ξενερώνουν ακόμα και με την (καλή κατά τη γνώμη μου) φωνή του. Διότι φέρεται να είναι πολύ περί πάρτης και λέγεται ότι έχει φερθεί άσχημα σε πολλούς παλιούς συνθέτες και τραγουδιστές του ρεμπέτικου, τους οποίους οι θαμώνες της σελίδας παραδέχονται και αγαπάνε. Με αποτέλεσμα να μην θέλουνε να τον «κάνουνε μάγκα» ακούγοντας τα τραγούδια που έχει κυκλοφορήσει.

Επίσης υπάρχει και το προηγούμενο με τον Πανούση και τα δικαστήρια, το οποίο κάνει πολλούς (και εμένα) να σκεφτόμαστε ότι δεν θα το είχε σε τίποτα να κλείσει τη ρεμπετοσελίδα αν σήμαινε γι'αυτόν διαφυγόντα κέρδη.

Ελπίζω να σου έδωσα μια σοβαρή απάντηση.

imantzou
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 15 Μαρ 2005 03:06 am
Τοποθεσία: California

#3 Δημοσίευση από imantzou »

Κατάλαβα φίλε μου. Δεν είπα εγώ να ανεβάζουμε Νταλάρα εδώ. Προς Θεού. Απλά ήθελα να δω γιατί τόσο μίσος. Γράφεις πως έχει συμπεριφερθεί άσχημα σε παλιούς του είδους. Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; Ή κάποιος άλλος αν ξέρει αυτά τα κουτσομπολίστικα θα τα ήθελα. Γιατί παιδιά πρέπει να ξέρετε πως εγώ με Νταλάρα μεγάλωσα. Δε μπορούμε να αρνηθούμε νομίζω την προσφορά του στο τραγούδι. Όχι φυσικά το ρεμπέτικο (αν και ξαναλέω πως αυτός ήταν η αιτία να ακούω εγώ τώρα, για παράδειγμα Καλυβόπουλο), αλλά σε πιο ελαφρά.
Τϊ λέτε εσείς; Και όπως είπα αν έχετε κάτι συγκεκριμένο θα ήθελα να το μάθω. Καλό είναι να ξέρεις και τον ψυχικό κόσμο των καλλιτεχνών.
Ευχαριστώ, Ιορδάνης

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#4 Δημοσίευση από mpletsas »

Φίλε δεν ξέρω (γιατί δε με ενδιαφέρει κιόλας) τί έχει κάνει ο καθένας. Σίγουρα οι άλλοι θαμώνες θα μπορούν να έχουν πιο ξεκάθαρη άποψη. Τώρα για τον χαρακτηρισμό «μίσος» που λες, τον θεωρώ υπερβολικό για τους περισσότερους εδώ μέσα, αν και πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις. Απλά μια και πας να ανοίξεις κουβέντα για το ποιά είναι η προσφορά του κλπ να σε «προειδοποιήσω» για κάτι.

Έχω παρατηρήσει σε κάτι άλλες σελίδες για το ρεμπέτικο πως όποτε αναφέρεται το όνομα του ακατονόμαστου, αρχίζουν όλοι να σκυλοτρώγονται και το φόρουμ γίνεται μια αηδία. Και δεν θα ήθελα να το δω αυτό σε αυτή εδώ τη σελίδα που έχει πολλή ουσία (=τραγούδια) και λίγη ρεμπετολογία(=παπαρολογία) και νταλαρολογία. Φυσικά δεν αποδίδω σε σένα καμία τέτοια πρόθεση αλλά έστω και ένας Ταλεμπάν να υπάρχει, αυτή θα είναι η κατάληξη, πολύ φοβάμαι.

Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

#5 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

Με φώναξε κανείς;;;;

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#6 Δημοσίευση από mpletsas »

Ρε αθεόφοβε! :D Καμία σχέση, δεν το συνδύασα με το άβαταρ σου! Καταλαβαίνεις νομίζω τί εννοούσα με τον όρο. Άν και όντως κάποιος καινούργιος στην παρέα, που δεν έχει διαβάσει προηγούμενα τόπικ που κάνουμε κουβέντα, ίσως να νόμιζε (εσφαλμένα) ότι την έλεγα σε σένα. Καμία σχέση! :)

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#7 Δημοσίευση από vacondios »

Δεν υπάρχει καμία αντπάθεια ούτε απέχθεια προς το πρόσωπο τη φωνή και το έργο και την καλλιτεχνική προσφορα του "ακατονόμαστου" που είναι αναμφισβήτητη. Θέλω να πιστευω οτι όλοι οι θαμώνες της σελίδας είμαστε μάγκες και δε χωράνε τέτοια συναισθήματα δε χωράνε σε εμάς.
Αποφευγουμε να αναφερουμε το όνομά του από σεβασμό γιατί ο ίδιος δε το θέλει και για να μην μπούμε σε μπελάδες και δικαστήρια

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”