Κατοχύρωση τραγουδιών

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
ADAMAS
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 15 Δεκ 2009 07:17 pm
Τοποθεσία: Palia Kokkinia

#8 Δημοσίευση από ADAMAS »

Εχω περιπου 100 χρειαζομαι κατι αλλο?

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#9 Δημοσίευση από ntouzenis »

Ετοιμαζα μια απαντηση αλλα απο λαθος κουμπι ταχασα ολα ...

Συνοπτικα

-Συμβολαιογραφος ναι -ο οποιος να γνωριζει το αντικειμενο ...
- Επιστολη χλωμο ...
- Εκδοση ή κυκλοφορια χαμηλης εμβελειας σε εταιρεια δισκων ή εκδοτικη αν ειναι μονο στιχοι. Ο εταιρειαρχης παει στην ΑΕΠΙ και κατωχυρωνει τα δικαιωματα των δημιουργων ανα τραγουδι πληρωνει ενα ποσο και παιρνει τη σχετικη αδεια κυκλοφοριας. Σε καταχωρουνε λοιπον αυτοι ειτε εισαι γραμμενος ειτε οχι. Εμενα μ'εχουνε στην ΑΕΠΙ για ενα τραγουδι που εχω δωσει σ'ενα κρητικο, χωρις να ειμαι γραμμενος (ακομα). Αν θες ομως γραφεσαι στην ΕΜΣΕ (Ενωση Μουσικοσυνθετων Ελλαδος).

Και προσοχη στις γκαφες !!
Πριν 2 χρονια εγραψα σε ενα στουντιο καινουριο εδω (Χανιά) 2 τραγουδια δικα μου για να δω τι δουλεια κανει. Η χαζομαρα μου οτι εβαλα κανονικα τους στιχους αντι να βαλω να-να-να ή καποιο γνωστο στιχο ... Μαλιστα δεν τους ειχα ολοκληρωσει εντελως !!
Καποιος λυραρης επαγγελματιας μετα απο 6 μηνες κυκλοφορησε ενα δισκο και ειχε κοπιαρει μια φραση κλειδι που δεν ειχε ακουστει σε αλλο τραγουδι !!
Τετοια συμπτωση ;; Και μαλιστα τοκανε χασαπικο οπως και το δικο μου απλα ητανε σε αλλο δρομο ...

Εδω οι κρητικοι μουσικοι το ξερουν οτι ειναι κλεφτες καποιοι και φυλαγονται ... πας για ηχογραφηση στο στουντιο και δεν ξερεις τι θα γραψεις !! Εκεινη την ωρα το μαθαινεις !!
Δωσε ρε χριστιανε μου ενα σι ντι να το μαθω !! Ναι ξερεις, μα , ...

Παντως αφου εχεις συγκεντρωσει 100 πηγαινε πρωτα σε συμβολαιογραφο !! Και στειλε και 2 επιστολες, τι χανεις ;;

ADAMAS
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 15 Δεκ 2009 07:17 pm
Τοποθεσία: Palia Kokkinia

#10 Δημοσίευση από ADAMAS »

Σε ευχαριστω φιλε Duzenis.Το ξερω και γω οτι τα τραγουδια ειναι πολυ ευκολο να στα "παρουν" καποιοι επιτηδιοι και να τα "πλασαρουν" για δικα τους,και αντε να βρεις το δικιο σου.Ομως αυτο ειναι αναποφεκτο και εδω σηκωνουμαι τα χερια ψηλα!Αλλα καποιος μου ειπε οτι πρεπει να εχω και δικηγορο μαζι μου στο συμβολαιογραφο.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”