Πρόσφατο κείμενο Αλκιβιάδη Μαύρου

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#8 Δημοσίευση από Pikinos »

Αν μη τί άλλο, μας τα περιπλέκεις αγαπητέ! Κι αυτό γιατί:

1) δε μας ξεδιάλυνες ακόμη το μυστήριο „πράξης-θεωρίας“. Εγώ εισέπραξα το εξής πάντως: „όποιος δε ξέρει να παίζει σωστά όργανο (πράξη), κάτω τα χέρια από το ρεμπέτικο στην όποια μορφή του (θεωρία)“.

2) από τη μια „σημειώθηκε πρόοδος“, από την άλλη ανεβοκατεβάζεις „ρεμπετολόγους, παντογνώστες, στείρες γνώσεις, σκληρούς δίσκους“ κλπ κλπ. Υποθέτω όμως ότι θα ερεύνησες την πορεία της σελίδας στα χρόνια για να βγάζεις αυτό το συμπέρασμα.

3) περνάς στο ντούκου, τόσο στη δική μου δημοσίευση όσο και στου Μπιλ, τη συμπεριφορά σου απέναντι στα μέλη που απάντησαν στα ερωτήματά σου με ένα „ρωτώ για να μαθαίνω“.

4) δε μου πέφτει λόγος τί και για πόσο σκοπεύεις να κάνεις στο blog σου, είναι άλλωστε ιδιοκτησία σου. Στη θέση σου πάντως, θα έσβηνα το επαινετικό σχόλιο (χτύπημα στoν ώμο) του ανωνύμου guest:

MONO ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΛΗΤΕΧΝΙΚΕΣ ΕΥΕΣΘΗΣΙΕΣ ΜΠΡΑΒΟ ΑΛ

Αποτελεί προσβολή νομίζω της „αισθητικής“ που κατά καιρούς υπερασπίζεσαι...

Να σημειώσω τέλος, ότι το βάθος των ψυχολογικών μου παρατηρήσεων είναι ευθέως ανάλογο των αντιδράσεων του συνομιλητή. Φυσικά ένα τέτοιο παιχνίδι προϋποθέτει και το αντίστοιχο ειδικό βάρος, και από τις δύο πλευρές.

Επομένως, αν σ’ εμένα βλέπεις τάσεις "αρετών" θεματοφύλακα, εγώ βλέπω σ’ εσένα νέο θέμα σατυρικής στιχουργικής...
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#9 Δημοσίευση από Alcibiadis »

Pikinos έγραψε:Αν μη τί άλλο, μας τα περιπλέκεις αγαπητέ! Κι αυτό γιατί:

1) δε μας ξεδιάλυνες ακόμη το μυστήριο „πράξης-θεωρίας“. Εγώ εισέπραξα το εξής πάντως: „όποιος δε ξέρει να παίζει σωστά όργανο (πράξη), κάτω τα χέρια από το ρεμπέτικο στην όποια μορφή του (θεωρία)“.

2) από τη μια „σημειώθηκε πρόοδος“, από την άλλη ανεβοκατεβάζεις „ρεμπετολόγους, παντογνώστες, στείρες γνώσεις, σκληρούς δίσκους“ κλπ κλπ. Υποθέτω όμως ότι θα ερεύνησες την πορεία της σελίδας στα χρόνια για να βγάζεις αυτό το συμπέρασμα.

3) περνάς στο ντούκου, τόσο στη δική μου δημοσίευση όσο και στου Μπιλ, τη συμπεριφορά σου απέναντι στα μέλη που απάντησαν στα ερωτήματά σου με ένα „ρωτώ για να μαθαίνω“.

4) δε μου πέφτει λόγος τί και για πόσο σκοπεύεις να κάνεις στο blog σου, είναι άλλωστε ιδιοκτησία σου. Στη θέση σου πάντως, θα έσβηνα το επαινετικό σχόλιο (χτύπημα στoν ώμο) του ανωνύμου guest:

MONO ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΛΗΤΕΧΝΙΚΕΣ ΕΥΕΣΘΗΣΙΕΣ ΜΠΡΑΒΟ ΑΛ

Αποτελεί προσβολή νομίζω της „αισθητικής“ που κατά καιρούς υπερασπίζεσαι...

Να σημειώσω τέλος, ότι το βάθος των ψυχολογικών μου παρατηρήσεων είναι ευθέως ανάλογο των αντιδράσεων του συνομιλητή. Φυσικά ένα τέτοιο παιχνίδι προϋποθέτει και το αντίστοιχο ειδικό βάρος, και από τις δύο πλευρές.

Επομένως, αν σ’ εμένα βλέπεις τάσεις "αρετών" θεματοφύλακα, εγώ βλέπω σ’ εσένα νέο θέμα σατυρικής στιχουργικής...
--------------------------------------------------------------------------------------
1) για μένα δεν υπάρχει κανένα μυστήριο (μεταξύ θεωρίας και πράξης)...
για σένα προφανώς υπάρχει. Φροντίζω πάντα να ξεδιαλύνω τα δικά μου μυστήρια και όχι των αλλονών...

2) Επιμένεις σ' αυτό που ποτέ δεν είπα ή υπενόησα! Ότι δηλ.όποιος δεν ξέρει να παίζει καλά ή να τραγουδάει "κάτω τα χέρια απ' το ρεμπέτικο"!!!!
Δικαίωμά σου να το πιστεύεις! Δεν έχω καμμιά διάθεση να σ' αλλάξω γνώμη!!

3) Το ζήτημα της συμπεριφοράς απέναντι στα μέλη μου φαίνεται πολύ αστείο που το θίγεις εσύ!!!! ΑΣΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ!!!

4) Όντως είναι έξω απ' την αισθητική μου το ανώνυμο μήνυμα που έλαβα στο τσατ του μπλοκ μου. Θα λάβω σοβαρά υπ' όψιν την προτροπή σου..

5) Νομίζω ότι αυτός ο μεταξύ μας "διάλογος" ΤΕΛΕΙΩΣΕ (εκ των πραγμάτων)

Ό,τι είχα να πω το είπα...
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

#10 Δημοσίευση από fakk »

Θανάση,
για να γλυκάνω λίγο τη συζήτηση, άκου ένα άσχετο.
Στον στρατό, σχολή Αξιωματικών, μας κάναν καψώνια οι παλιοί.
Ένας παλιός, συστηματικά, μας παρακινούσε να μη τα κάνουμε και μετά μας κάρφωνε.
Όταν βγήκαμε απ'τη σχολή, μαζευτήκαμε όλα τα θύματά του και τον κάναμε ΜΑΥΡΟ.
Ρε κοίτα τι συμπτώσεις βρίσκεις στη ζωή.

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#11 Δημοσίευση από AGIS »

fakk έγραψε:...
Ένας παλιός, συστηματικά, μας παρακινούσε να μη τα κάνουμε και μετά μας κάρφωνε.
...
Δεν είμαι ο Θανάσης, στον οποίο απευθύνεσαι.
Αλλά, αν δε σε πειράζει, μπορείς να εξηγήσεις τι θα πει: "μας παρακινούσε να μη τα κάνουμε" ; Ποιά "να μη κάνετε" ; Και μετά σας κάρφωνε που τα είχατε κάνει ή που δεν τα είχατε;

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#12 Δημοσίευση από Pikinos »

Αυγέρη μου,

ένας γέρος είπε κάποτε: "γέλα 10 φορές τη μέρα να μην έχεις κοιλόπονο το βράδυ!".

Δε βλέπω να με πιάνει κοιλόπονος απόψε (αν σκεφτείς δε τη φάβα που χλαπάκιασα σήμερα...)! :P

ΥΓ Σύντροφε AGI,

βουλωμένο γράμμα διαβάζεις! :lol:
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#13 Δημοσίευση από mpletsas »

Δεν έχω άποψη για τα περί παιξίματος, καθότι δεν παίζω κάποιο όργανο και δεν ήμουν καν στην Κουρούτα εκείνη την χρονιά που είχε συμμετάσχει ο Άλκης. Ούτε για τα περί «αφομοίωσης» του ρεμπέτικου έχω να πω τίποτα, θεωρώ τον εαυτό μου άσχετο. Για δύο πράγματα έχω να πω:

1) Δεν είναι σωστό να μπαίνει η Ρεμπετοσελίδα στο ίδιο τσουβάλι με άλλα φόρουμ με εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα. Η συζήτηση εδώ ας επικεντρωθεί σε ότι αφορά τη σελίδα. Ό,τι αφορά άλλες σελίδες, ας συζητηθεί εκεί. Θα ήταν άκομψο να γίνει η κουβέντα εδώ. Και ας ξεκαθαριστεί από τον Άλκη ποιές «μομφές» από όλες αφορούν την κοινότητα την δικιά μας.

2) Εδώ μέσα δεν έχω δει ποτέ πνεύμα ξερολισμού περί τα στοιχεία των δίσκων. Είναι σαφές άλλωστε ότι αυτοί που κατα καιρούς απαντάνε σε σχετικές απορίες, από τα δεφτέρια τους και τις γνωστές πηγές τα βρίσκουν. Εξάλλου, τις πληροφορίες αυτές (με πολύ κόπο) τις περνάμε και στα κατάστιχα (πχ όψεις δίσκων) και στην βάση της σελίδας για να είναι προσβάσιμες από όλους αδιαμεσολάβητα. Ο ξερόλας θα τα κράταγε για πάρτη του, για να μπορεί να απαντάει μόνο αυτός, όποτε ρωτάνε.

Επίσης, ούτε η αμπελοφιλοσοφία ευδοκιμεί στο φόρουμ, μάλλον απωθεί.

Άβαταρ μέλους
Γιωργος Κουκος
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Τορινο

#14 Δημοσίευση από Γιωργος Κουκος »

χαιρετε ολοι!

Ημουν στην Κουρουτα την χρονια που ηταν και ο Αλκης. Μπορω να πω πως ηταν πολυ καλα. Δεν νομιζω πως αναφερεται εκει. Ουτε μαλλον εχει σημασια τοσο η βραδεια ειδικα οσο η κουβεντα γενικα.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”