Πρόσφατο κείμενο Αλκιβιάδη Μαύρου

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Πρόσφατο κείμενο Αλκιβιάδη Μαύρου

#1 Δημοσίευση από Pikinos »

Διαβάστε εδώ:

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot ... st_09.html

Αλκιβιάδη, επειδή κακά τα ψέμματα, αναφέρεσαι εμμέσως πλην σαφώς (και) σ’ αυτόν το χώρο και συνεπώς σ’ εμάς (ή κάποιους από μας ( ;! ) ), ερωτώ:

έχεις κάτι επιπλέον να προσθέσεις ή να διευκρινήσεις πριν επανέλθω με ερωτήσεις και σχόλια;
Τελευταία επεξεργασία από Pikinos σε 01 Απρ 2010 09:08 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

Re: Πρόσφατο κείμενο Αλκιβιάδη Μαύρου

#2 Δημοσίευση από Alcibiadis »

Pikinos έγραψε:Διαβάστε εδώ:

http://www.rembetikoidialogoigmail.blogspot.com/

Αλκιβιάδη, επειδή κακά τα ψέμματα, αναφέρεσαι εμμέσως πλην σαφώς (και) σ’ αυτόν το χώρο και συνεπώς σ’ εμάς (ή κάποιους από μας ( ;! ) ), ερωτώ:

έχεις κάτι επιπλέον να προσθέσεις ή να διευκρινήσεις πριν επανέλθω με ερωτήσεις και σχόλια;
ό,τι διάβασες αγαπητέ Θανάση... :)
αναφέρομαι στους ιντερνετικούς χώρους του ρεμπέτικου.
Είναι μια γενική εικόνα που για μένα είναι απογοητευτική.
Και στα δύο φόρουμ στο παρελθόν έχω κάνει παρόμοιες
τοποθετήσεις, ειδικά στην εικόνα των μαζώξεων.
Έτσι αντιλαμβάνομαι τα πράγματα, έτσι ήμουν και εξακολουθώ
να παραμένω.
Το χάσμα που παρατήρησα ανάμεσα στη ΓΝΩΣΗ και στη ΠΡΑΞΗ είναι
αυτό που με προκάλεσε να γράψω ό τι έγραψα.

ΥΓ τι είδους διευκρίνηση μου ζητάς να κάνω πριν "επανέλθεις";
τελεσίγραφο μου στέλνεις;;

:)
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#3 Δημοσίευση από Pikinos »

Δεν ξεκινάς με καλές βάσεις δημόσιο διάλογο μαζί μου Αλκιβιάδη...διάλογο στον οποίο εγώ σε προσκάλεσα κι εσύ αποδέχτηκες.

Εγώ δε σου έστειλα κανένα τελεσίγραφο, ούτε «ζήτησα» όπως λες διευκρινήσεις. Εγώ ρώτησα αν στο κείμενό σου έχεις κάτι να προσθέσεις ή να διευκρινήσεις, πράμμα που αποπειράθηκες ήδη να κάνεις παραπάνω.

Αμύνεσαι λοιπόν, δίχως καν να έχεις δεχτεί επίθεση...
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#4 Δημοσίευση από bill1961 »

Σωστά Άλκη το επισημαίνεις πως δεν είναι η πρώτη φορά που διατυπώνεις αυτές τις απόψεις για τις "μαζώξεις". Πάνω σ' αυτό θα σου επαναλάβω αυτό που και παλιότερα σου είχα πει. Μέσα σε αυτή την υπερβολικά (κατά τη γνώμη μου) αυστηρή τοποθέτησή σου, άσε και μια γωνιά για να τη βρίσκουμε και όλοι εμείς οι παράφωνοι.
Τα υπόλοιπα που λες για ρεμπετογνώστες και "μύστες" του διαδικτύου, θα έλεγα πως είναι κατά τον πιο επιεική χαρατηρισμό ατυχή. Και είναι ατυχή λόγω του χαρακτηρισμού που από τα γραφόμενά σου αποδίδεται και σε όλους αυτούς που έσπευσαν να απαντήσουν στα ποστ που τις τελευταίες ημέρες δημοσίευσες στο site εδώ.
Θέλω να πιστεύω πως αυτός ο βομβαρδισμός με ερωτήσεις δεν έκρυβε κάποια σκοπιμότητα, γι' αυτό και μένω προς το παρόν στο χαρακτηρισμό "ατυχής δημοσίευση" τουλάχιστον ως προς το τμήμα που με αφορά προσωπικά ή ως συντονιστή στο sealabs.
Τελευταία επεξεργασία από bill1961 σε 14 Φεβ 2010 04:46 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#5 Δημοσίευση από Pikinos »

Βλέπω ότι θίχτηκαν ήδη τα ζωτικά σημεία. Κάποιες παρατηρήσεις πάραυτα Αλκιβιάδη:

1) χάρην στατιστικής, τις τελευταίες 8 μέρες επέβαλλες 9 ερωτήματα. Πλήθος θαμώνων έσπευσε να σε καλύψει για να σ’ ευχαριστήσει, όχι για να σου κάνει φιλολογία! Μη ξεχνάς: εσύ πρώτος έθεσες τα ερωτήματα!

2) μιλάς συνεχώς για αναντιστοιχία „θεωρίας-πράξης“. Διαβλέπω μια τάση να θεωρείς τελικά σα μοναδικό γνώστη τον βιρτουόζο επαγγελματία οργανοπαίκτη, αποκλείοντας έτσι εκ πρωιμίου την πλειοψηφία.

Η μουσική και το τραγούδι είναι πολύ πιο πάνω και πολύ παραπάνω από την οργανοπαιξία, οφείλεις να το γνωρίζεις αυτό. Εδώ το ξέρω εγώ, που πέρα από ατάλαντος πραγματικά, ερασιτέχνης, είμαι και παράφωνος! Μόνο που ξέρω να απηθώνω το οργανάκι και να βουλώνω το στόμα μου όταν πρέπει, τόσο για να μη τη σπάω στους συνδαιτημόνες, όσο και για να χαρώ αυτόν που απέναντι μου υπερτερεί μουσικολογικά! Όμως:

3) στα μεράκια και τη διάθεση του χρόνου μου δε λογοδοτώ!! Κι ας κάθεται απέναντί μου ο Μάρκος ο ίδιος!

4) είτε μας αρέσει είτε όχι, βιώνουμε τους καιρούς της πληροφορίας. Και η πληροφορία είναι εργαλείο...το λες άλλωστε κι ο ίδιος: „Σε σχέση με μας σήμερα, σ' αυτό που ονομάζουμε πληροφορία, ήταν έτη φωτός πίσω!!“

Επίσης όμως: „σούρχεται η ακριβής ημερομηνία, ο συνθέτης, ο τραγουδιστής, οι μπουζουξήδες, ο κιθαρίστας και η εταιρεία της φωνογράφησης. Και φυσικά θα μάθεις και την άλλη πλευρά του δίσκου θες δεν θες!!!..

Απο τραγούδια, άλλο τίποτα! Ο σκληρός τους δίσκος, έχει χιλιάδες αποθηκευμένα! Τόσα πολλά, που είναι αδύνατον ν' ακουστούν, σε διάρκεια μιας ζωής...“


Το γεγονός λοιπόν ότι όλοι έχουν πλέον (αν το θελήσουν) εύκολη πρόσβαση στην πληροφορία και το πρωτογενές υλικό, δε σε χαροποιεί: τουναντίον μάλιστα!

Διαισθητικά, νομίζω ότι αυτό σ’ ενοχλεί, ή μάλλον σε φοβίζει. Τώρα, τί είδους φόβος είναι αυτός, εσύ το ξέρεις...

5) τέλος, διαπιστώνω μια έντονη τραγική ειρωνεία: δηλώνοντας πρωτάρης του κυβερνοχώρου (δεν είναι κακό, ίσα-ίσα μάλιστα!), και ενώ αποκαθηλώνεις την πληροφορία, το internet, τα fora, τα PC και τα λοιπά όργανα και τσιράκια του Βελζεβούλ...blogάρεις!

Περιττό βέβαια να σημειώσω, ότι τα παραπάνω γράφτηκαν στο σκέλος που νόμιζω ότι προσωπικά με αφορά, καθότι δεν είμαι θεματοφύλακας κανενός και τίποτα, είτε αυτό λέγεται „ρεμπέτικο“, „παράδοση“, „διαδικτυακή κοινότητα“ ή κι εγώ δε ξέρω τί άλλο...
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#6 Δημοσίευση από Alcibiadis »

Pikinos έγραψε:Δεν ξεκινάς με καλές βάσεις δημόσιο διάλογο μαζί μου Αλκιβιάδη...διάλογο στον οποίο εγώ σε προσκάλεσα κι εσύ αποδέχτηκες.

Εγώ δε σου έστειλα κανένα τελεσίγραφο, ούτε «ζήτησα» όπως λες διευκρινήσεις. Εγώ ρώτησα αν στο κείμενό σου έχεις κάτι να προσθέσεις ή να διευκρινήσεις, πράμμα που αποπειράθηκες ήδη να κάνεις παραπάνω.

Αμύνεσαι λοιπόν, δίχως καν να έχεις δεχτεί επίθεση...
Aν είχα πρόθεση να ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ δεν θα έκανα καμμία "απόπειρα" αγαπητέ Θανάση. Θα έκανα ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ...
Αυτά που έγραψα προηγουμένως ,ούτε προσθέτουν, ούτε αφαιρούν κάτι στο κείμενο μου. Κατά συνέπειαν δεν ΑΜΥΝΟΜΑΙ...

ΥΓ. θα απαντήσω αργότερα στις απόψεις που ήδη δημοσίευσες γιατί τις Κυριακές τα μεσημέρια δυστυχώς εργάζομαι...
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από Alcibiadis »

Pikinos έγραψε:Βλέπω ότι θίχτηκαν ήδη τα ζωτικά σημεία. Κάποιες παρατηρήσεις πάραυτα Αλκιβιάδη:

1) χάρην στατιστικής, τις τελευταίες 8 μέρες επέβαλλες 9 ερωτήματα. Πλήθος θαμώνων έσπευσε να σε καλύψει για να σ’ ευχαριστήσει, όχι για να σου κάνει φιλολογία! Μη ξεχνάς: εσύ πρώτος έθεσες τα ερωτήματα!

2) μιλάς συνεχώς για αναντιστοιχία „θεωρίας-πράξης“. Διαβλέπω μια τάση να θεωρείς τελικά σα μοναδικό γνώστη τον βιρτουόζο επαγγελματία οργανοπαίκτη, αποκλείοντας έτσι εκ πρωιμίου την πλειοψηφία.

Η μουσική και το τραγούδι είναι πολύ πιο πάνω και πολύ παραπάνω από την οργανοπαιξία, οφείλεις να το γνωρίζεις αυτό. Εδώ το ξέρω εγώ, που πέρα από ατάλαντος πραγματικά, ερασιτέχνης, είμαι και παράφωνος! Μόνο που ξέρω να απηθώνω το οργανάκι και να βουλώνω το στόμα μου όταν πρέπει, τόσο για να μη τη σπάω στους συνδαιτημόνες, όσο και για να χαρώ αυτόν που απέναντι μου υπερτερεί μουσικολογικά! Όμως:

3) στα μεράκια και τη διάθεση του χρόνου μου δε λογοδοτώ!! Κι ας κάθεται απέναντί μου ο Μάρκος ο ίδιος!

4) είτε μας αρέσει είτε όχι, βιώνουμε τους καιρούς της πληροφορίας. Και η πληροφορία είναι εργαλείο...το λες άλλωστε κι ο ίδιος: „Σε σχέση με μας σήμερα, σ' αυτό που ονομάζουμε πληροφορία, ήταν έτη φωτός πίσω!!“

Επίσης όμως: „σούρχεται η ακριβής ημερομηνία, ο συνθέτης, ο τραγουδιστής, οι μπουζουξήδες, ο κιθαρίστας και η εταιρεία της φωνογράφησης. Και φυσικά θα μάθεις και την άλλη πλευρά του δίσκου θες δεν θες!!!..

Απο τραγούδια, άλλο τίποτα! Ο σκληρός τους δίσκος, έχει χιλιάδες αποθηκευμένα! Τόσα πολλά, που είναι αδύνατον ν' ακουστούν, σε διάρκεια μιας ζωής...“


Το γεγονός λοιπόν ότι όλοι έχουν πλέον (αν το θελήσουν) εύκολη πρόσβαση στην πληροφορία και το πρωτογενές υλικό, δε σε χαροποιεί: τουναντίον μάλιστα!

Διαισθητικά, νομίζω ότι αυτό σ’ ενοχλεί, ή μάλλον σε φοβίζει. Τώρα, τί είδους φόβος είναι αυτός, εσύ το ξέρεις...

5) τέλος, διαπιστώνω μια έντονη τραγική ειρωνεία: δηλώνοντας πρωτάρης του κυβερνοχώρου (δεν είναι κακό, ίσα-ίσα μάλιστα!), και ενώ αποκαθηλώνεις την πληροφορία, το internet, τα fora, τα PC και τα λοιπά όργανα και τσιράκια του Βελζεβούλ...blogάρεις!

Περιττό βέβαια να σημειώσω, ότι τα παραπάνω γράφτηκαν στο σκέλος που νόμιζω ότι προσωπικά με αφορά, καθότι δεν είμαι θεματοφύλακας κανενός και τίποτα, είτε αυτό λέγεται „ρεμπέτικο“, „παράδοση“, „διαδικτυακή κοινότητα“ ή κι εγώ δε ξέρω τί άλλο...


Aγαπητέ Θανάση...

1) Την φιλολογία, ποτέ μου δεν την αρνήθηκα. Τήν αναντιστοιχία όμως της φιλολογίας ( ή γνώσης αν θέλεις), με αυτό που λέμε πράξη, ΟΦΕΙΛΩ, (σύμφωνα μ'αυτά που πρεσβεύω και αισθάνομαι), να την εκθέσω, σαν νοσηρό γεγονός ,που δυστυχώς έχει συμβάλει στη συρίκνωση αυτού που καλούμαστε να διαδόσουμε.
Διαπιστώνοντας ότι η σελίδα μας έχει κάνει σημαντική πρόοδο (στον τομέα της εγκυκλοπαιδικής παροχής γνώσεων), θα εξακολουθήσω να ρωτάω, για να ΜΑΘΑΙΝΩ.

2) Απο που έβγαλες το συμπέρασμα, ότι έχω την τάση, να θεωρώ γνώστες, μόνο τους βιρτουόζους επαγγελματίες και καταρτισμένους μουσικούς;;
Τον βιρτουόζο που δεν σέβεται το κλίμα του ρεμπέτικου, ποιος ο λόγος να τον θεωρήσω ρεμπετογνώστη;
Η "ρεμπετογνωσία" για μένα, έχει να κάνει όχι μόνο με τον τρόπο που οι μουσικοί παίζουν, (αδιάφορο για μένα αν είναι αρχάριοι, επαγγελματίες ή βιρτουόζοι), αλλά ΚΑΙ με τον τρόπο που ακούν ή συμμετέχουν οι υπόλοιποι μη μουσικοί. Απ' την ουσία των πραγμάτων καθορίζεται --για μένα-- το αν υπάρχει στείρα γνώση ή όχι.

3) Φυσικά η μουσική και το τραγούδι είναι πάνω απ' την οργανοπαιξία!!
δεν εννόησα ποτέ το αντίθετο...
Επίσης, πολύ καλά κάνεις και δεν λογοδοτείς, στα μεράκια σου!...

4) Για το αν με χαροποιεί ή όχι η εύκολη πρόσβαση στη πληροφορία, νομίζω ότι έχω ήδη τοποθετηθεί. H διαίσθησή σου (ότι το παραπάνω μ' ενοχλεί ή μάλλον με φοβίζει) νομίζω ότι δεν χωράει σε καμμία μορφή διαλόγου...

5) Όντως αποτελεί τραγική ειρωνεία το ότι "blogάρω"!!!
Θα μου κάνεις όμως μια πίστωση χρόνου έως ότου "απεξαρτηθώ"...
Το blog για μένα, αποτελεί αυτή τη στιγμή μια ήπια μορφή "μεθαδόνης", μέχρι την πλήρη και ολοκληρωτική μου "επανένταξη"...

6) Έχοντας πάντα την επιφύλαξη ότι μπορεί να κάνω λάθος, επέτρεψέ μου και μένα να εκφράσω (διαισθητικά και μόνο), ότι διακρίνω σε σένα μια τάση, προς τις "αρετές" του θεματοφύλακα...

Μετά σεβασμού, Αλκιβιάδης Μαύρος...
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”