Καζαντζίδης

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Μήνυμα
Συγγραφέας
AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#15 Δημοσίευση από AGIS »

Alcibiadis έγραψε:Μα οι κομπανίες του '70 και '80 δεν ήταν μουσική συνέχεια της εποχής!
την δεκαετία του '70 ο κόσμος άκουγε Μίκη,Κουγιουμτζή, Λοίζο "έντεχνο" λαικό και σκυλάδικο βέβαια. Το ρεμπέτικο (όπως και σήμερα) ακουγόταν απ' τους λίγους.
Οι κομπανίες τότε, θεωρώντας απαράδεκτο το σκυλάδικο σαν μουσική κατάσταση ύφους και αισθητικής, αναζήτησαν τις πηγές (και πολύ καλά έκαναν)
γνωστοποιώντας στον κόσμο το πως πρέπει να παίζεται και ν'ακούγεται το λαικό τραγούδι. Ας μην ξεχνάμε ότι ο κόσμος τότε "έπασχε" απο απώλεια μνήμης....
Αν έλεγες πχ το όνομα Χατζηχρήστος, νόμιζαν ότι αναφέρεσαι στον ηθοποιό.
Μέσα στο χώρο του απαράδεκτου --για τις κομπανίες-- σκυλάδικου ήταν αναμφισβήτητα και ο "επανεκτελεστής" Νικολαίδης. Αυτό το γνωρίζω καλά γιατί έτυχε ν' ανήκω και' γω σε κομπανίες που ξεκίνησαν το '80 αναβιώνοντας το ρεμπέτικο.
(Όταν λες το ρεμπέτικο με τη σκυλάδικη εκδοχή του κάνεις πολύ μεγαλύτερη ζημιά απ' ότι αν πεις σκυλάδικο "καθαρόαιμο"! Ταπεινή υποκειμενική μου άποψη...
:)
Δε διαφωνώ σε τίποτα από τα παραπάνω.
Με την εξής επιφύλαξη: Νικολαΐδη δεν έχω ακούσει σε μαγαζί, παρά μόνο σε κάποιες συλλογές -σε δίσκους δηλαδή κλπ- από τις οποίες δεν θα μπορούσα να χαρακτηρίσω το ύφος "σκυλάδικο" χωρίς και να έχω έτοιμο κάποιο χαρακτηρισμό - ίσως εν προκειμένω και να μη με ενδιαφέρει ο χαρακτηρισμός και η ταξινόμηση.

Αλλά να διατυπώσω το συλλογισμό μου του προηγούμενου ποστ λίγο διαφορετικά, με ένα ερώτημα:
Τι έχει πιό άμεση προέλευση από τις πηγές του ρεμπέτικου τραγουδιού:
Ο Ζαγωραίος όταν τραγουδάει "εν ντε λα μαγκέν ντε βοτανίκ" ή η κομπανία που τραγουδά "ένας μάγκας στο βοτανικό" στον σωστό τόνο κλπ;
Είναι ίσως διαφορετική η απάντηση ανάλογα από ποια οπτική γωνία δίνεται:
Κοινωνική, μουσικολογική κλπ. Και επίσης, και από μιά ορισμένη οπτική γωνία να το δει κανείς η απάντηση θα έχει πολλά σκέλη.
Στην πραγματικότητα δεν γυρεύω ακριβώς απάντηση. Απλώς βάζω το ερώτημα σαν μιά απόπειρα διεύρυνσης του θέματος της κουβέντας.

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#16 Δημοσίευση από Χασκίλ »

socrates έγραψε: Ασφαλως και θελω τις επανεκτελεσεις του οποιουδηποτε να υπαρχουν σ'αυτο το σαϊτ και μαλιστα επικροτω την ιδεα του (της) liga Rosa περι ναρκοπεδιου (!!!). Αν σκεφτουμε οτι η ιστοσελιδα μας ειναι και για την τερψη μας, αλλα και για την ερευνα μας, δεν νομιζω να απαιτω κατι παραλογο.
...
Φερειπειν ποια ειναι η καλυτερη εκτελεση στους λαχαναδες, αυτη του Στελακη ή αυτη της Χωματιανου?
Γιατί να πρέπει να υποχρεωθούμε να ακούμε την εκτέλεση των τραγουδιών του Τσιτσάνη από τον Πανταζή και να αναρωτιόμαστε και ποια είναι η καλύτερη, δεν το καταλαβαίνω!!!;;; Σε τι θα μας βοηθήσει;;; Στο να απορρίψουμε ευκολότερα την εκτέλεση του Πανταζή ή στο να διαλέξουμε παμψηφεί την πρώτη εκδοχή του κομματιού;;;

Δεν είναι πιο υγιές, αυτό που ήδη συμβαίνει στη σελίδα και με βάζει στη διαδικασία να διαλέξω αν μου αρέσουν οι "Λαχανάδες" με το Στελλάκη ή με τη Χωματιανού;;;

Κακά τα ψέματα, τις επανεκτελέσεις (και δει τις σύγχρονες) τις βρίσκεις παντού, όποια πέτρα κι αν σηκώσεις. Εδώ γίνεται μια προσπάθεια να μαζευτεί υλικό, το οποίο ελάχιστοι συλλέκτες έχουν το προνόμιο να κρατάνε με σαδισμό στα σεντούκια τους και να το τρώνε οι σκόνες. (Εκτός κάποιων -συλλεκτών- που τέλος πάντων, πετάνε που και που κανένα ψίχουλο και το αρπάμε όλοι μαζί σαν πεινασμένοι).
Όποιος θέλει επανεκτελέσεις για να κάνει συγκριτική έρευνα και μελέτη, μπορεί να το κάνει στο προσωπικό του αρχείο και για προσωπική του ευχαρίστηση.

Μετά τιμής, Χασκίλ Στέλλα :)

Άβαταρ μέλους
colectorgram
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 10:29 pm

#17 Δημοσίευση από colectorgram »

συμφωνω με τη ΧΑΣΚΙΛ αλλα οι συλλεκτες (με εξαιρεσεις) δεν ειναι σε αλλο στρατοπεδο.... μαλλον μαζοχες και οχι σαδιστες ειναι... ολα ξεκινουν απο μια (πολλες φορες αρρωστη)αγαπη για το λαικο μας τραγουδι και τους θεους που το υπηρετησαν.....
μετα τιμης (και δεν ειναι ειρωνεια) Χρηστος.

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#18 Δημοσίευση από Χασκίλ »

colectorgram έγραψε:συμφωνω με τη ΧΑΣΚΙΛ αλλα οι συλλεκτες (με εξαιρεσεις) δεν ειναι σε αλλο στρατοπεδο.... μαλλον μαζοχες και οχι σαδιστες ειναι... ολα ξεκινουν απο μια (πολλες φορες αρρωστη)αγαπη για το λαικο μας τραγουδι και τους θεους που το υπηρετησαν.....
μετα τιμης (και δεν ειναι ειρωνεια) Χρηστος.
Χρήστο, επίσης συμφωνώ με αυτό που λες και καθόλα σεβαστό, αλλά ξεχνάμε κάτι πολύ βασικό εδώ: Κανένας δεν υποχρεώνει τους συλλέκτες να γίνουν συλλέκτες, παρά μόνο το προσωπικό τους μεράκι ή βίτσιο. :)

Μετά τιμής, Χασκίλ Στέλλα :)

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#19 Δημοσίευση από AGIS »

AGIS έγραψε:.....................
Με την εξής επιφύλαξη: Νικολαΐδη δεν έχω ακούσει σε μαγαζί, παρά μόνο σε κάποιες συλλογές -σε δίσκους δηλαδή κλπ- από τις οποίες δεν θα μπορούσα να χαρακτηρίσω το ύφος "σκυλάδικο" χωρίς και να έχω έτοιμο κάποιο χαρακτηρισμό - ίσως εν προκειμένω και να μη με ενδιαφέρει ο χαρακτηρισμός και η ταξινόμηση..........................
Καθώς κοιτούσα λίγο στο γιουτουμπ κάποια κομμάτια του Νικολαΐδή σκέφτηκα με αφορμή αυτό:
http://www.youtube.com/watch?v=1o1CQvXv ... re=related
που δεν είναι επανεκτέλεση και άσχετα αν αρέσει ή όχι, ότι εδώ ο σωστός χαρακτηρισμός μάλλον δεν είναι "σκυλάδικα" αλλά "βαριά λαϊκά".

Επίσης, αφιερωμένο, ένα τραγούδι του Νικολαΐδη, που προσωπικά με συγκινεί, ενώ "αντικειμενικά" θα μπορούσε να περνά και απαρατήρητο. Αλλά παραφράζοντας τον Άλκη: προτιμώ τη σχέση μου με τη μουσική να παίζει στον σκληρό της καρδιάς!! Το αφιερωμένο εδώ:
http://www.youtube.com/watch?v=qZYX0z1a1Pw

Άβαταρ μέλους
colectorgram
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 10:29 pm

#20 Δημοσίευση από colectorgram »

φυσικα μερακλου (και το εννοω) χασκιλ μου!! κανεις δεν σε υποχρεωνει να κανεις κατι που αγαπας....

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#21 Δημοσίευση από Alcibiadis »

είστε σίγουροι παιδιά ότι μιλάτε εντός του θέματος;;;
δείτε πως ξεκίνησε το ποστ!!
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”