Καζαντζίδης

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#29 Δημοσίευση από Pikinos »

colectorgram έγραψε:στην αναβιωση του ρεμπετικου στις αρχες του 80' πολλοι νομισαν οτι το ρεμπετικο ειναι ενα ξεκουρδιστο ρε μινορε!! Αργοτερα καταλαβαμε οτι ο ΜΑΡΚΟΣ επαιζε και sibemol και fa# !!! και δεν μιλαω για καποιους καλους μουσικους αλλα για τις παρεες!! Σιγουρα προτιμω τις πρωτες εκτελεσεις αλλα ξερω και πολλους μουσικους (οχι φιρμες) που παιζουν και τραγουδουν τα ρεμπετικα με σεβασμο και στους τονους τους! Το ''πινω και μεθω'' ειναι αλλο κομματι απο la και αλλο απο fa#!!! Οταν ενας δρομος ειναι στον τονο του δημιουργει αλλο ηφος και αλλο ηθος στο τραγουδι!!! Απλα οι μουσικοι καταντησαν υπηρετες των συνηθως αφωνων τραγουδιστων!!Βαρεθηκα να ακουω : παιξτο χαμηλα,δεν βγαινω απο κει.... αμα δεν βγαινεις κατσε σπιτι σου η (οπως λεγαν παληα)παρε καθαρτικο!!!
Μπορεί παρακαλώ κάποιος αδμίνωρ να μεταφέρει το παρών σαν νέα δημοσίευση στην κατηγορία της οργανοπαιξίας με τίτλο: "Πρώτες εκτελέσεις και τόνοι";

Το ζήτημα μ' ενδιαφέρει ιδιαίτερα και έχω κάποιες απορίες, οπότε ας μην επιβαρύνουμε περαιτέρω το νήμμα...

Σημ. συντονιστή: Φτιάχτηκε. Μεταφορά εδώ.
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

#30 Δημοσίευση από socrates »

Χαιρομαι για την ποικιλομορφια των αποψεων που εκφραστηκαν ως τωρα. Αυτο σημαινει πως υπαρχει υγειης προβληματισμος πανω σε θεματα που θειχτηκαν, οπως εκτελεση, επανεκτελεση, προσεγκιση, κοινωνικη προελευση εκτελεστων, αυθεντικοτητα,τονικοτητα, μετατονισμος, κ.λ.π. τα οποια ισως θα ηταν καλυτερο να συζητηθουν σε αλλες ενοτητες, οπως π.χ. ζητησε ο Θανασης για το μετατονισμο.
Το αρχικο θεμα εδω ηταν αν υπαρχει Καζατζιδης στη συλλογη κι' εγω ειπα πως δεν υπαρχει αρκετος για συγκρισεις, οπως και αλλο παρομοιο υλικο.
Σε καμια περιπτωση δεν εννοουσα οτι αυτο το υλικο θα επρεπε να παιζεται απο το ραδιο μας ή να προαγεται με οποιονδηποτε τροπο. Και φυσικα (απατωντας στη Χασκιλ) ποτε δεν ζητησα απο κανεναν να ειναι υποχρεωμενος να ακουει τετοιο υλικο. Θα μπορουσε να δημηουργηθει μια βαση δεδομενων με τιτλο ΝΑΡΚΟΠΕΔΙΟ και διευκρινηση (ΑΚΡΟΑΣΗ ΤΕΛΕΙΩΣ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ).
Τωρα εγω ουτε εχω, ουτε προκειται να αποκτησω τετοια βαση δεδομενων και γι' αυτο το ζητησα. Αλλα το θεωρω και πιο καλο και θετικο για την ιστοσελιδα γενικωτερα. Οποτε αν δεν υπαρχουν τεχνικες ή νομικες δυσκολιες που αγνοω, θα μπορουσε ο αντμιν να μας πει κατι?

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#31 Δημοσίευση από AGIS »

νομίζω το ερώτημα απαντιέται με την ύπαρξη ορίου για τα τραγούδια στο 1955 και στις 78 στροφές

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#32 Δημοσίευση από bill1961 »

Ο κοσμος πρεπει να ακουει, να συγκρινει, να μαθαινει και μετα να επιλεγει.
Είμαι 100% μαζί σου Σωκράτη, άλλωστε βασικός σκοπός της σελίδας μας είναι να μπορεί όλος ο κόσμος να ακούει τη ρεμπέτικη και παραδοσιακή μας μουσική στις αυθεντικές εκτελέσεις. Για τα υπόλοιπα όμως πρέπει της πρότασής σου νομίζω απαιτούνται πολλά περισσότερα από μια ιστοσελίδα.
Ειδικά εκείνο το πρέπει να μαθαίνει...

Άβαταρ μέλους
Peiraiotis
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 13 Ιουν 2005 12:29 am

#33 Δημοσίευση από Peiraiotis »

Να προσθέσω κι εγώ τη γνώμη μου σχετικά με το θέμα των -καλών, κακών. απαράδεκτων- επανεκτελέσεων ....
Το αυθεντικό ρεμπέτικο και το παλιό καλό λαϊκό ήταν, είναι και θα είναι "κυνηγημένα" από τα ΜΜΕ, τις "εταιρείες" και το "σύγχρονο" λάϊφστάϊλ. (Εμείς) οι λάτρεις και υπερασπιστές τους -ΔΥΣΤΥΧΩΣ- λίγοι σε αριθμό συγκριτικά με τον ισοπεδωτικό συρφετό.
Η διατήρηση αυτών των ειδών μουσικής σε πλαίσια περιορισμένα και "για λίγους", περισσότερο θα οδηγήσει προς τη συρρίκνωση τους παρά προς την εξάπλωση.
Αν "κατακεραυνώσουμε" και στείλουμε στο πύρ το εξώτερον τις επανεκτελέσεις, στερούμε από τα κατατρεγμένα είδη του τραγουδιού μια "δίοδο" επικοινωνίας και γνωριμίας τους με το πλατύ κοινό.
Πιστεύω δηλαδή ότι προκειμένης της άγνοιας ενός νέου παιδιού για τον Μάρκο, είναι προτιμότερη η γνωριμία του με το έργο του Μάρκου έστω μέσω επανεκτέλεσης. Αν έπέλθει αυτή η γνωριμία, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αυτή να οδηγήσει σε αναζήτηση. Καί τότε αυτή η αναζήτηση φέρνει στο αυτί το αυθεντικό άκουσμα, γίνονται οι συγκρίσεις και -πού ξέρεις- ίσως το ρεμπέτικο και το καλό λαϊκό να αποκτήσει έναν ακόμη θιασώτη ......

Υ.Γ. Αυτό το θέμα έγινε αφορμή για μια συζήτηση-διαφωνία που είχα την ΤΙΜΗ να έχω, με τον ΑΞΕΧΑΣΤΟ Πάνο Γεραμάνη πάνω στην γνωστή θέση του ότι "η επενεκτέλεση κάποιων συγκεκριμένων τραγουδιών του Καζαντζίδη από νεώτερους θα έπρεπε να διώκεται ποινικά ..."
...για να σ' ακούσει μια ψυχή που σε καταλαβαίνει.

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#34 Δημοσίευση από Χασκίλ »

Peiraiotis έγραψε: Πάνο Γεραμάνη πάνω στην γνωστή θέση του ότι "η επενεκτέλεση κάποιων συγκεκριμένων τραγουδιών του Καζαντζίδη από νεώτερους θα έπρεπε να διώκεται ποινικά ..."
Πόσο δίκιο είχε! Οι μεγάλοι άνθρωποι έχουν μεγάλες και δυνατές απόψεις.

Μετά τιμής, Χασκίλ Στέλλα :)

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#35 Δημοσίευση από Alcibiadis »

δεν είμαι υπέρ των επανεκτελέσεων...
απ' την άλλη όμως δεν είμαι και υπέρ μιας δογματικής στάσης προς το ρεμπέτικο,
που το καθιστά μουμιοποιημένο, μέσα απ' αυτή τη στεγανότητα.
αν δεν τόχουμε πάρει χαμπάρι, ευλογούμε τα γένια μας!!!
Ποτέ άλλοτε το ρεμπέτικο, δεν ήταν τόσο άγνωστο, όσο σήμερα.
Όσο το χρησιμοποιούμε δε, σαν υπαρξιακό άλλοθι, θα γίνεται ακόμα πιο άγνωστο , θα εξαφανιστεί απο τον χάρτη και θα μας μείνουν αμανάτι, οι εγκυκλοπαιδικές πληροφορίες, καταχωνιασμένες στον "σκληρό" του εγκεφάλου και του υπολογιστή μας.
συγνώμη που βγήκα απ' το θέμα...

Μετά σεβασμού, Αλκιβιάδης Μαύρος...
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”