Αγορά τριχόρδου, τί κάνω τώρα;

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
gina_
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 08:55 am

Αγορά τριχόρδου, τί κάνω τώρα;

#1 Δημοσίευση από gina_ »

Παίζω τζουρά περίπου 7-8 μήνες και θα ήθελα κάποια στιγμή (σύντομα) να πάρω μπουζούκι τρίχορδο αλλά δεν έχω ιδέα τί πρέπει να ψάξω ακριβώς, θέλω κάτι καλό αλλά όχι πολύ ακριβό και ποιανού κατασκευαστή, αν πρέπει αν πάω σε οργανοποιό και όλα αυτά;

Άν γνωρίζει κανένας, ας βοηθήσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σημ: Μεταγραφή του αρχικού κειμένου στα ελληνικά από τους συντονιστές.

Άβαταρ μέλους
pigeonaras
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 22 Ιουν 2008 03:17 pm
Τοποθεσία: Σαλλλόνικα

Re: agora trixordou, ti kano tora???

#2 Δημοσίευση από pigeonaras »

gina_ έγραψε:paizo tzoura peripou 7-8 mines kai tha ithela kapoia stigmi (sintoma) na paro mpouzouki trixordo alla den exo idea ti prepei na psakso akribos, thelo kati kalo alla oxi kai poli akribo kai pianou kataskeuasti, an prepei na pao se organopoio kai ola auta??
an gnorizei kanenas as boithisei
euxaristo ek ton proteron
Καλησπέρα......
Προτεινω να πας σε κατασκευαστή........
Πόσα περιπου διαθετεις για όργανο ????
Συνήθως οι κατασκευαστες παίρνου παραγγελίες απο ~700€ και άνω...♫♫♫

Άβαταρ μέλους
stravoxylo
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 24 Ιουν 2008 10:21 pm
Τοποθεσία: Λαρισα

#3 Δημοσίευση από stravoxylo »

Eγω θα προτεινα κατα πρωτον να αρχισεις να γραφεις Ελληνικα και μετα να συνεχισεις με τα Ελληνικα οργανα. Αυτη την καυμενη την γλωσσα μας την εχουμε πολυ παραπεταμενη και απαξιωμενη.....

Άβαταρ μέλους
Γιωργος Κουκος
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Τορινο

#4 Δημοσίευση από Γιωργος Κουκος »

Και γώ πάλι θα πρότεινα να απαντάμε σε ότι μας ρωτάνε.Τώρα κάποιος-κάποια μας ζήτησε με ευγενικό τρόπο για βοήθεια και αντι αυτού λαμβάνει πάγο. Αν ηταν κάθε φορά ετσι τότε φίλοι μου 'ζήτω που κα(ή)καμε..κα(η)μός μεγάλος στην καρδούλα μας και δικαίως κανείς θα σε πει κα(η)μένο η καυμένο ανάλογα με το που και το τι σε καίει. Δε σκέφτηκες ομως πως εδω ο τόπος λέγεται internet που πάει να πει κάμποσα. 'Ενα απο αυτά θα μπορούσε να λέει πως ο/η gina_ se rwtaei kati apo thn allh akrh ths ghs opou ta mhxanhmata den 3eroun ellhnika alla parola tauta to atomo prospa8ei na ma8ei kati to idio palio oso h glwssa mas. An pali mas grafei apo to kentro ths a8hnas auto den anairei thn prospa8eia na ma8ei.
Στο ερωτημα τωρα..Φιλε /φιλη gina_ κα8ως παιζεις 7-8 μηνες, ισως δε χρειαζεται να μπεις σε παραπανω εξοδα (μια και σε ενδιαφερει το 'οχι ακριβο'). Ο τζουρας που εχεις ηδη αρχισει ειναι πολυ κοντα στο τριχορδο και ισως τωρα που ειναι αρχη να σε βοηθησει να βαλεις τα δαχτυλα στο οργανο πιο ευκολα καθως τα διαστηματα ειναι μικροτερα. Απο την αλλη αν η καρδουλα σου θελει μπουζουκι και θες να τεντωσεις δαχτυλα και να βαλεις και ενα δευτερο ηχοχρωμα σπιτι σου και στην παρεα σου τοτε παρε ενα μπουζουκι αναλογο με τον τζουρα που εχεις. Ο χρονος και το παιξιμο ειναι αυτα που θα σου δειξουν το δρομο και το γουστο για το οργανο που θα διαλεξεις να παιζεις αργοτερα (τι μπουζουκι η αν θα ειναι μπουζουκι). Τετοια φθηνα οργανα μπορεις να βρεις παντου. Αν εισαι στην αθηνα θα σου προτεινα να αποφυγεις μεγαλα καταστηματα που σιγουρα εχουν, και να τo παρεις κατευθειαν απο τον βιοτεχνη (παραγωγο). Επισης καποιοι οργανοποιοι ασχολουνται με την 'μαζικη' παραγωγη μπουζουκιων. Η ακομα φθηνοτερη λυση ειναι να παρεις οργανο απο καποιον που ξεκινησε ετσι και τωρα πια δεν το χρειαζεται (και γω χαρισα σε καποιον το πρωτο μου φθηνο μπουζουκι). Ξερω πως δε σου δινω λυση τυπου 'θα πας να το παρεις απο εκει' ομως ειναι ενας 'μπουσολας' για να σκεφτεις τι θα κανεις με την αγορα και σε αυτο το σταδιο να ασχοληθεις με το παιξιμο και την εκμαθηση χωρις να ξοδεψεις. Αυτα λοιπον..Ελπιζω να βοηθησα. Χαιρετω και την υπολοιπη παρεα του ρεμπετικου απο τη γειτονικη Ιταλια.

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#5 Δημοσίευση από mpletsas »

Μετέγραψα το αρχικό ερώτημα στα ελληνικά. Υπενθυμίζω φιλικά ότι (χωρίς να κόβουμε κανενός το κεφάλι) τα γκρήκλις είναι προβληματικά εκτός αν επιβάλλονται από τεχνικούς περιορισμούς. (Βλέπε το 6 στο faq.php#6)

Κατά τα άλλα, οι θαμώνες ας είναι πιο διακριτικοί/λιγότερο εριστικοί στις παρατηρήσεις τους (στραβόξυλο και Κούκος, αντίστοιχα).

ΥΓ: Λυπάμαι που, λόγω άγνοιας για το αντικείμενο της συζήτησης, δεν έχω κάτι να προτείνω στην θαμώνα (και περιορίζομαι στα «συντονιστικά»). Είμαι σίγουρος όμως ότι θα λάβει αρκετές τεκμηριωμένες γνώμες.

Δημήτρης Ν.
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2007 02:18 pm
Τοποθεσία: Μεσολόγγι

Re: Αγορά τριχόρδου, τί κάνω τώρα;

#6 Δημοσίευση από Δημήτρης Ν. »

gina_ έγραψε:... θέλω κάτι καλό αλλά όχι πολύ ακριβό και ποιανού κατασκευαστή, αν πρέπει αν πάω σε οργανοποιό και όλα αυτά;
Σου συστήνω να πας στον Νάκα και να πάρεις μπουζούκι αλλά να ζητήσεις να είναι του Ράπτη Στέφανου.
Πολύ καλή τιμή για την ποιότητα κατασκευής και το ανάποδο. :)
Και το servis πολύ καλό, ΕΑΝ χρειαστείς κάτι.

Άβαταρ μέλους
stravoxylo
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 24 Ιουν 2008 10:21 pm
Τοποθεσία: Λαρισα

#7 Δημοσίευση από stravoxylo »

Απο οσους καταλαβαν( αλλα και για οσους δεν καταλαβαν, τι ηθελε κατα βαθος να πει το stravoxylo με την επισημανση), ζηταει ειλικρινα συγγνωμη, αλλα η απαντηση που εδωσα δεν ειχε καμμια ταση υποβιβασμου της ερωτησης καποιου για αυτο που τον ενδιαφερει(ουτε βεβαιως και εριστικοτητα, οπως αναφερθηκε). Ισα ισα που ζω 44 χρονια στην Ελλαδα και θα προτιμουσα στην χωρα μου -τουλαχιστον, αφου πουθενα αλλου δεν την δεχονται την Ελληνικη- να μπορουμε οι Ελληνες να μιλαμε και να γραφουμε Ελληνικα. Τωρα αν ο τροπος που το ειπα ητανε ακομψος, σιγουρα φταιει η απροσωπεια του διαδικτυου που οντως ειναι παγκοσμιο. Τελος παντων και παλι συγγνωμη και δεν κανω ποτε τον εξυπνο σε ανθρωπους που ζητανε καποια βοηθεια......

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”