Γιωργος Μπατης - Ντουζενια

Υπάρχουν πολλοί που ζητάνε ακκόρντα , παρτιτούρες, πληροφορίες για το παίξιμο κλπ.
Για οποιαδήποτε πληροφορία εδώ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#36 Δημοσίευση από ntouzenis »

δεν τον παρακολουθω τον Θ.Π.
εχεις καποιο παραδειγμα να ακουσω;;

γενικα μου δινει την εντυπωση οτι χρησιμοποιει το ρεμπετικο στα δικα του εργα (μεγαλα ή μικρα η ιστορια θα το κρινει...)

gibson355
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 18 Μάιος 2013 12:53 pm
Τοποθεσία: τρικαλα

#37 Δημοσίευση από gibson355 »

ουτε εγω τον ακουω μου ειναι αδιαφορη η μουσικη του αλλα τον ειχα γνωρισει κ συναντησει πριν 15 χρονια περιπου οταν εκανε ενα ντεμο για την εταιρια και σχεδον ολα τα κοματια τα ειχε με κουρδισματα και μου ειχε πει οτι τα χρησιμοποιει αρκετα συχνα.το ντεμο ηταν για τον δισκο στην ανδρομεδα και στην γη φυσικα δεν ακουσα ποτε τον δισκο :twisted: θυμαμαι χαρακτηριστικα σε ενα κοματτι ειχε σολ μινορε ανοιχτο. σολ μπουργκανα σι υφεση το μεσαιο ρε το καντινι
fender twin reverb 135

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#38 Δημοσίευση από ntouzenis »

αα πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα!!!
δεν ειχα(με) ιδεα...
ωραιο κουρντισμα ακουγεται και μαλλον δικο του...

αν θυμασαι και αλλα περιστατικα απο κεινο τον καιρο μπορεις να τα αναφερεις!!

gibson355
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 18 Μάιος 2013 12:53 pm
Τοποθεσία: τρικαλα

#39 Δημοσίευση από gibson355 »

ειχε μια ντουλαπα με οργανα κ ειχε κ δυο μπαγλαμαδακια με πολυ μικρο σκαφος σαν αυγο παπιας τα μπαγλαμαδακια του τεκε που ελεγε ο πετροπουλος κ παιζανε κανονικα ε..?αλλα πολυ μικρα λιγο δυσκολο να τα παιξεις.. :) το ντεμο το εγραφε με μια μπουζουκομανα μπουζουκι δηλαδη με λιγο πιο μεγαλο σκαφος εκει δεν μπορω να θυμηθω αλλα ομως τα κουρδισματα που εκανε τα διεδωσε σε κατι φιλους του στον τυρναβο και απο εκει τα πηρα κι εγω κ κατεληξα οτι ηπαρχουν πολλα κουρδισματα οσο ψαχνεις βρισκεις.....επειδη ο μαρκος αναφερει μονο πεντε δεν σημαινει οτι υπαρχουν μονο αυτα.......... :wink:
fender twin reverb 135

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#40 Δημοσίευση από ntouzenis »

ωραια, σ'ευχαριστω!!

διεσωσε οχι μονο ο Στελιος Βαμβακαρης αλλα και ο Στελιος Κηρομυτης

ο Στ.Βαμβ. σε εκπομπη του 902 πριν μερικα χρονια, εδειξε αναλυτικα και τα κουρντισματα που εμαθε απο το Μαρκο και τι μακαμια παιζονταν σε καθε κουρντισμα (ντουζενι), παιζοντας μαλιστα συγκεκριμενα κομματια!!

ο Στ.Κηρ. σε εκπομπη της Σοφιας Μιχαλιτση απο τελη δεκαετιας '70 ή αρχες '80, στο κρατικο ραδιοφωνο, επισης αναφερθηκε στα ντουζενια που γνωριζε ονομαστικα και επαιξε αρκετα απο αυτα κουρντιζοντας επι τοπου και παιζοντας καποιους σκοπους ή ταξιμια.. εδω υπαρχει μονο ηχος και οχι εικονα

ο ιδιος ο Μαρκος ακουγεται σε καποιες "σπιτικες" ηχογραφησεις στη δεκ. '60 να μιλαει για ντουζενια, υπαρχουν εδω στα "τραγουδια"
επισης στη συγγραφεα του βιβλιου Αγγελικη Καιλ και στην Κικη Καλαμαρα που του πηρε την πρωτη συνεντευξη το καλοκαιρι του 1967 και εν πολλοις εκει στηριχτηκε η κα Καιλ, εχει αναφερει πολλα πραγματα για ντουζενια, αλλα οχι τοσο αναλυτικα για καποιον που θελει να παιξει μαυτο τον τροπο

επισης ο Σταυρος Κουρουσης πριν 1-2 χρονια δημοσιευσε ενα αρθρο στο ιντερνετικο περιοδικο "Κλικα", οπου αναλυει τα πειραιωτικα ντουζενια απο τις πληροφοριες που ειχε απο το Νικο Βραχνά και τον μπαρμπα Θαναση Αθανασιου στην Αιγινα και επιπλεον οσον αφορα τα ντουζενια του Μπατη δια της ακοης και της δικης του ερευνας
προσφατα στο βιβλιο του "Απο τον ταμπουρα στο μπουζουκι" ο Στ.Κουρ. αναλυει και τα ντουζενια που επαιζε ο Καραπιπερης, Σαμιωτης μπουζουξης, που διεσωσε το "αδεσποτο" παιξιμο!!!

απο κει και περα οτι αλλο ντουζενι εχει διασωθει απο τα παλια, καλο ειναι να αναφερουμε την πηγη

δικα του κουρντισματα μπορει να κανει ο καθενας...
εγω εχω κανει μια δικη μου συνθεση στην κιθαρα κουρτνισμενη μι μινορε...
:-)

gibson355
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 18 Μάιος 2013 12:53 pm
Τοποθεσία: τρικαλα

#41 Δημοσίευση από gibson355 »

και η κιθαρα εχει διαφορα κουρδισματα πολλοι ροκαδες μερικες φορες χαμηλωνουν το μι μπασο κ το κανουν ρε. στη μουσικη δεν υπαρχουν στανταρ κανεις οτι θελεις ακομα κ τα νουζενια κ καλα καποιος καποτε τα εφηυρε κ κατα συνεπεια η εφευρεση θα συνεχηζεται επ απειρον σε ολους τους τομεις.ο στελιος πχ επαιξε λιγο χαλια το οργανο ας ειναι αλλιως κουρδισμενο εχει παλι πολλες δυνατοτητες να δημιουργησεις πραματα και θαματα.το συριανο που λεν οτι παιζει απο σι υφεση χιτζαζ κ χιτζασκαρ..κ ραστ...ανοιχτα ειναι κουρδισμενο σολ μινορε ομως.....αρα...?
fender twin reverb 135

Kostas_d
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 22 Απρ 2014 10:49 pm

#42 Δημοσίευση από Kostas_d »

crow5047 έγραψε:χαιρετω την παρεα.βρηκα τυχαια στο παρακατω site καταγεγραμμενα ντουζενια αλλα δεν εχω προλαβει να τα μελετησω.οποιος το προσπαθησει ας στειλει εντυπωσεις.
http://www.cave31.com/trichordo/trichordo.htm
Καλησπέρα παίδες,


αυτό το link πλέον δεν δουλεύει. Μήπως έχει κανείς αυτό που είχε αυτό το link;

Ή κάποιο, κάτι, οτιδήποτε που να δείχνει τα ντουζένια;

Απάντηση

Επιστροφή σε “Παρτιτούρες - Στίχοι - Ακόρντα”