Τι όργανα έχετε?

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Preacher
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006 12:59 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

#29 Δημοσίευση από Preacher »

1 τρίχορδο του Μάτσικα από τα φτηνά του εμπορίου που το έχει ο Τάσος για να του κλείσει τις ρωγμές και να το σενιάρει λιγάκι.
1 καινούριο τρίχορδο αστέρι του Τάσου.
1 τζουρά από ένα φίλο φίλου οργανοποιό στην Καβάλα (πολύ μουρμούρη).
1 μπαγλαμά Μοναστηρακίου δώρο από φίλους που δεν ακούγεται...
1 κλασική κιθάρα σε άθλια κατάσταση δώρο ενός παλιού φίλου
1 ταμπούρ διακοσμητικό από Ινδία (πάλι δώρο).
1 μποϋρόν (κρουστό από Ιρλανδία).

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#30 Δημοσίευση από mpletsas »

Έχω μια κιθαρούλα κλασσική, φτηνιάρικη, μικρών σχετικά διαστάσεων με την ακόλουθη ιστορία:

Πριν κανα δίμηνο, ο ένας ο συγκάτοικος εδώ στο εξωτερικό που βρίσκομαι, έφυγε μόνιμα για Ινδία. Ξέχασε όμως την κιθαρούλα του και μας είπε να την κρατήσουμε μήπως του την φέρει κανας άλλος Ινδός. Μετά όμως από λίγες μέρες ήρθε ΟΤΕ 200 ευρώ, όλα από κλήσεις σε ινδικά κινητά και σε τηλεπαιχνίδια 090 που έπαιρνε τηλέφωνα ο τύπος! :shock: (Οι υπόλοιποι συγκάτοικοι τηλεφωνούσαμε μόνο με κάρτες, όπως είχαμε συμφωνήσει). Οπότε η κιθάρα «κατεσχέθη»...

Ένα φιλαράκι μουσικός που φώναξα για την αποτίμηση, μου είπε ότι, παρόλο που είναι αγρατσούνιστη, πιάνει δεν πιάνει 60 ευρώ. Θέλω να βάλω αγγελία να τη δώσω αλλά όλο ξεχνάω. Το τηλέφωνο φυσικά μας το κόψανε...

British_Telecom
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 07 Ιουν 2006 02:06 am

#31 Δημοσίευση από British_Telecom »

mpletsas έγραψε:Έχω μια κιθαρούλα κλασσική, φτηνιάρικη, μικρών σχετικά διαστάσεων με την ακόλουθη ιστορία:

Πριν κανα δίμηνο, ο ένας ο συγκάτοικος εδώ στο εξωτερικό που βρίσκομαι, έφυγε μόνιμα για Ινδία. Ξέχασε όμως την κιθαρούλα του και μας είπε να την κρατήσουμε μήπως του την φέρει κανας άλλος Ινδός. Μετά όμως από λίγες μέρες ήρθε ΟΤΕ 200 ευρώ, όλα από κλήσεις σε ινδικά κινητά και σε τηλεπαιχνίδια 090 που έπαιρνε τηλέφωνα ο τύπος! :shock: (Οι υπόλοιποι συγκάτοικοι τηλεφωνούσαμε μόνο με κάρτες, όπως είχαμε συμφωνήσει). Οπότε η κιθάρα «κατεσχέθη»...

Ένα φιλαράκι μουσικός που φώναξα για την αποτίμηση, μου είπε ότι, παρόλο που είναι αγρατσούνιστη, πιάνει δεν πιάνει 60 ευρώ. Θέλω να βάλω αγγελία να τη δώσω αλλά όλο ξεχνάω. Το τηλέφωνο φυσικά μας το κόψανε...

Κύριε Μπλέτσα,
όσο κι αν κρύβεστε σε αυτά τα σκοτεινά ρεμπέτικα μονοπάτια, σας ανακοινώνουμε πως τα ίχνη σας ευρέθηκαν.
Για την οφειλή σας, ως πρώτη δόση, κατάσχουμε την κιθάρα σας.
Το υπόλοιπο του λογαρισμού επιθυμούμε να το καταθέσετε στον ΣΑΡΚΣ (Σύλλογο Άρρωστων Ρεμπετο-Κρητικών Συλλεκτών) σαν μια χορηγία της εταιρίας μας στα πολιτιστικά δρώμενα της μικρούλας αυτής επαρχίας της Ευρώπης μας.

Μετά τιμής
για την British Telecom
η αρμοδία γραμματεύς
Μισιρλού

TassosNaoussa
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Ιουν 2006 11:30 am
Τοποθεσία: Germany

Re: Τι όργανα έχετε?

#32 Δημοσίευση από TassosNaoussa »

Τι όργανο έχετε εάν έχετε και από ποιον?
Έχω 2 τρόχορδα. και τα δύο από τον Δεκαβάλα. ΤΟ ένα παλιο με μικρό σκάφος, το άλλο τρίχορδο με σκάφος 8χορδου. Ενα πολύ πετυχημένο πείραμα. Εχω 3 οκτάχορδα (Δεκαβάλας, Καλκέψος και ένα που περασε από πολλούς, πρωτοκατασκευάστηκε από Βάρλα, το πήρα πό τον Μάκη Μαυρόπουλο). Εναν τζουρα με πολίτικο σκάφος (Δεκαβάλα, το καλύτερο πράμα), και έναν μπγλαμα φυλακίσιο, επίσης Δεκαβάλα. Όλα είναι διαμάντια. :)

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#33 Δημοσίευση από Pikinos »

Exw 1 tzoura apo ton Niko ton Bagiwna (Poluguros Xalkidikhs) kai 1 mourmouriko mikroskopiko mpaglama pou htan tou daskalou mou (agnwsths proeleushs).

O tzouras einai polu kalos, o mpaglamas de sketo kosmhma me tromero hxo (ton epaikse o Aga8wnas sto spiti tou filou mou tou Giannh Palaiodhmopoulou, gnwstou 8essalonikea kataskeuasth organwn).

Άβαταρ μέλους
Πέχλι
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2005 09:14 pm
Τοποθεσία: Athina/proswrina Glaskwvh

#34 Δημοσίευση από Πέχλι »

Τα τρία της φωτό..άν φαίνονται..

Μία Ibanez AEL40 SE RLV δώρο από συμφοιτητές εδώ πάνω πριν 2.5 χρόνια, αλλά ακόμα δεν το κατέχω! Από γρατζούνισμα καλά πάει πάντως..ήχος απίστευτος

Ένα τετράχορδο που δε λέει και πολλά από κατασκεύη ούτε είναι αρκετά φωνακλάδικο, παρ'όλα αυτά έχει συναισθηματική αξία, το πρώτο όργανο που έπιασα σοβαρά γαρ. Αχώριστος σύντροφος το "αλάνι" εδώ και 5μιση περίπου χρόνια... δώρο του πατέρα

Ένα ούτι 11χορδο από Μποντρούμ (Αλικαρνασσό) το οποίο το έφερε φιλαράκι το καλοκαίρι που πέρασε....και μου έβγαλε την πίστη να το κουρντίσω!!! Πάντως κάτι παίζεται κι εκεί, θα το ξαναπιάσω τα Χριστούγεννα (Αμήν!) -απίστευτο οργανάκι.



Και ένα κεμεντζέ 100 χρονών περίπου του παππού....το οποίο θέλει σέρβις (Λάδια, εντατήρα, ιμάντα... :D ) ένα καινούριο δοξάρι και κάποιον που να ξέρει να παίξει! Το βλέπω όμως να καταλήξει διακοσμητικό..

Ακόμα όργανο δεν έχω διαλέξει να πάρω εγώ! Ευελπιστώ να γίνει με τον επόμενο μπουζούκα ο οποίο θα είναι τρίχορδος..

PS: Υπάρχει κανείς εδώ που να παίζει ούτι? Έχω ακούσει για σαρανταδώδεκα κουρδίσματα και τελικά κατέληξα σε ΜΙ-ΛΑ-ΡΕ-ΣΙ-ΛΑ-ΡΕ... ψάχνω για γενικές πληροφορίες στο δίκτυο, αν κάποιος έχει κι άλλες, είναι ευπρόσδεκτες!
Καημό μες στην καρδούλα μου

Άβαταρ μέλους
Giannis_Naxos
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2005 02:19 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#35 Δημοσίευση από Giannis_Naxos »

Καλησπέρα Πέχλι! Γράφεις ότι έχεις ένα κεμετζέ.... Είναι πολίτικος ή ποντιακός?? Επίσης θέλω να μάθω αν πουλάς την κιθάρα καθώς ενδιαφέρομαι...

Περιμένω απάντηση....

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”