Βάση τραγουδιών...

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
ΑΝΤΩΝΑΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2006 06:41 pm

Re: Βάση τραγουδιών...

#15 Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΑΣ »

Σωτήρης έγραψε: Περιμένω με αγωνία την τοποθέτηση των αντμινς αλλά και όλων των φίλων, γιατί το θεωρώ (μαζί με το ράδιο) ίσως ό,τι σημαντικότερο θα μπορούσαμε να προσφέρουμε στο λαϊκό τραγούδι, μέσα από αυτή τη σελίδα, από εδώ και μπρος (με τα καινούργια δεδομένα).

Μια και περιμένεις την τοποθέτηση όλων, η γνώμη και η επιθυμία μου είναι πως πρέπει να διατηρήσουμε το ύφος και την θεματολογία της σελίδας ως έχει,χωρίς τις επεκτάσεις που προτείνεις.
Φιλικά και με κάθε εκτίμηση.

Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 04 Μάιος 2005 10:10 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#16 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΙΚΗ »

Δε θα μπορουσε να τεθει καλυτερα Μακη, συμφωνω απολυτως. Κι αν ειναι να γινει αυτο, ας γινει σε χωριστη σελιδα, οπως λες.

Μη ξεχναμε οτι το ονομα Ρεμπετοσελιδα παραπεμπει σε συγκεκριμενο υφος τραγουδιων που γραφτηκαν (στη συντριπτικη τους πλειοψηφια) σε καποια χρονικη περιοδο, το τελος της οποιας μπορει να μην ειναι αποτομο, αλλα καπου γυρω στο '55 με '57 ειναι.

Φυσικα υπαρχουν φοβερα κομματια και μετα απο τοτε, αλλα η πλειοψηφια των τραγουδιων ειναι πλεον αλλου υφους. Γι' αυτο και δικαιολογειται η Ρεμπετοσελιδα να σταματα καπου εκει.
Πολυ ευχαριστως θα εβλεπα τη δημιουργια μιας νεας σελιδας με θεμα την μετα το '55-'57 εποχη. Αλλα οχι ως κομματι της Ρεμπετοσελιδας.

Α, και μη ξεχασω, οντως καποια στιγμη πρεπει να διαχωριστουν τα κλαρινα (που λεει κι Μαξ), οποτε βρεθει χρονος.

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#17 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Ο Μάκης όντως το έθεσε πολύ καλά! Υπάρχει κάποιος που να έχει τις γνώσεις και τη διάθεση να στήσει κάτι τέτοιο;
Διευκρινίζω: Μια βάση δεδομένων ξεχωριστή απ' τη ρεμπετοσελίδα ή ακόμα καλύτερα παράλληλα με αυτήν (ίσως με την έννοια του link αν το εγκρίνουν οι αντμίνς) που να φορά όλη τη δισκογραφία 78 και 45 στροφών (για αρχή...). Κάτι σαν την δουλειά του Μανιάτη αλλά σε μεγαλύτερη έκταση και πιο εμπλουτισμένο (σχόλια, στίχοι ίσως κ.λ.π.). Το προτείνω παράλληλα με τη ρεμπετοσελίδα για να "εκμεταλευτούμε" τη δύναμή μας, τα μέλη μας δηλαδή, σε μια προσπάθεια που ο κάθε ενδιαφερόμενος θα συμβάλλει όσο και όπου μπορεί! Άλλος με σχόλια, άλλος με αριθμούς δίσκων κ.λ.π. Έτσι ώστε κάποια στιγμή αυτός ο λαϊκός πλούτος να υπάρχει κάπου καταγεγραμμένος όλος μαζί!
Επίσης αν το πάω και λίγο πιο μακριά, αν και όταν με το καλό ποτέ συμπληρωθεί ένα τέτοιο έργο, έστω σε ικανοποιητικό βαθμό, ίσως θα μπορούσε κάποιος κομπιουτεράς να το μετατρέψει σε πρόγραμμα που θα κάνει το εξής: Αφού το εγκαταστήσει κανείς στο pc του, θα μπορεί να το εμπλουτίσει, να κάνει αναζήτηση μέσω οποιασδήποτε κατηγορίας (τίτλος, συνθέτης, χρονολογία κ.λ.π.) και επίσης θα μπορεί να δημιουργήσει λινκς από τους τίτλους των τραγουδιών στα mp3 που πιθανώς να έχει στην κατοχή του, μέσα στο κομπιούτερ του. Τα λέω πολύ απλά γιατί δεν έχω ιδέα από προγραμματισμό, απλά έχω δει ένα παρόμοιο πρόγραμμα να δουλεύει.
Αυτό όμως είναι κάτι πιο μακρινό. Το πρώτο μέλημα είναι η πρώτη παράγραφος. Μακάρι να υπάρξει ενδιαφέρον. Η ρεμπετοσελίδα μπορεί να μας προσφέρει μια ανεκτίμητη πρώτη ύλη όσων αφορά τις 78 στροφές!
Αντώνα, Αγγελική ευχαριστώ ειλικρινά για την τοποθέτηση σας! Περιμένω κι άλλους μήπως και καταφέρουμε κάτι, έστω και όπως το θέσαμε τώρα, εκτός σελίδας ή υπό την "αιγίδα της"!

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#18 Δημοσίευση από Pikinos »

Καλησπέρα Σωτήρη και καλώς σε βρήκαμε και πάλι στη σελίδα (ή τέλος πάντων ό,τι απέμεινε από αυτή!).

Σέβομαι τα κίνητρά σου και σε καταλαβαίνω, αλλά η άποψή μου ταυτίζεται λίγο-πολύ με αυτή του ΑΝΤΩΝΑ.

Τουλάχιστον ας ελπίσουμε ότι θα μπορούμε να συνεχίσουμε τις (ουκ ολίγες) διορθώσεις και την περαιτέρω εξέλιξη του Wiki στην ήδη υπάρχουσα βάση (που όπως είδαμε ήδη αντιμετωπίζει αυτόν το καιρό τόσες δυσκολίες...). Αν το καταφέρουμε αυτό στο εγγύς μέλλον, εγώ προσωπικά θα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Τέλος (άσχετο με το όλο θέμα), δε βρήκα ποτέ την ευκαιρία να σε ευχαριστήσω προσωπικά (ας το κάνω το λοιπόν δημόσια!) για το τραγούδι του Κωστή "Τρούμπα"! Σημαίνει πολλά για μένα!

Χαιρετίσματα
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
damalailama
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006 07:39 pm
Τοποθεσία: Νικαριά!

#19 Δημοσίευση από damalailama »

Μπαίνω κι εγώ στην κουβέντα που άνοιξε ο Σωτήρης, αν και δε ξέρω πόσο νόημα έχει αυτή τη στιγμή...Συμφωνώ πως υπάρχουν σωρεία ¨διαμαντιών¨ και μετά το 55, και πως αξίζει να ασχοληθεί κάποιος μαζί τους, όπως επίσης, και αυτό το ξέρει καλά ο Γιώργος ο Κούκος, ο Ζαμπέτας είναι η αδυναμία μου (μόνο με το Μάρκο τον βάζω ίσα), και πολύ θα ήθελα να είχα πρόσβαση σε όλα του τα τραγούδια για να τα μελετήσω εκτενέστερα. 'Ομως φίλοι μου νομίζω πως δεν είναι ο βασικός λόγος που έγινε αυτή η σελίδα. Από ότι έχω καταλάβει, εδώ προσπαθούμε να σώσουμε δημιουργήματα που μέσα από τα ελλιπή τεχνικά μέσα της εποχής που δημιουργήθηκαν, και την πάροδο του χρόνου, κινδύνεψαν να χαθούν. Γι΄αυτό εξ' άλλου εμμένουμε σε πρωτότυπες κυρίως εκτελέσεις και γενικά σε υλικό πριν την εντατική βιομηχανοποίηση της δισκογραφίας (η οποία εξ' άλλου σκότωσε το ρεμπέτικο). Τα τραγούδια του Μιχαλόπουλου, του Καζατζίδη, του Διονυσίου ή του Πάνου , κατά κανόνα δεν κινδυνεύουν, υπάρχουν καταγεγραμμένα σε πάμπολες μεριές και είναι εύκολα προσβάσιμα από όλους. Με βάση το σκεπτικό αυτό, θα προτιμούσα κι εγώ να επικεντρωθούμε στην ταξινόμηση των ήδη υπαρχόντων και να αφήσουμε την (χρονική)επέκταση της βάσης για αργότερα(και βλέπουμε).
Αυτοί που νομίζουν οτι τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε...

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#20 Δημοσίευση από vacondios »

Σωτήρης έγραψε:1ον: Οι χασικλήδες είναι κατ' ανάγκην καλλιτέχνες ή το αντίστροφο;
Δεν έχει καμια σχεση το ένα ζήτημα με το άλλο
Σωτήρης έγραψε:2ον: Η "γνήσια ανάγκη της ψυχής να εκφραστεί" όπως λες έπαψε το 49; Οι καλλιτέχνες και όλοι οι άνθρωποι έκτοτε τι δεν έχουν; Ψυχή ή ανάγκη έκφρασης;
Δεν έγραψα αυτό εγώ έγραψα:
vacondios έγραψε:Αυτό τυχαίνει να συμβαίνει μόνο με δημιουργούς που ξεκίνησαν να γράφουν τραγούδια πριν το έτος 1949[/b].
Σωτήρης έγραψε:3ον: Μήπως πρέπει να ψάξεις περαιτέρω το θέμα των δισκογραφικών εταιριών και κατά πόσο πίεζαν και απαιτούσαν από τους καλλιτέχνες την παραγωγή τραγουδιών και από πότε;
Λοιπόν στη δεκαετία του 1950 οι εταιρίες απαίτησαν να αλλάξει το ύφος του τραγουδιού και πέτυχαν να τελειώσει το ρεμπέτικο ύφος.
Σωτήρης έγραψε:4ον: Μήπως και οι ίδιοι οι καλλιτέχνες πίεζαν πολλές φορές τους εαυτούς τους να παράγουν έργο, γιατί κι αυτοί είχαν ανάγκη να κονομήσουν και να ζήσουν; Μήπως αυτό όμως δεν μειώνει σε τίποτα την καλλιτεχνική αξία του έργου τους;
Ο κάθε καλλιτέχνης έκανε τη δική του επλογή, την πιο αγέρωχη στάση κράτησε ο Μάρκος Βαμβακάρης
Σωτήρης έγραψε:6ον: Ο Μάρκος π.χ. ποιά χρονιά παύει να μας αφορά; Μήπως πρέπει να κάνουμε ένα "καλλιτεχνικό ληξιαρχείο", με ημερομηνίες "καλλιτεχνικών θανάτων";
Λοιπόν ο Μάρκος πέθανε (τον σκοτώσαν) δισκογραφικά στα τέλη της δεκαετίας του 40. Αναστήθηκε με μια πρωτοβουλία του Βασίλη Τσιτσάνη το 1959 και τη δεκαετία του 1960 ξαναέγραψε τραγούδια με το δικό του ασυμβίβαστο ρεμπέτικο ύφος τα οποία υπάρχουν στη σελίδα και καλά κάνουν και υπάρχουν!
Σωτήρης έγραψε:5ον: Αφού και τα υπόλοιπα τραγούδια όπως λες, έχουν "ίση καλλιτεχνική αξία", γιατί δεν μας αφορούν;
Διότι δεν είναι ρεμπέτικα

Άβαταρ μέλους
damalailama
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006 07:39 pm
Τοποθεσία: Νικαριά!

#21 Δημοσίευση από damalailama »

Πάντως λεβέντες αυτά τα περί @@@@@, θα μπορούσαν να σταματήσουν εάν πάψουμε να τα αναφέρουμε. Το λέω με κάθε καλή διάθεση, και γιατί έχω την αίσθηση ότι με τις συνεχείς παραθέσεις διατηρούμε λίγο τεταμένα τα νεύρα, "στεκόμαστε απά στο ράδι μας" που λέμε και 'μεις εδώ στη Νικαριά, και δε χρειάζεται... Κουβεντούλα κάνουμε, και μάλιστα στον καφενέ...
Αυτοί που νομίζουν οτι τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”