Βάση τραγουδιών...

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
damalailama
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 26 Δεκ 2006 07:39 pm
Τοποθεσία: Νικαριά!

#36 Δημοσίευση από damalailama »

Πίκινε βγάλε μια ¨κορακιάδα¨ να γουστάρουμε ! Τέλος πάντων, εδώ δε συζητάμε για το ποιανού είναι μεγαλύτερο (το ποσοστό δημοσιεύσεων ντε...), αλλά για το αν θέλουμε να αλλάξει τρόπον τινά ο χαρακτήρας της σελίδας. Τώρα τις... κορακομαχίες, μόνο ως καλαμπουράκι μεταξύ φίλων μπορώ να τις εκλάβω...
Αυτοί που νομίζουν οτι τα ξέρουν όλα, εκνευρίζουν εμάς που τα ξέρουμε...

Αγις
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005 11:03 am

#37 Δημοσίευση από Αγις »

Εκφράζω και γω την παράκληση στους διαχειριστές να διατηρήσουν τον χαρακτήρα της σελίδας αναλοίωτο. Ρεμπετοσελίδα και μόνο.

Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ευαγγέλου
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 24 Μαρ 2006 02:44 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

#38 Δημοσίευση από Γιώργος Ευαγγέλου »

Να μαι κι εγώ μετά από καιρό απουσίας από τα δρώμενα της αγαπημένης μου σελίδας (ελπίζω να μη μου επιτεθεί κανείς επειδή έχω καιρό να μιλήσω ή επειδή δεν έχω 850 δημοσιευσεις).
Λοιπόν φίλοι μου δεν νομίζω οτι χρειάζεται να κονταροχτυπιόμαστε επειδή κάποιος θεωρεί το 1949 ως χρονολογία τέλους του ρεμπέτικου και κάποιος άλλος το 1952. Προσωπικά εγώ πιστεύω οτι λόγω τις εξέλιξης δεν είναι δυνατό να υπάρχουν σαφείς διαχωρισμοί. Πχ δεν μπορούμε να πούμε οτι ο Ιμπρεσιονισμός ξεκίνησε τη Δευτέρα το πρωί και σταμάτησε να υπάρχει το Σάββατο το απόγευμα. Αυτό συνέβαινε και θα συμβαίνει παντοτε στην τέχνη.
Θεωρώ αυτή τη σελίδα ως την καλύτερη στο είδος της, τα μέλη της είναι μια ευχάριστη παρέα καλών ανθρώπων (για όσους γνώρισα όχι μόνο προσωπικά, αλλά και μέσω διαδικτυακών συζητήσεων). Θα συμφωνήσω με αυτούς που είπαν για τον εμπλουτισμό της βάσης των τραγουδιών.

ΥΓ: Ελπίζω κάποια στιγμή να μπορούμε να ξανακατεβάσουμε τραγούδια.

Τα ξαναλέμε φίλοι μου...
...εγώ έχω γι' αφέντη μου, το κέφι και το γλέντι μου...

Άβαταρ μέλους
Thassos
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 08 Δεκ 2006 09:24 pm
Τοποθεσία: Nienburg Germany

#39 Δημοσίευση από Thassos »

Εγω σαν "σκλιροπηρινικος" θα ελεγα οτι η σελιδα πρεπει να διατιρισει το
ηφος της. Οτι αφορα το Λαικο Τραγουδι, το καλο λαικο τραγουδι, μπορει
να γινει κατι παρεμφερες ετσι οστε να δημιουργιθει κατι καινουργιο.

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

#40 Δημοσίευση από socrates »

Γεια σας φιλοι, γνωστοι και αγνωστοι,
Τα γουστα μας ειναι τα γουστα μας και ειναι πολλα. Σ’ αυτην εδω την ιστοσελιδα επικοινωνουμε και μοιραζομαστε τη χαρα που μας δινει ενα απο αυτα. Η αγαπη μας και το ενδιαφερον μας για το ρεμπετικο και την παραδοσιακη μας μουσικη.
Για κοιτατε εδω:

Ποιά η ιστορία και ο σκοπός της σελίδας;
H σελίδα είναι μη εμπορική και φτιάχτηκε από αγάπη για το ρεμπέτικο και την παραδοσιακή μουσική γενικότερα. Ο σκοπός ήταν να μαζευτούν και να γίνουν κτήμα όλων τραγούδια που δύσκολα μπορεί να βρει κανείς στο εμπόριο ή στο διαδίκτυο. Ασχολείται μόνο με τα παραδοσιακά και «ρεμπέτικα» (με την στενή έννοια του όρου,ναι υπάρχει αυτή) λαϊκά αστικά τραγούδια και μόνο στις παλιές τους σπάνιες ηχογραφήσεις.


Σεβομενος και συμφωνοντας με το παραπανω, βρησκομαι εδω και ειμαι χαρουμενος και ευγνωμων γι’ αυτο.Εχω κι’ αλλα πολλα μουσικα γουστα και ενδιαφεροντα, αλλα δεν εχω την προσδοκια ουτε την απαιτηση απο κανεναν απο τη μεγαλη παρεα μας να τα μοιραστει μαζι μου. Για τα υπολοιπα ενδιαφεροντα μου πηγαινω σε αλλες ιστοσελιδες. Εδω επικεντρωνομαι στο ρεμπετικο και στο παραδοσιακο τραγουδι «με τη στενη εννοια του ορου» και με αυτο τον τροπο καταφερνω (εστω και λιγο) να ειμαι καπως ενεργος σαν μελος, αναφορικα με το ενδιαφερον μου για την παραδοσιακη μουσικη. Οπωσδηποτε το ρεμπετικο ειναι κοματι αυτης της παραδοσης, της λαϊκης μας μουσικης, αλλα οχι ολη η παραδοση οπως πολυ σωστα εγραψε καποιος. Οπωσδηποτε το μετεπειτα λαϊκο τραγουδι, το «μεταρεμπετικο», αν μου επιτρεπετε την εκφραση, μας εχει δωσει χιλιαδες πανεμορφα τραγουδια και ειναι σιγουρα το συγχρονο λαϊκο αστικο μας τραγουδι.

Θελω να ρωτησω: Πανεμορφο, καθως μπορει να ειναι, μπορει να θεωρηθει μερος καποιας ακουστικης παραδοσης? Δεν θελω να απαντησω. Δεν θελω να μπλεξω σε τεχνικες γνωμες και αναλυσεις. Οι γνωμες μπορει να διχαζονται. Δεν θελω να ανοιξω καινουργιο θεμα, ηδη υπαρχει παραλληλη συζητηση. Γνωμες εκφραζονται και θα συνεχισουν να εκφραζονται. Στα «στενα μας» ορια θελω να συζηταμε.
Μεχρι που μπορουμε να επεκτεινουμε αυτην την παραδοση? Παρατηρω την επιθυμια καποιων ανθρωπων να την επεκτεινουν προς τα εμπρος στο χρονο. Συμμεριζομαι το μερακι τους και την ανησυχια τους και σεβομαι τις αποψεις που εκφραζουν. Αλλα, αν ηταν να γινει κατι τετοιο για την ιστοσελιδα μας, τοτε που σταματαμε? Εγω θα ηθελα οχι μονο Ζαμπετα και Πανου και αλλους μεγαλους του μετεπειτα λαϊκου αστικου τραγουδιου, μα και Σαβοπουλο και Ασιμο, και Χατζηδακι, ακομα και Λακη με τα ψηλα ρεβερ, γιατι ολοι εκπροσωπουν το συγχρονο λαϊκο αστικο τραγουδι. Τι γινεται με τον Φοιβο και τον Καρβελα? Να μπουν? Δεν ξερω που να σταματησω.
Ποιος θα μαθει σε ποιον απο μας τι ειναι ποιοτητα, τι ειναι παραδοση, τι και τι δεν ειναι ρεμπετικο?
Ας παω και λιγο πισω στο χρονο. Γιατι δεν εχουμε αναμεσα στα παραδοσιακα μας ουτε μια παραδοσιακη επτανησιακη κανταδα? Προσωπικα εμενα μου αρεσουν πολυ μερικες, αλλα ποτε δεν ζητησα να υπαρχουν σε αυτην την ιστοσελιδα. Αλλα αφου δεν υπαρχουν νομιζω πως κατι λειπει απο την παραδοση εδω μεσα. Γιατι δηλαδη? Ειναι ξενοφερτες ιταλικες καντσονετες? Μπορει να αρχησαν ετσι, αλλα οπως με ολα τα αλλα μουσικα ειδη που ηρθαν απο εξω, διϋλιστηκαν μεσα απο τις εκφραστικες αναγκες της λαϊκης ελληνικης ψυχης και ειναι πια δικα μας τραγουδια οι περισσοτερες απο αυτες.
Δηλαδη το τσιφτετελι απο που ηρθε? Τα βαλς του Χατζηχρηστου και μερικες χαμπανερες του Τουντα απο που ηρθαν?
Παραλειψη μας, κατα την γνωμη μου, να μην εχουμε επτανησιακες κανταδες στο σαϊτ.

Φανταστητε να αρχησω να ζητω απο τους αντμιν να βαλουν το «εις τον αφρο της θαλασσας» που ειναι ατοφιο παραδοσιακο. Θα με λεγανε... ξερω κι’ εγω τι?
«Ελα ρε Σωκρατη, ηρεμισε!»
Κι’ αν μου εκαναν τη χαρη, να τους ελεγα, «ε, και λιγη Λενα Πλατωνος, δεν με χαλαει!» , Μεχρι να φτασω στον Ξενακη και στον Pier Boulez. Ολα γουστα μου ειναι, και για ολα ανησυχω και τα μοιραζομαι με οτι αδερφη ψυχη βρησκω, αλλα εδω ειμαι επικεντρωμενος στο ρεμπετικο και στο παραδοσιακο με βαση το σκοπο αυτης της σελιδας.
Μη μου το χαλατε, αναζητηστε αλλου τα υπολοιπα ενδιαφεροντα σας οπως κανω κι’ εγω.

Τελειωνοντας θελω να προσθεσω οτι αναφορικα με τις (παμπολλες μερικες φορες) επανεκτελεσεις ορισμενων τραγουδιων, η γνωμη μου ηταν και παραμενει οτι θα επρεπε να υπαρχουν οσο το δυνατον περισσοτερες σε αυτη η σελιδα, αλλα μονο για χρηση αυτων που σπουδαζουν ενα τραγουδι στην ιστορικη του εξελιξη με συγκριτικες μεθοδους, και ποτε για μεταδοση απο το ραδιακι μας.

Αυτα και ........ βαρατε.

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#41 Δημοσίευση από Χασκίλ »

Η σελίδα φέρει τον τίτλο "Ρεμπετοσελίδα", αν δεν κάνω λάθος!
Εδώ ιδρώνουμε να βρούμε σπάνια ρεμπέτικα κομμάτια και θα κάτσουμε να συλλέξουμε υλικό έξω απ' το θέμα?
Ας γίνει συμπληρωματική σελίδα, "Λαϊκοσελίδα" π.χ.
Και επιτέλους, ας λήξει κάπου το θέμα! Δεν έχει νόημα νομίζω...
Σεβαστές οι απόψεις όλων, απλά είπα κι εγώ άλλη μία. :)

Μετά τιμής, Χασκίλ Στέλλα:)

Υ.Γ. Δεν βλέπω κανέναν να έχει το θάρρος να αναλάβει τη σκυτάλη του έργου των παιδιών? Αναρωτιέμαι, γιατί? Μακάρι να είχα τις σχετικές γνώσεις...

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#42 Δημοσίευση από vacondios »

Γιώργος Ευαγγέλου έγραψε:
ΥΓ: Ελπίζω κάποια στιγμή να μπορούμε να ξανακατεβάσουμε τραγούδια.

Τα ξαναλέμε φίλοι μου...
Και εγώ αυτό ελπίζω, αυτό είναι το μέγα και αληθινό πρόβλημα που μας καίει όλους αλλά μη ρωτήσετε γιατί και πώς αλλά εαν η σελίδα χάσει το ρεμπέτικο χαρακτήρα της αυτή η στιγμή που προσδοκούμε θα καταστεί πολύ δύσκολο εαν όχι αδύνατο να ξανάλθει

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”