Βάση τραγουδιών...

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Βάση τραγουδιών...

#1 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Ξέρω πως τους τελευταίους μήνες δεν έχω γράψει και πολύ στο φόρουμ (υπήρχε λόγος), οπότε νομίζω πως είναι καλή ευκαιρία, τώρα που έχει πέσει τόση "μαυρίλα" στην ομήγυρη για το "κόψιμο" του download, να ρίξω μια ιδέα...
Ουδέν κακόν αμιγές καλού δεν λέμε; Ε, αφού το έργο της συλλογής τραγουδιών σταματάει γι' αυτή τη σελίδα (μέχρι νεοτέρας...) ας επικεντρωθούμε σε κάτι άλλο, επίσης πολύ σημαντικό για τη διάσωση της Λαϊκής Μουσικής. Τη βάση δεδομένων! Ας συνεχίσουμε δηλαδή να ανεβάζουμε (με κάποιο τρόπο που θα μας πουν οι αντμιν) τίτλους τραγουδιών, συντελεστές και σχόλια, ώστε να προστίθονται στη βάση. Τώρα μάλιστα μπορούμε να επεκταθούμε και σε μεγαλύτερη έκταση του Λαϊκού Τραγουδιού που μέχρι τώρα αποφεύγαμε (για ευνόητους λόγους), όπως π.χ. στο έργο του Ζαμπέτα, του Καζαντζίδη και άλλων μεταγενέστερων των κλασσικών δημιουργών του "ρεμπέτικου"!!!
Περιμένω με αγωνία την τοποθέτηση των αντμινς αλλά και όλων των φίλων, γιατί το θεωρώ (μαζί με το ράδιο) ίσως ό,τι σημαντικότερο θα μπορούσαμε να προσφέρουμε στο λαϊκό τραγούδι, μέσα από αυτή τη σελίδα, από εδώ και μπρος (με τα καινούργια δεδομένα).

Άβαταρ μέλους
Kokona
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 27 Σεπ 2005 12:41 pm
Τοποθεσία: Κως

#2 Δημοσίευση από Kokona »

Συμφωνώ απόλυτα με το Σωτήρη ως προς τον εμπλουτισμό της βάσης δεδομενων αναφορικά με τα στοιχεία των τραγουδιών. Το πόσο θα επεκταθει η βαση χρονικα ειναι βεβαια ενα θεμα που μπορει να συζητηθεί, αλλα η ιδέα του Σωτήρη ειναι καταπληκτικη και ισως οτι πιο χρήσιμο έχει να προσφερει πρακτικα αυτη η σελίδα. Μια καλα ενημερωμένη και λεπτομερής βάση ειναι και ενας πολύ καλος τρόπος να γνωρισει κανεις το χωρο του ρεμπετικου οσον αφορά τα τραγούδια πχ πόσες εκτελεσεις ενος τραγουδιου υπαρχουν, ποιοι το είπαν κλπ. Σε συνδιασμό με το wiki που προσφέρει τη δυνατότητα ανάκτησης των στίχων αλλα και των βιογραφικών στοιχείων των δημιουργών του ρεμπετικου μπορεί να δημιουργηθεί ένα, αν μη τι άλλο, πολύ χρήσιμο εργαλείο για όλους μας.
Ευγε Σωτήρη που το έθεσες! :D
Δε φοβούμαι τους βορειάδες και το αλμυρό νερο
μον’ φοβούμαι τους ανθρώπους στη στεριά να μην πνιγώ

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#3 Δημοσίευση από mpletsas »

Τραγούδια μπορούν να συνεχίζουν να ανεβαίνουν, από όποιον ενδιαφέρεται να στείλει, προκειμένου να τα ακούμε από το ραδιοφωνάκι. Είναι επίσης ένας τρόπος να μαθαίνουν οι υπόλοιποι θαμώνες ότι διασώζονται τα εν λόγω τραγούδια στην κατοχή (τουλάχιστον) αυτού που τα ανέβασε.

Το σύστημα ούτως ή άλλως δεν καταχωρεί κάτι στη βάση άν δεν συνοδεύεται από το αντίστοιχο αρχείο. Έτσι το είχαμε φτιάξει και θα είναι λίγο μπελάς να το αλλάξουμε, τη στιγμή που τόσα άλλα πράγματα στη σελίδα χαλάνε και θέλουν φτιάξιμο (πχ το σβήσιμο διπλών, που είναι χαλασμένο εδώ και δυο χρόνια γιατί δεν προλαβαίνω).

Για τις πληροφορίες τραγουδιών των οποίων ηχογράφηση δεν διαθέτουμε, καλύτερα να χρησιμοποιούμε το γουΐκι ξερω γω (όταν επισκευασθεί).

Τέλος για την προτεινόμενη επέκταση του μουσικού αντικειμένου της σελίδας (ανέφερε συνθέτες ο Σωτήρης), θα αντιπρότεινα να μην αλλάξει κάτι ριζικά στα ισχύοντα.

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#4 Δημοσίευση από vacondios »

Αν βάλουμε και τον Καζαντζίδη, το επόμενο βήμα θα είναι να βάλουμε και όλον τον Μανώλη Αγγελόπουλο ύστερα τον Πέτρο Αναγνωστάκη, το Στράτο Διονυσίου τον Πάνο Γαβαλά κ.ο.κ. Δεν θέλω να υποτιμήσω αυτούς τους καλλιτέχνες αλλά δε συνάδουν με το πνεύμα της ρεμπετοσελίδας. Η ρεμπετοσελίδα θα γίνε @@@@σελίδα. Εγώ επιμένω να γίνονται δεκτά μόνο τα ρεμπέτικα με τη στενή έννοια του όρου χωρίς παρεκτροπές δηλαδή όπως ήταν μέχρι τώρα.

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#5 Δημοσίευση από Σωτήρης »

vacondios έγραψε:Αν βάλουμε και τον Καζαντζίδη, το επόμενο βήμα θα είναι να βάλουμε και όλον τον Μανώλη Αγγελόπουλο ύστερα τον Πέτρο Αναγνωστάκη, το Στράτο Διονυσίου τον Πάνο Γαβαλά κ.ο.κ. Δεν θέλω να υποτιμήσω αυτούς τους καλλιτέχνες αλλά δε συνάδουν με το πνεύμα της ρεμπετοσελίδας. Η ρεμπετοσελίδα θα γίνε @@@@σελίδα. Εγώ επιμένω να γίνονται δεκτά μόνο τα ρεμπέτικα με τη στενή έννοια του όρου χωρίς παρεκτροπές δηλαδή όπως ήταν μέχρι τώρα.
Θα σε παρακαλούσα 1ον: Να ερμηνεύσεις τα @@@@ στα Ελληνικά (για όσους δεν καταλαβαίνουν τη γλώσσα που χρησιμοποιείς) και 2ον: Να μου διευκρινίσεις "τη στενή έννοια του όρου Ρεμπέτικα"

Προς Μπλέτσα: Κώστα εφόσων μπορεί να συνεχιστεί το upload αλλά όχι το download, φαντάζομαι πως έχουμε ξεπεράσει τους "ευνόητους λόγους" (δεν ξέρω αν κάνω λάθος, ίσως να το έχετε ψάξει και να το ξέρετε καλύτερα) που δεν επέτρεπαν το ανέβασμα μεταγενέστερων του '55 τραγουδιών! Άρα μιας και θέλουμε να λέμε πως αγαπάμε και στηρίζουμε το Λαϊκό Τραγούδι δεν επιτρέπεται να συνεχίσουμε να εξαιρούμε ολόκληρες εποχές του και μάλλιστα Χρυσές!
Ας γυρίσουμε λοιπόν σελίδα! Τώρα μας δίνεται η ευκαιρία να δουλέψουμε πιο ολοκληρωμένα πάνω στη λαϊκή μας μουσική, ας μην χάσουμε την ευκαιρία εξαιτίας στενόμυαλων λόγων προσωπικής αισθητικής ορισμένων από μας!!! Η δουλειά της καταγραφής και της διάσωσης δεν χωράει τέτοια κριτίρια και όποιος δεν μπορεί να το καταλάβει κρτάει πίσω την υλοποίηση ενός ιστορικού έργου!

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#6 Δημοσίευση από mpletsas »

Σωτήρης έγραψε: Προς Μπλέτσα: Κώστα εφόσων μπορεί να συνεχιστεί το upload αλλά όχι το download, φαντάζομαι πως έχουμε ξεπεράσει τους "ευνόητους λόγους" (δεν ξέρω αν κάνω λάθος, ίσως να το έχετε ψάξει και να το ξέρετε καλύτερα) που δεν επέτρεπαν το ανέβασμα μεταγενέστερων του '55 τραγουδιών! Άρα μιας και θέλουμε να λέμε πως αγαπάμε και στηρίζουμε το Λαϊκό Τραγούδι δεν επιτρέπεται να συνεχίσουμε να εξαιρούμε ολόκληρες εποχές του και μάλλιστα Χρυσές!
Ας γυρίσουμε λοιπόν σελίδα! Τώρα μας δίνεται η ευκαιρία να δουλέψουμε πιο ολοκληρωμένα πάνω στη λαϊκή μας μουσική, ας μην χάσουμε την ευκαιρία εξαιτίας στενόμυαλων λόγων προσωπικής αισθητικής ορισμένων από μας!!! Η δουλειά της καταγραφής και της διάσωσης δεν χωράει τέτοια κριτίρια και όποιος δεν μπορεί να το καταλάβει κρτάει πίσω την υλοποίηση ενός ιστορικού έργου!
Σωτήρη, ξεκινώντας από το τελευταίο, δεν είμαστε «εργολάβοι» στους οποίους έχει κάποιος αναθέσει την υλοποίηση του έργου στο οποίο αναφέρεσαι. Σεβάσου σε παρακαλώ (αποφεύγοντας μειωτικούς χαρακτηρισμούς του στυλ «στενόμυαλοι») ότι μέσα από τη σελίδα αυτή θέλουμε να προβάλουμε κάτι πιο συγκεκριμένο (ως προς τα μουσικά είδη και τις περιόδους).

Άβαταρ μέλους
Γιωργος Κουκος
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 20 Σεπ 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Τορινο

#7 Δημοσίευση από Γιωργος Κουκος »

Χαιρετε ολοι!

Συμφωνω με την αποψη του Σωτηρη και νομιζω πως παρεξηγηθηκε το νοημα της προτασης του. Μαλιστα μου φαινεται απολυτα λογικο το αιτημα του καθως γνωριζω πως ειναι μουσικος. Φυσικα δεν θελω να προσβαλω τους μη αλλα και λογω πιο εντατικης ενασχολησης (δεν θελω να το λεω επαγγελμα) ειναι λογικο κανεις να "σκαλιζει" λιγο βαθυτερα απο μας το αντικειμενο. Φανταζομαι (και διορθωσεμε αν κανω λαθος Σωτηρη..) πως φυσικα και δεν εννοησε να αλλαξει υφος η σελιδα αλλα να γινει πλουσιοτερη και με περισσοτερο σφαιρικη αποψη για τη μουσικη. Περα απο το τεχνικο κομματι του πραγματος εχω να πω το εξης. Ειναι απολυτα σωστο να ξερουμε την συνεχεια του 55'. Και φυσικα δεν εννοω να αρχισουν να μπαινουν τραγουδια και πληροφοριες για το οτιδηποτε αλλα υπαρχουν τοσα ωραια και καλα παιγμενα τραγουδια του 60' που κραταν απολυτα και συνεχιζουν το υφος του Ρεμπετικου. Τσιτσανης , Χιωτης, Μητσακης εχουν γραψει αριστουργηματα τα οποια χανουμε αν σεβαστουμε το νουμερο (55).. εγω λοιπον προτιμω να σεβομαι τη μουσικη. Δεν θελω να στραφω εναντιον κανενος αλλα μηπως υπαρχουν καταπληκτικα τραγουδια Χιωτη και Μητσακη που τα ειπε ο Αγγελοπουλος.? "αναποδα τα ζαρια και σκαρτες οι ζαριες" ενα παραδειγμα. Επισης ας βλεπουμε στις αναζητησεις το ονομα Καζανζιδης αντι για το 'αλλος καλλιτεχνης'.Εντελη δεν θα 'φυρανει' κανεναν να εχουμε μια παραπανω επιλογη. Δεν θα χασουν τη θεση τους τα ηδη υπαρχοντα ρεμπετικα η καλυτερα τα λαικα τραγουδια της εποχης αν μπουν μερικα ακομη της αμεσως επομενης. Ταιραστιος ο Μαρκος!!! μηπως ομως τον αφουγγραζεσαι ακομα καλυτερα αμα σου αρεσει και ο Ζαμπετας? Ευχαριστω!

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”