ΑΝΕΚΔΟΤΕΣ & ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ

Σχόλια και ερωτήσεις σχετικά με την παραδοσιακή μας μουσική και τις συνήθειες-ύφος-χορούς του κάθε τόπου
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ΠΡΟΚΟΠΗΣ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 10 Σεπ 2005 04:31 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΑΣΟΣ - ΛΕΣΒΟΥ

ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣΟΥ

#22 Δημοσίευση από ΠΡΟΚΟΠΗΣ »

Φίλε Ιάσωνα και όσοι ενδιαφέρεστε, αύριο Παρασκευή στέλνω ταχυδρομικώς στα Χανιά στο διαχειριστή μας, ένα σημαντικό μέρος της δουλειάς μας στο Αναγνωστήριο της Αγιάσου. Μέσα σ' αυτήν θα υπάρχει και η παρουσίασή μου για τη μεγάλη οικογένεια των Σουσαμλήδων, ένα ηχητικό ντοκουμέντο διάρκειας μιας και πλέον ώρας. Κρίνω σωστό οι διαχειριστές να διακινήσουν το υλικό στα μέλη της ιστοσελίδας μιας κι έχουν επωμισθεί χρόνια τώρα το βάρος της λειτουργίας της. Αν το θες είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω για την προσφορά τους αυτή, αλλά και γιατί λόγοι αρχών μ' έχουν κάνει εδώ και χρόνια να σκέφτομαι και να λειτουργώ έτσι. Επίσης μπορείς και μπορείτε όσοι ενδιαφέρεστε να επικοινωνήσετε με το Αναγνωστήριο στο τηλ. 22520-22240 (απογευματινές ώρες) και εμείς θα σας στείλουμε υλικό μιας και σε μορφή ηλεκτρονική το βλέπω ακατόρθωτο λόγω του όγκου της να σταλεί . Φιλικά Προκόπης.

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

#23 Δημοσίευση από fakk »

Τι ΝΑ ΣΕ ΠΩ ρε Πελαγία,
πάντως δε μπορώ ΝΑ ΣΕ ΠΩ ανεΠΡΟΚΟΠΗ.

Άβαταρ μέλους
pelagia
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 07 Απρ 2008 07:16 pm
Τοποθεσία: Σαλονίκη

#24 Δημοσίευση από pelagia »

Λατρεμενε μου fakk , το << ΣΕ >> , εκει που δε χορευει "ταγκο" απο μονο του ,

η pelagia δεν το χρησιμοποιει , αν και σαλονικια , προτιμα ενα "μπλουζ" με το << ΜΟΥ >>!!!
δεν το αντέχω βρε ψυχή να είσαι πάντα νέα
ας γέρναγες με το κορμί κιμπάρικα κι ωραία
δεν το αντέχω να γερνώ και να πεθαίνεις νέα

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

#25 Δημοσίευση από fakk »

Τι ΝΑ ΜΟΥ ΠΩ ρε Πελαγία,
πάντως δε μπορώ ΝΑ ΜΟΥ πω ανεΠΡΟΚΟΠΗ.

jimavagianos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 21 Μαρ 2006 03:58 am

#26 Δημοσίευση από jimavagianos »

Το οπτικοακουστικό υλικό, του Αναγνωστηρίου θα ανεβεί στο http://agiasos.aegean.gr τελικά? Στη σελιδα αυτή υπάρχει μικρό μόνο μέρος (δείγματα) και θα ήταν πολύ ευχάριστο να γίνει διαθέσιμο το υλικό όχι μόνο σε εμάς τους Αγιασότες αλλά και σε όσους λατρεύουν την παραδοσιακή μουσική, θέατρο, λογοτεχνεία κτλ. μέσα από το διαδίκτυο και το Αναγνωστήριο του χωριού μου διαθέτει ενά ανεκτίμητης αξίας οπτικοακουστικό θησαυρό. Δημήτρης Αβαγιανός

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#27 Δημοσίευση από max »

ΤΟ υλικό που έστειλε ο Προκόπης το έλαβα σήμερα και θα το ανεβάσω όπως το έλαβα τις προσεχείς μέρες στη σελίδα.

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#28 Δημοσίευση από max »

Επειδή θα λείψω για μερικές μέρες και γενικά έχει πέσει αρκετή δουλειά, βάζω μια πρόγευση στο παρακάτω λινκ. Από βδομάδα θα το φτιάξω καλύτερα, θα βάλω λεπτομέρειες και θα βάλω και πληοροφορίες από τα βιβλιαράκια που συνοδεύουν το CD.

Οι ηχογραφήσεις είναι από το μουσικό αρχείο του αναγνωστήριου της Αγιάσου στη Λέσβο. Μας τις έστειλε ο χρήστης ΠΡΟΚΟΠΗΣ, ο οποίος είναι γραμματέας του αναγνωστηρίου. Περισσότερες λεπτομέρειες την επόμενη εβδομάδα

Ευχαριστούμε Προκόπη, είναι θησαυρός αυτές οι ηχογραφήσεις και ευκαιρία να γνωρίσουμε και άλλες μουσικές του τόπου μας.
το λινκ ειναι :

agiasos1874-simera/

Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά”