Απορία!

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Απορία!

#1 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Διαβάζοντας και ξαναδιαβάζοντας προσεκτικότατα τον κανονισμό λειτουργίας της σελίδας, και ειδικότερα σε σχέση με το ποιά topics θα κλειδώνονται, δεν εντοπίζω κάτι το μεμπτό στο topic μου με τίτλο "Καινούργια αρχή..."!
forum/viewtopic.php?t=1714
Επομένως θα παρακαλούσα για μια διευκρίνηση σχετικά με το λόγο για τον οποίο "κλειδώθηκε" το θέμα, αφήνοντας, εμένα τουλάχιστον με απορίες που δεν πρόλαβα καν να εκφράσω, μετά από την απάντηση του Admin...

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#2 Δημοσίευση από mpletsas »

Σωτήρη δεν παρέβης κάποιο κανονισμό, ούτε θα βρεθεί κάποιος (διαχειριστής ή μη) να σε κατηγορήσει για κάτι τέτοιο στη συγκεκριμένη περίπτωση. Ο Μάκης δεν κλείδωσε την κουβέντα ως «τιμωρία».

Πιστεύω ότι μπορώ να μιλήσω και για λογαριασμό του (μια και έτυχε να το δω πρώτος). Άν τυχόν μου διαφεύγει κάτι, ας το προσθέσει ο ίδιος μετά.

Ο λόγος που κλειδώθηκε ήταν ότι το θέμα έχει τελεσιδικήσει και δεν χρειάζεται να αναλωνόμαστε σε συζητήσεις αφού δεν θα αλλάξει κάτι.

Αποπομπή δεν θα είχαν φάει (αυτοί οι λίγοι που έχουν φάει) αν δεν ήμασταν απολύτως σίγουροι ότι δεν τους θέλουμε ξανά πίσω στη σελίδα.

Προσωπικά εμένα με κουράζουν τέτοιες συζητήσεις. Γιατί ενώ μίλησες για «νέο ξεκίνημα», πάλι μιλάμε για συμπεριφορές/πρόσωπα από τα παλιά.

Ελπίζω φίλε Σωτήρη να σε κάλυψε η απάντησή μου και να απέτρεψε τυχόν παρεξήγηση.

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#3 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Κώστα δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης! Εσείς αποφασίζετε γι' αυτά τα θέματα και το σέβομαι.
Εγώ έκανα μια πρόταση με το σκεπτικό, πως ίσως κάποιοι άνθρωποι να έχουν να προσφέρουν στη σελίδα. Επειδή δεν μ' αρέσει να κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου, αν και δεν θεώρησα σκόπιμο καταρχήν να αναφερθώ σε συγκεκριμμένα ονόματα, θα το κάνω τώρα. Την Ιωάννα (Misirlou) είχα κυρίως στο νού μου. Πραγματικά δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβη (στο περίπου είναι οι περιγραφές που έχω ακούσει) και πάρθηκε μια τέτοια απόφαση γι' αυτήν, γιατί όπως ξέρουν τα περισσότερα παιδιά που κάνουμε παρέα (Ηρακλής, Ηλίας, Ζάγκουρας κ.α.) εκείνες τις μέρες δεν είχα σύνδεση στο internet. Είμαι σίγουρος πως κάτι σας πείραξε πολύ, απλά ξέρω πως η συγκεκριμμένη ήταν και ενεργό μέλος της παρέας με φυσική παρουσία σε όλες τις εκδηλώσεις μας (συναντήσεις, κάμπινγκ) και με σημαντική προσφορά στη σελίδα, οπότε ίσως και να ήταν ένα τυχαίο γεγονός. Άλλωστε τόσο καιρό πριν δεν νομίζω να είχε την εικόνα "προβληματικού" μέλους.
Τέλος πάντων αυτό που ήθελα κυρίως να ρωτήσω (στο άλλο topic αλλά δεν τα κατάφερα) είναι αν η φράση του admin:
"...το μπανάρισμα δεν είναι τυχαίο ώστε να κάνουμε άρση της απαγόρευσης για ΟΛΟΥΣ όπως τονίζει ο Σωτήρης..."
αφήνει να εννοηθεί πως ίσως αρθεί για κάποιους.
Μακάρι να σημαίνει αυτό γιατί απ' τη στιγμή που δεν υπάρχει δυνατότητα (προσωρινά έστω) σε νέους χρήστες να προσφέρουν, τουλάχιστων να μην χαθούν κάποιοι αξιόλογοι παλιοί. Γι' αυτό μίλησα για καινούργια αρχή, που κάποια πράγματα πάνε στην άκρη και με καινούργια όρεξη και διάθεση, προσφέρουμε όλοι ό,τι μπορεί ο καθένας!
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και επαναλαμβάνω πως δεν υπάρχει παρεξήγηση. Με γνώμονα το κοινό καλό και την παρέα γράφω πάντα...

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#4 Δημοσίευση από mpletsas »

Σωτήρης έγραψε: Τέλος πάντων αυτό που ήθελα κυρίως να ρωτήσω (στο άλλο topic αλλά δεν τα κατάφερα) είναι αν η φράση του admin:
"...το μπανάρισμα δεν είναι τυχαίο ώστε να κάνουμε άρση της απαγόρευσης για ΟΛΟΥΣ όπως τονίζει ο Σωτήρης..."
αφήνει να εννοηθεί πως ίσως αρθεί για κάποιους.
Πράγματι Σωτήρη, ήταν διφορούμενο όπως το έγραψε ο Μάκης αλλά ήδη προηγουμένως διευκρίνισα: Η αποπομπή είναι οριστική για όλους. Ας ασχοληθούμε λοιπόν με τίποτα άλλο.

Για το άλλο θέμα που θέτεις, το προσωρινό πάγωμα στις εγγραφές νέων μελών, είναι κάτι που ελπίζουμε να ξεπεραστεί σύντομα. Δεν μπορώ να δεσμευτώ πότε θα γίνει αυτό αλλά να είσαι σίγουρος ότι μας απασχολεί και δεν το αφήνουμε έτσι.

Άβαταρ μέλους
Preacher
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006 12:59 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

#5 Δημοσίευση από Preacher »

Λυπάμαι πραγματικά που σε μια ιστοσελίδα που ήμουν μέτοχος και συγκοινωνός και από ανθρώπους που πίστεψα και θαύμασα για την ιδέα και την προσπάθεια να στήσουν μια τέτοια σελίδα διαβάζω την παρακάτω φράση....
'...Η αποπομπή είναι οριστική για όλους. Ας ασχοληθούμε λοιπόν με τίποτα άλλο..'
Η ερμηνεία που δίνω εγώ σε αυτή τη φράση, και παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος, είναι
'...δεν με νοιάζει αν κάποιος είναι ενεργό μέλος της παρέας, δεν με ενδιαφέρει αν συμμετείχε ενεργά στη σελίδα, δεν μου κάιγεται καρφάκι αν έχει προσφορά στο ρεμπέτικο, εγώ δεν τον γουστάρω αυτόν τον κάποιο, για λόγους που δεν σας φανερώνω, στη σελίδα μου και οι άλλοι δε 'πα να λέτε...'
Αυτή η φράση μπορεί να αντικατοπτρίζει πολλά, ίσως και όλα τα μέλη που έχουν αποκλειστεί - αποπεμφθεί - εκδιωχθεί, εγώ όμως θα το εξειδικεύσω.
Ειδικά λοιπόν όταν αυτό το μέλος είναι η Ιωάννα, η οποία έχει προσφέρει στη σελίδα πολύ περισσότερα από κάποιους από μας και σίγουρα πολύ περισσότερα από εμένα, και που έχει πολύ μεγαλύτερη σχέση με το ρεμπέτικο από κάποιους από μας και πολύ περισσότερο από εμένα, και όταν βάζω και την προσωπική εκτίμηση και φιλία ...ε όσο νά 'ναι δυσκολεύομαι να το καταπιώ!
Ίσως να πρέπει λοιπόν σιγά σιγά να αυτοαποκλειστώ και εγώ, όχι από αλληλεγγύη, αλλά γιατί απλά τέτοιου είδους δηλώσεις και πρακτικές δεν με εκφράζουν.
Υ.Γ. Για όποιον 'καλοήθη' μου θυμίσει τον καινούριο κανονισμό και πως η θεματολογία του φόρουμ πρέπει να περιορίζεται αυστηρά στο ρεμπέτικο τονίζω πως η Ιωάννα Κλειάσου με τις δύο βιογραφίες Μπίνη και Ζαμπέτα, με τις συμμετοχές της σε τηλεοπτικές και ραδιοφωνικές εκπομπές και σε διοργανώσεις συναυλιών και αφιερωμάτων για το ρεμπέτικο, μόνο άσχετη με τη θεματολογία της σελίδας δεν είναι.
Με φιλικούς χαιρετισμούς εις όλους.
Τους εχθρούς μου τους ξαίρω... τους φίλους μου φοβάμαι...

ΑΝΤΩΝΑΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2006 06:41 pm

#6 Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΑΣ »

Μη γνωρίζοντας ούτε τά άτομα,ούτε και το story των διαγραφών ,που φαντάζομαι ήταν η αιτία της πολύμηνης διακοπής του site,μαθαίνω σήμερα πως η κυρία Ιωάννα Κλειάσου είναι από τους διαγραφέντες (βλπ.απάντηση Preacher).Tούς υπόλοιπους δεν τους γνωρίζω,καθώς και τους ιδιοκτήτες του site.Γνωρίζοντας όμως την συγγραφική προσφορά της κας Κλειάσου τολμώ να πω ότι τέτοιου επιπέδου μέλη ΔΕΝ περισσεύουν.Και το λέω μετά λόγου γνώσεως, μετά από εικοσιπενταετή τουλάχιστον τριβή στις εκδόσεις που αφορούν το ρεμπέτικο,δύο από τις πληρέστερες αυτών έχει παρουσιάσει και η κα Κλειάσου.ΕΚΤΟΣ και εάν στις αποφάσεις σας εμφιλοχώρησαν ανυπέρβλητα προσωπικά εμπόδια (π.χ. προσβλητικές καταστάσεις).Εσείς γνωρίζετε,εγώ καταθέτω την άποψη μου γνωρίζοντας μόνο τα συγγραφικώς άρτια πονήματά της.
Αυτά και "οψόμεθα".
Φιλικά.
Υ.Γ. Έκανα λάθος.Γνώρισα κάποιον στο site προσωπικά (τηλεφωνικώς).Είναι ο Κρητικός από Σητεία,ο Μανώλης (Armenistis νομίζω).Σπουδαίο παληκάρι και μπουζουξής (βλπ. γλέντι στην Κουρούτα).Απο τότε που ξαναάνοιξε το site δεν τον συνάντησα ξανά.

Βάγγος
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 04 Αύγ 2005 01:49 pm

#7 Δημοσίευση από Βάγγος »

Φρρρρ!Φάουλ Ηλία σύμφωνα με το κανονισμό όπως τον ώρισες στις 3 Οκτώβρη πέρισυ(σε εκείνο σου το μηνυμα ειχα θαυμασει την μεγαλοψυχια και το υγειές πνεύμα) forum/viewtopic.php?p=7549&highlight=#7549.Τό γιατί εδω δεν μπορούν να δουλέψουν οι απόλυτα δημοκρατικές διαδικασίες το εξηγησε ο Κώστας το ιδιο πρωι και φάνηκε νά συμφωνείς.
Σήμερα φαίνεται να έχεις αλλάξει γνώμη με τα όσα λες,παρόλο που διαφωνώ όμως δέν σκοπεύω να αποσύρω την εκτιμηση που εχω στο προσωπο σου.Απλά με τον τροπο σου με βοήθησες να συνειδητοποιησω οτι εδω που βρεθήκαμε όλοι μοιραία υπάρχουν συμπάθειες και αντιπάθειες.Θά τοπω μαλιστα ετσι στα ισα εδω, και εγω ειχα διαφωνησει με τον χαρακτηρισμο ανεπιθυμητος που δωθηκε στον Σάκη αλλα αφου ειχα κανει την παραδοχη οτι το δικαιωμα να αποφασιζουν το εχουν μονο οι διαχειριστες θεωρησα σκοπιμο να μην τους υποβαλλω στην κριτικη μου.Από ανάγκη λοιπόν να υπερασπιστώ αυτους που εξ'αιτιας της δικης τους ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑΣ μπορουμε σημερα και ''συγκοινωνουμε''και ''συμμετεχουμε'' θα σου πω τι εισεπραξα εγω ως μελος απο την κυρια Κλειασίου.
Απο την τεραστια συλλογη της με τα περιβοητα 30000 κομματια(τα οποια μοστραριζε κιολας στο αβαταρ της) εμεις ειδαμε αυτα, display.php?uploader=2218&order_by=date_added
(3 στα 4 μαλιστα αφορουν περιοδο που δεν ενδιαφερει την σελιδα αμεσα),οπου και παλι μεσα στα σχολια δεν παραληπτει να προβαλλει και το συγγραφικο της εργο.Εντάξει θεμιτο θα μου πειτε, οτι προαιρειται ο καθενας δινει ,οτι θελει, αλλα αυτο απαντα και σε ενα θεμα που εβαλε ο Σωτηρης για τα ατομα που εχουν να προσφερουν.(οποιος θελει προσφερει Σωτηρη μου οχι οποιος εχει) .Υπο αυτη την εννοια Ηλια ο μπιλλαρας(αν δεν ειχε βρισει τον Λιοση τη μερα του θανατου του ισως και να το αγαπουσα αυτο το παιδι ηταν το πιπερι της σελιδας,αλλα επρεπε απο τοτε να εχει φυγει) ισως να ειχε μεγαλυτερη συνεισφορα στη σελιδα.
Αλλα πραγματα που κατα καιρους εχω εισπραξει(απο την κυρια) ειναι η χλευη ,ο σαρκασμος ,η ειρωνεια ,ο χαβαλες(αυτα τα εχει παρει και ο ντουζενης ως κριτικη για μια ατυχη ιδεα που τολμησε να ξεστομισει σε ''γειτονικο'' φορουμ),αλλα το χειροτερο που μου εκατσε ηταν η απαξιωση για το γουηκι που επιδεικτικα και επιμονα εβαζε σε διαλογους της στο τσατ και ειχε αποτελεσμα να ενθαρυνει πιστευω πολλα μελη στο να μη συμμετεχουν στην προσπαθεια.Τουλαχιστον για μενα ηταν φανερη η διαθεση να μας καταταξει σε μυημενους και ασχετους.Θεωρω πως εδω δεν υπαρχουν μυστες και μυημενοι, υπαρχουν(η ετσι θα επρεπε)μονο πιστοι.Συνεπως καλα κανουν οι ''οικοδεσποτες'' και κλεινουν την πορτα στους ''επαγγελματιες'' του χωρου αυτοι οτι εχουν να προσφερουν το προσφερουν επ'αμοιβη.
Τά σέβη μου σε ολους

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”