Ενημέρωση για το γουΐκι

Θέματα σχετικά με τα «Κατάστιχα» (δηλαδή το γουΐκι της σελίδας) και με τον συντονισμό των συμμετεχόντων σε αυτό.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

Ενημέρωση για το γουΐκι

#1 Δημοσίευση από mpletsas »

(Για να προλάβω τυχόν ερωτήσεις:
- Τί είναι το Γουΐκι;/ Τι θα πει «γουΐκι»
- Είναι αυτό εδώ που έχουμε ξεκινήσει.)

Περιεχόμενα:
1) Συμμετοχή / πρόοδος εργασιών
2) Άνοιγμα νέων λογαριασμών / αλλαγή κωδικών υφισταμένων
3) Σύνδεση με την κυρίως σελίδα

1) Συμμετοχή / πρόοδος εργασιών

Επιγραμματικά: πρόοδος υπάρχει, συμμετοχή δεν υπάρχει. Οι ενεργοί χρήστες είμαστε καμια δεκαριά.

Μέχρι στιγμής, οι εργασίες στο γουΐκι έχουν κινηθεί στους εξής άξονες:

α) Βιογράφηση συντελεστών του ρεμπέτικου/παραδοσιακού τραγουδιού.
β) Συγκρότηση καταλόγων με τις γνωστές ηχογραφήσεις εκάστου συντελεστή.
γ) Κάλυψη μουσικών οργάνων.
δ) Μουσικοθεωρητικά θέματα.
ε) Συγκρότηση αρχείου με όψεις δίσκων 78 στροφών (φωτογραφίες και μεταγραφή κειμένων).
στ) Καταγραφή στίχων τραγουδιών.

Καλύτερα τα πάμε στους άξονες α), β) , ε) και στ) ενώ όχι και τόσο καλά σε γ) και δ), για τους λόγους που θα εξηγήσω:

Τα λήμματα σχετικά με τα μουσικά όργανα και τα μουσικοθεωρητικά χρειάζονται γράψιμο από ανθρώπους με κάποια εξοικείωση και πρόσβαση σε πηγές. Ο Γιώργος ο Ευαγγέλλου και ο Σωκράτης είχαν ξεκινήσει μια ενασχόληση, η οποία όμως ανακόπηκε από την προσωρινή διακοπή στην λειτουργία της σελίδας.

Στους (αλληλένδετους) άξονες α) και β) τα πάμε μέχρι στιγμής πολύ καλύτερα. κυρίως χάρη στη δουλειά του bill1961 (στα περισσότερα λήμματα) αλλά επίσης και της Κοκώνας, του Βάγγου, του Κωνσταντίνου.
Οι ίδιοι θαμώνες (παλιότερα και ο kostas260) έχουν περάσει (και συνεχίζουν) τους στίχους σε πολλά τραγούδια ( στ) άξονας ).

Σχετικά με το ε) της παραπάνω λίστας (το αρχείο με τις όψεις δίσκων), με φωτογραφίες μας εφοδιάζει συνεχώς ο Πίκινος (κατά κόσμον Θανάσης) και την καταχώρηση επιμελείται κατά κύριο λόγο η Κοκώνα.

Βεβαίως, κι απο την πλευρά τη δικιά μου βοηθάω όπως μπορώ (λίγο από όλα, κυρίως όμως σε τεχνικά ζητήματα και οργάνωση). Για απορίες σχετικά με τον κώδικα κλπ να θυμάστε οτι μπορεί να σας βοηθήσει και ο Τάσος (αgmpinia), αν και τον τελευταίο καιρό είναι πολύ απασχολημένος από όσο ξέρω.

Δυστυχώς όμως, αυτοί είμαστε όλοι κι όλοι οι «ενεργοί». Για τόσοι λίγοι που είμαστε, πιστεύω ότι ως τώρα καλά τα καταφέραμε. Όμως η παρούσα συζήτηση είναι καλή ευκαιρία (εν όψει των καινούργιων σχεδίων που έχουμε και τα οποία για τα οποία θα πούμε παρακάτω) :

α) να προσκαλέσουμε πάλι και τους υπόλοιπους θαμώνες να ασχοληθούν (αν έχουν τη δυνατότητα)

β)) να ακούσουμε γνώμες, τί φταίει και δεν υπάρχει μεγαλύτερη συμμετοχή;

- Φταίει άραγε ο κώδικας που «τρομάζει» τον κόσμο; (Μπορείτε να συμμετέχετε και χωρίς να χρειαστεί να ξέρετε ή να γράψετε κώδικα)
- Φταίει το ότι η σελίδα είχε διακοπή λειτουργίας πάνω που ξεκινήσαμε για τα καλά με το γουΐκι; (Θα δείξει τώρα που ξανανοίξαμε για τα καλά)
- Φταίει που πολλοί θαμώνες δεν ξέρουν πώς να ξεκινήσουν ή δεν ξέρουν τί να γράψουν ή δεν έχουν πρόσβαση σε πηγές; (Δε χρειαζεται να γράφουμε όλοι κείμενα, υπάρχουν και πιο απλοί τρόποι να ασχοληθεί κανείς ακόμα κι αν δεν έχει γνώσεις, όπως θα και πούμε παρακάτω.)
- Μήπως τελικά απλώς δεν υπάρχει ενδιαφέρον; (Δεν το αποκλείω, απλώς καλό είναι να ξέρουμε.)


2) Άνοιγμα νέων λογαριασμών / αλλαγή κωδικών υφισταμένων

Στα πλαίσια της έκκλησης για μεγαλυτερη συμμετοχή αποκαθιστούμε την δυνατότητα ανοίγματος καινούργιων λογαριασμών στο γουΐκι (που είχε παγώσει για τεχνικούς λόγους). Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να πάει σε αυτή τη σελίδα και να ανοίξει λογαριασμό με ένα κλικ:

wiki_account.php

Ο λογαριασμός αυτός που φτιάχνεται θα χρησιμοποιεί το ίδιο όνομα χρήστη (username) και τον ίδιο κωδικό (password) όπως και στη κυρίως σελίδα.

Στους παλιότερους λογαριασμούς που είχαν ανοιχθεί, αναθέταμε εμείς έναν αυθαίρετο κωδικό (που ήταν μακρύς και δύσχρηστος). Όσοι χρήστες είχαν ανοίξει τότε λογαριασμό και έχουν ξεμείνει με τέτοιο κωδικό

- αν τον θυμάνται και θέλουν να τον αλλάξουν (πχ να είναι ίδιος με αυτόν της κυρίως σελίδας) μπορούν να το κάνουν πηγαίνοντας στις «προτιμήσεις»
(κλικ εδώ)

- αν δεν τον θυμάνται (τόσος καιρός που πέρασε), μπορούν να τον ανακτήσουν πηγαίνοντας στη σελίδα

show_initial_wiki_password.php

(ο καθένας βλέπει τον δικό του κωδικό και μόνον). Μετά μπορoύν να τον αλλάξουν με την διαδικασία που περιγράψαμε ακριβώς πριν.

3) Σύνδεση με την κυρίως σελίδα

Για λόγους που δεν είναι της ώρας να συζητηθούν έχουμε πει να μην μπαίνουν από το γουΐκι σύνδεσμοι (link) προς την κυρίως σελίδα αλλά ότι θα ήταν καλό να μπορεί να γίνεται το αντίστροφο (δηλαδη η κυρίως σελίδα να παραπέμπει στο γουΐκι, όποτε είναι χρήσιμο). Σε πρώτη φάση σκεφτόμαστε να χρησιμοποιήσουμε το γουΐκι για να περνάμε τα λόγια των τραγουδιών. Όπως ενδεχομένως θα έχετε δει, έχει μπει και ένα «Λ» δίπλα από κάθε τραγούδι στα αποτελέσματα της λίστας. Αυτό μελλοντικά (ξεκινήσαμε να το φτιάχνουμε αλλά έρχεται καλοκαίρι) θα βγάζει στο λήμμα με τα λόγια του τραγουδιού στο γουΐκι, αν υπάρχει. Άν δεν υπάρχει, θα δίνει στον θαμώνα τη δυνατότητα να το φτιάξει ο ίδιος, περνώντας τα λόγια. Αυτή τη δουλειά μπορεί να την κάνει ο καθένας ακούγωντας το τραγούδι, ούτε γνώσεις θέλει, ούτε γράψιμο κώδικα - ελληνικά είναι.

Επίσης εξετάζουμε το ενδεχόμενο να ανοίξουμε ειδική ενότητα συζητήσων στο φόρουμ, όπου θα κουβεντιάζουμε για αυτά που φτιάχνουμε στο γουΐκι και θα συντονιζόμαστε. Το ίδιο το γουϊκι παρέχει ορισμένες ειδικές σελίδας για συζήτηση αλλά δεν είναι τόσο εύχρηστες. Άμα η συνεννόηση γίνεται μέσω φόρουμ, θα βγάζουμε άκρη καλύτερα, οι συμμετέχοντες. Όσο για τους μη συμμετέχοντες, θα μπορούν κι αυτοί να παρακολουθούν και να μαθαίνουν.

Άβαταρ μέλους
ikarus260
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2006 01:47 pm

#2 Δημοσίευση από ikarus260 »

Δυστυχώς έχω και γω πολύ καιρό να γράψω στίχους στο wiki γιατί αφ ενός πια δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο για να το κάνω, και αφ ετέρου, πράγματι είχα λίγο ξενερώσει που είχε κλείσει η σελίδα και δεν έχω πια την όρεξη που είχα παλιά (ήταν και πολλοί μήνες ανενεργή). Πάντως θα είναι χαρά μου να βοηθήσω όσο μπορώ.

Άβαταρ μέλους
ikarus260
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2006 01:47 pm

#3 Δημοσίευση από ikarus260 »

Φίλε μπλέτσα, θα πρότεινα και κάτι ακόμα (αν γίνεται βέβαια). Να βάζαμε ακόρντα από πάνω απ τα λόγια όπως γίνεται στο kithara.vu. Έτσι θα μπορούσε κάποιος εκτός απ το να μαθαίνει τα λόγια, να μαθαίνει και τα ακκόρντα να τα παίζει (πχ κάποιος κιθαρίστας). Εμένα μου φαίνεται πάντως αρκετά καλή ιδέα

Άβαταρ μέλους
katsabinis
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 26 Ιουν 2006 10:36 pm
Τοποθεσία: Δίστομο
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από katsabinis »

Κι εγώ, είχα προσπαθήσει να γράψω κάτι, και με κωδικό και κανονικά, και δεν τα κατάφερα. Καο νόμιζα οτί είχαν περάσει στο wiki.
Ελπίζω τώρα να τα καταφέρω γιατί μ'ενδιαφέρει.

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#5 Δημοσίευση από bill1961 »

Με μεγάλη χαρά είδα να πιάνουν τόπο οι παραινέσεις του Κώστα για περισσότερη συμμετοχή στο wiki, αφού και άλλοι φίλοι άρχισαν να προσφέρουν ότι μπορούν.
Η πρόσκληση για όσο το δυνατό περισσότερη συμμετοχή είναι και πιστεύω θα παραμείνει ανοιχτή, άλλωστε το site αυτό φτιάχτηκε για να δίνουμε και παίρνουμε.

Άβαταρ μέλους
Kokona
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 27 Σεπ 2005 12:41 pm
Τοποθεσία: Κως

#6 Δημοσίευση από Kokona »

Μετά από αρκετο καιρό ειδαμε καινούργιους χρήστες στο γουικι και αναθαρρησαμε!
Θα ήθελα απλά να επισημάνω για όσους διστάζουν ότι ειναι πολύ ευκολη η χρήση του και ο καθενας μπορει πολύ ευκολα να συμμετεχει (μέχρι κι εγω τα κατάφερα
:wink: )
Δε φοβούμαι τους βορειάδες και το αλμυρό νερο
μον’ φοβούμαι τους ανθρώπους στη στεριά να μην πνιγώ

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#7 Δημοσίευση από mpletsas »

Ναι, είδα κι εγώ ανταπόκριση και χάρηκα. Να ξέρουν όσοι θέλουν να ασχοληθούν ότι θα κοιτάμε κι εμείς τις προσπάθειες τους για να βοηθάμε ή να διορθώνουμε τον κώδικα. (Αυτές τις μέρες βεβαίως λείπω σε ταξίδι οπότε δεν έχω εύκολη πρόσβαση στη σελίδα.)

Όπως ίσως θα έχετε ήδη παρατηρήσει, φτιάξαμε τελικά υποφόρουμ όπου θα συζητάμε για το γουΐκι (στο οποίο μεταφέραμε και την παρούσα συζήτηση). Σιγά-σιγά θα βάζουμε και μερικά παραδείγματα με κώδικα για να δουν όλοι πόσο απλό είναι (πχ για την ταξινόμηση).

Απάντηση

Επιστροφή σε “Σχετικά με τα «Κατάστιχα» (το γουΐκι)”