ΝΕΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ - ΓΙΩΤΑ ΛΥΔΙΑ

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
faidra
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 04 Δεκ 2005 07:33 pm
Τοποθεσία: Αχαρναί

ΝΕΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ - ΓΙΩΤΑ ΛΥΔΙΑ

#1 Δημοσίευση από faidra »

Από τις εκδόσεις «Ελληνικά Γράμματα», την επόμενη εβδομάδα, θα κυκλοφορήσει ένα βιβλίο με τίτλο: ΓΙΩΤΑ ΛΥΔΙΑ- Η ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΩΡΑ και το οποίο αναφέρεται στη ζωή της γνωστής τραγουδίστριας. Η Γιώτα Λύδια διηγήθηκε κομμάτια της ζωής της και εμπειρίες από το πάλκο στον δημοσιογράφο Κώστα Μπαλαχούτη.
Τον πρόλογο του βιβλίου έχει γράψει ο Μίκης Θεοδωράκης και ο Γιώργος Νταλάρας. Το βιβλίο περιέχει επίσης πολλά φωτογραφικά ντοκουμέντα από τη ζωή της ερμηνεύτριας. Η Γιώτα Λύδια, σύμφωνα με τα όσα αναφέρονται στο βιβλίο, ξεκίνησε την καριέρα της, ηχογραφώντας για πρώτη φορά το 1954. Τις ζωντανές της εμφανίσεις στα μαγαζιά τις άρχισε το 1958.
Λέει μεταξύ άλλων στο βιβλίο της: «Γενικά τότε χόρευαν πολύ ζεϊμπέκικο, χασάπικο και συρτά, καλαματιανά. Αυτές ήταν οι παραγγελιές, γιατί είχαμε πολύ οικογενειακό κόσμο, συντροφιές και παρέες φίλων. Και τσιφτετέλια παράγγελναν, αλλά πολύ πιο λίγα. Όταν βλέπαμε καμιά κοπελίτσα να χορεύει τσιφτετέλι, ήταν γεγονός.
Ήξερε όμως ο κόσμος να χορεύει τότε. Σιγά σιγά βέβαια, άλλαζαν τα πράγματα. Σήμερα περπατάνε στο δρόμο και κουνιούνται. Τι να πεις;»

Δημοσίευση του αποσπάσματος στην εφημερίδα «Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΕΠΕΝΔΥΤΗ» 2/12/2006

my8os
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Φεβ 2005 11:54 pm

#2 Δημοσίευση από my8os »

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Έχοντας αγοράσει το βιβλίο του για τον Καζαντζίδη δεν μου άρεσε ιδιαίτερα. Η δε δισκογραφία είχε λαθάκια.
Το βιβλίο του 'Απονες Εξουσίες' μου άρεσε καλύτερα.
Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος συμμερίζεται την άποψή μου αλλά μέχρι στιγμής δεν με συγκινεί τόσο η δουλειά του Μπαλαχούτη παρόλο που πιστεύω κάνει φιλότιμες προσπάθειες.
Μήπως γνωρίζεις αν το βιβλίο για τη Λύδια έχει και δισκογραφία μέσα;

faidra
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: 04 Δεκ 2005 07:33 pm
Τοποθεσία: Αχαρναί

#3 Δημοσίευση από faidra »

Δεν γνωρίζω κάτι σχετικό γιατί το βιβλίο δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα. Οι αναφορές γίνονται στη εφημερίδα (δες άρθρο πιο πάνω) :)

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”