POIO EINAI TO IDANIKO KSYLO GIA ENA MPAGLAMA????

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#29 Δημοσίευση από BLEKOS »

ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΞΕΡΩ......
ΩΡΑΙΑ ΕΙΝΑΙ.....ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΕΣΑ.
ΩΣΤΟΣΟ ΘΕΛΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ....
ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΠΟΥ ΜΕΝΩ ΕΧΕΙ ΜΑΓΑΖΙ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΡΙΑ...ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΡΓΙΛΕΔΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΤΟΜΑ ΕΚΕΙ....
(ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΜΑΣΤΕ)
ΠΑΩ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΓΙΑ ΚΑΠΝΟ...ΚΑΙ ΤΙ ΒΛΕΠΩ?
ΕΝΑ ΟΥΤΙ!!!!!!!!!!!
ΤΟ ΠΙΑΝΩ ΤΟ ΚΟΙΤΑΖΩ ΡΩΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ.......ΜΟΥ ΛΕΕΙ 150 ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ 100....!!!
ΜΟΥ ΜΠΗΚΕ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ....ΠΟΣΟ ΝΑ ΤΟ ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΡΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΠΤΩΣΗ 50 ΕΥΡΩ?
ΝΑ ΑΞΙΖΕΙ ΑΡΑΓΕ?
ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΡΓΑΝΟ ΤΕΤΟΙΑΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ?

Άβαταρ μέλους
kyriaki35
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005 01:39 pm
Τοποθεσία: Ταύρος

#30 Δημοσίευση από kyriaki35 »

BLEKOS έγραψε:ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΞΕΡΩ......
ΩΡΑΙΑ ΕΙΝΑΙ.....ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΕΣΑ.
ΩΣΤΟΣΟ ΘΕΛΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ....
ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΠΟΥ ΜΕΝΩ ΕΧΕΙ ΜΑΓΑΖΙ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΡΙΑ...ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΡΓΙΛΕΔΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΤΟΜΑ ΕΚΕΙ....
(ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΜΑΣΤΕ)
ΠΑΩ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΓΙΑ ΚΑΠΝΟ...ΚΑΙ ΤΙ ΒΛΕΠΩ?
ΕΝΑ ΟΥΤΙ!!!!!!!!!!!
ΤΟ ΠΙΑΝΩ ΤΟ ΚΟΙΤΑΖΩ ΡΩΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ.......ΜΟΥ ΛΕΕΙ 150 ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ 100....!!!
ΜΟΥ ΜΠΗΚΕ Ο ΔΙΑΟΛΟΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ....ΠΟΣΟ ΝΑ ΤΟ ΠΗΡΕ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΡΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΠΤΩΣΗ 50 ΕΥΡΩ?
ΝΑ ΑΞΙΖΕΙ ΑΡΑΓΕ?
ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΡΓΑΝΟ ΤΕΤΟΙΑΣ ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ?
Φίλε Bleko, αν σου περισσεύουν τα 100 ευρω, πάρτο, μη το συζητάς.
Αν δεν σου περισσέυουν, παίξτο να δεις αν σε ικανοπιεί ο ήχος του. Ελεγξε τη κατασκευή του. Κοίτα το μπράτσο αν έχει πάρει κλίση πίσω μπρος και δεν ευθυγραμμιζεται με το καπάκι, αν εχει σπασίματα ή ραγίσματα στο καπάκι, χτύπα το καπάκι (σα να χτυπάς μια πόρτα) αν εχει τον ιδιο ήχο σε όλα τα σημεία. Αν το άνοιγμα δεν εχει κέντημα, βάλε το χέρι σου μέσα να ψιλοκαταλάβεις αν εχει σπασίματα στις αντιρίδες. Το καλύτερο είναι να πάρεις κάποιον μαζί σου που ξέρει απο όργανα να το δεί. Η άλλη περίπτωση είναι αν σε ξέρει καλά, να του ζητήσεις να το ελέγξεις σε κάποιον οργανοποιό.
Αν δουλεύεις μουσικός, όλα τα παραπάνω εχουν σημασία, αν είσαι χομπίστας ή τώρα μαθαίνεις, μη το ψάχνεις πολύ, εξαρτάται απο τα θέλω σου και την οικονομική σου δυνατότητα.
Ελπίζω να μην είναι απο τα "τουριστικά" που πολύ το φοβάμαι, οπως και το οτι μπορεί να είναι ενα πολύ καλό όργανο (πιθανά παλιό και ξεραμένο, αρα δεν θα εχει μεταβολές στον ήχο, μπορεί στρωμένο αν εχει παιχτεί, μπορεί και αδούλευτο) γενικά η γνώμη μου ειναι ψάξτο λίγο.
σαν καναν το καθηκον τους
ησυχοι πια οι γειτονοι
γυρισανε στο σπιτι τους
κι αφησανε στο χιονι
της γειτονιας το φροκαλο
το Τζακ Ο Χαρα κοκαλο!

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#31 Δημοσίευση από BLEKOS »

Ω ΝΑΙ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΩΣ ΧΑΘΗΚΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ!!!!!

Η ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΕΝΟΣ ΠΑΛΙΟΥ ΜΠΑΓΛΑΜΑ ΠΟΥ ΕΚΛΕΨΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΜΠΕΛΑ ΕΝΟΣ ΠΑΛΙΟΥ ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΡΕΜΠΕΤΑΔΙΚΟΥ,ΕΙΧΕ ΣΑΠΙΣΕΙ,ΕΙΧΕ ΦΑΕΙ ΒΡΟΧΕΣ ΚΑΙ ΖΕΣΤΕΣ ΜΕ ΤΟ ΚΙΛΟ,ΤΟ ΕΦΕΡΑ ΚΑΠΩΣ ΣΤΑ ΙΣΙΑ ΤΟΥ,ΑΝ ΚΑΙ Ο ΗΧΟΣ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΠΩΣ ΘΑΜΠΟΣ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΟ ΛΟΓΟ....ΑΚΟΜΑ ΨΑΧΝΟΜΑΙ.ΩΣΤΟΣΟ Ο ΜΠΑΓΛΑΜΑΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΧΕ ΕΝΑΝ ΜΟΝΟ ΚΑΒΑΛΑΡΗ,ΚΑΤΩ!ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΑΙΖΕ ΣΩΣΤΑ.ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΕΒΓΑΛΑ ΗΤΑΝ ΚΥΡΙΛΕ.ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ;
:?: Ο ΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ.....ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.
ΛΟΙΠΟΟΟΟΟΝ,ΠΑΣΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ.

1.ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΞΥΛΑ ΓΙΑ ΟΡΓΑΝΑ;(ΕΨΑΧΝΑ ΚΑΙ ΓΕΛΟΥΣΑΝ ΟΙ ΞΥΛΕΜΠΟΡΟΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ) :(
2.ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΤΑΣΤΑ;
3.ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΛΙΣΗ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΑΡΑΟΥΛΟ;
4.ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, :D

ΥΓ-ΠΡΟΣΕΧΩΣ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ.
ΥΓ2-ΟΙ ΕΧΟΝΤΕΣ ΓΝΩΣΗ ΝΑ ΔΙΑΦΩΤΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ :lol:

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#32 Δημοσίευση από BLEKOS »

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ........ΔΕΝ ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΠΟΙΟΝ......ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ Ο,ΤΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΧΩ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΛΙΑΝ ΣΥΝΤΟΜΩΣ ΜΑ ΕΛΑ,ΛΙΓΟ Η ΣΧΟΛΗ,ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΟΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΕΡΑ ΔΩΘΕ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΒΑΛΛΩ ΣΥΝΕΧΩΣ....
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟ ΣΤΟ ΝΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ.....Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΧΕΙ ΠΛΗΘΥΝΕΙ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΣΚΑΜΠΑΖΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ;

ΥΓ-ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΟΣΑ ΕΧΩ ΘΑ ΤΑ ΣΚΑΝΑΡΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΑΝΕΒΑΣΩ!!!!!!
ΔΕΝ ΛΕΩ ΜΕΡΑ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ

dntakoulas
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 04 Φεβ 2007 01:55 pm

#33 Δημοσίευση από dntakoulas »

Χαιρετώ όλες κι όλους! Άργησα αλλά καλώς σας βρήκα!

Σκέφτομαι από καιρό να ασχοληθώ με την οργανοποιϊα ως χόμπι όμως τώρα βρέθηκε ο χρόνος και η ευκαιρία. Βρίσκομαι στην Κάρπαθο και με έναν ντόπιο ερασιτέχνη κατασκευαστή, ξεκινάω να φτιάξω ένα μονοκόματο μπαγλαμά. Η επιλογή του ξύλου είναι μεταξύ καρυδιά και ενός είδους κέδρου τον "ασκέλληνα". Θα ήθελα τη γνώμη όσων γνωρίζουν το συγκεκριμένο ξύλο και τις δυνατότητές του σε σύγκριση με την καρυδιά. Η ταστιέρα θα είναι από έβενο.

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#34 Δημοσίευση από BLEKOS »

ΕΧΩ ΕΤΟΙΜΕΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΟΡΓΑΝΩΝ....ΟΠΩΣ ΕΙΧΑ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ ΚΑΠΟΤΕ :oops:

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΡΧΕΙΟ WORD ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΧΕΔΙΑ ΚΑΙ ΚΕΙΜΕΝΟ.....ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΥΤΟΥΣΙΟ;


ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΣΕΚΑΡΕΤΕ ΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ (ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ) ΣΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΖΟΥΡΑ....ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΜΙΑ ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΙΔΙΑ.....ΤΑ ΣΠΑΕΙ....ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΜΟΝΟ!!!!!

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#35 Δημοσίευση από mpletsas »

Στείλτο στο μέηλ της σελίδας (rebetoselida@gmail.com) και θα προσπαθήσουμε να περάσουμε τα περιεχόμενα του αρχείου στο φόρουμ, αν δυσκολεύεσαι από τεχνικής πλευράς. Δεν μπορώ να πω πάντως εκ των προτέρων πόση δουλειά θα χρειαστεί η μετατροπή και πόσο καιρό θα πάρει (γιατί γενικά έχουμε πολλή δουλειά). Περιμένουμε πάντως με ενδιαφέρον.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”