Τρίχορδο ή τετράχορδο;;;

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

#43 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

δώσ' του Φα ματζόρε!

Άβαταρ μέλους
PLANTMAN
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: 02 Οκτ 2004 12:14 am

#44 Δημοσίευση από PLANTMAN »

πάρε φλάουτο να μη στα πρίζει κανένας

Άβαταρ μέλους
Nightblues
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2006 12:18 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Λάρισα
Επικοινωνία:

#45 Δημοσίευση από Nightblues »

Γειά σας παιδιά. Παίζω και εγώ μπουζουκάκι κάποια χρονάκια. Λοιπόν... Νομίζω οτι κάπου έχει ξεφύγει το όλο θέμα... Το όργανο αυτό όποιος πραγματικά το σέβεται και το αγαπά θα παίζει γιατί θα γουστάρει. Τώρα αν θα παίζει τρίχορδο ή τετράχορδο είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής - ακουσμάτων. Πρωσωπικά μου αρέσει να παίζω και τα δύο. Οπότε δεν μπορούμε να θεωρούμε το τετραχορδο υποδαιέστερο του τρίχορδου. Η πενιά είναι πενιά. Για εμένα είναι 2 διαφορετικά όργανα με διαφορετικό στυλ και ύφος παιξίματος και ήχου. Δεν μπορούν ούτε οι "τετράχορδοι" να θεωρούν τους τρίχορδους άσχετους επειδή παίζουν συνεχεια 2 νότες ουτε οι "τρίχορδοι" να λένε τους τετράχορδους σκυλλάδες.......... Καλές πενιές!!!! ,
Φιλικά Γιώργος

Άβαταρ μέλους
Nightblues
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2006 12:18 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Λάρισα
Επικοινωνία:

Περί μπουζουκιού

#46 Δημοσίευση από Nightblues »

Γειά σας παιδιά. Παίζω και εγώ μπουζουκάκι κάποια χρονάκια. Λοιπόν... Νομίζω οτι κάπου έχει ξεφύγει το όλο θέμα... Το όργανο αυτό όποιος πραγματικά το σέβεται και το αγαπά θα παίζει γιατί θα γουστάρει. Τώρα αν θα παίζει τρίχορδο ή τετράχορδο είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής - ακουσμάτων. Πρωσωπικά μου αρέσει να παίζω και τα δύο. Οπότε δεν μπορούμε να θεωρούμε το τετραχορδο υποδαιέστερο του τρίχορδου. Η πενιά είναι πενιά. Για εμένα είναι 2 διαφορετικά όργανα με διαφορετικό στυλ και ύφος παιξίματος και ήχου. Δεν μπορούν ούτε οι "τετράχορδοι" να θεωρούν τους τρίχορδους άσχετους επειδή παίζουν συνεχεια 2 νότες ουτε οι "τρίχορδοι" να λένε τους τετράχορδους σκυλλάδες.......... Καλές πενιές!!!! ,
Φιλικά Γιώργος

newcomer
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 29 Ιαν 2006 12:13 am
Τοποθεσία: Αθήνα

#47 Δημοσίευση από newcomer »

Ρε παιδιά εγώ δεν έχω καταλάβει το εξής : Υπάρχει διαφορά στο ηχόχρωμα μεταξύ τρίχορδου και τετράχορδου και αν ναι πού οφείλεται ;

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#48 Δημοσίευση από ntouzenis »

Ουυυυυ !! Αν υπαρχει λεει ;;

Οφειλεται στο οτι κανονικα πρεπει να παιζουμε ανοιχτο ντουζενι δλδ ολες μαζι οι χορδες οποτε συνηχουν και οι τρεις και εχουμε : ρε, λα και τη μελωδια στην ψιλη χορδη.
Επισης αλλος τροπος ειναι να παιζουμε καποιο ταξιμι ή μελωδια και που και που να χτυπαμε τη ρε μπουργανα, οποτε ο ηχος ειναι παλι πιο γεματος και παντα εχουμε ενα ισο. Αυτο αμα συνηθισεις το κανεις και στο 4χορδο με τη ντο και τη φα, τοκανε ο Ζαμπετας συχνα.
Τα ακκορντα επισης εχουν αλλο πιασιμο οποτε και αλλο ηχο στο 3χορδο. Τα ακκορντα του 4χορδου θυμιζουν κιθαρα. Στο 3χορδο καποια ακκορντα ειναι πεμπτες δεν εχουν μεσα την τριτη βαθμιδα και η ντιμινουιτα εχει 3 αντι 4 νοτες αλλα φαρμακερές !!
Στο τριχορδο παιζεις απο κατω προς τα πανω και αναποδα ενω στο 4χορδο συνηθως παιζεις απο μεσα προς τα εξω και αναποδα. Παραδειγμα το "Σερβικο σμυρνεικο" του Παπαιωαννου οι 4χορδοι δεν το γουσταρουνε !
Το τριχορδο τελος παλια ειχε και αλλα κουρντισματα ωστε να παιζει κανεις και να τραγουδα απο σολ, ντο, λα, μι, σι μπεμολ κλπ σημερα ομως λιγοι τα ξερουν και δεν τα δειχνουν.
Ειναι κι αλλα ...

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#49 Δημοσίευση από Χασκίλ »

[b]ntouzenis[/b] έγραψε:Ουυυυυ !! Αν υπαρχει λεει ;;

Οφείλεται στο ότι κανονικά πρέπει να παίζουμε ανοιχτό ντουζένι
Τον βρήκες στην ευαίσθητη χορδή του, newcomer! Στο στοιχείο του ο ntouzenis!!! :P :P :P

Μετά τιμής, Χασκίλ Στέλλα 8)

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”