Οι "αφανείς" του Ρεμπέτικου

"Κονσούλτο"
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#8 Δημοσίευση από bill1961 »

Κυκλοφορία CD με τραγούδια του ΜΑΡΙΝΑΚΗ

ΤΙΤΛΟΣ:

ΡΕΜΠΕΤΙΚΗ ΖΩΗ
ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ Συνθέτης: ΓΑΒΡΙΗΛ ΜΑΡΙΝΟΣ
Ημερομηνία Κυκλοφορίας: 15/12/2004

ΤΙΤΛΟΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ

ΔΩΣ'ΜΟΥ ΤΟ ΚΛΕΙΔΑΚΙ ΣΟΥ
ΜΠΟΕΜΙΚΑ ΘΑ ΖΗΣΩ
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ
Ο ΚΟΛΠΑΔΟΡΟΣ
ΠΑΡΑΤΑ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΒΙΟΛΑΚΙ
ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟΠΑΙΔΟ
ΡΕΜΠΕΤΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ
Ο ΠΕΡΙΠΛΑΝΟΜΕΝΟΣ
ΠΟΤΕ ΠΡΟΚΟΨΕ Η ΚΑΗΜΕΝΗ
ΝΑ ΜΟΥΝΑ ΤΙ ΝΑ ΜΟΥΝΑ
ΜΑΝΩΛΑΚΗ ΜΟΥ
ΣΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ
ΣΤΗΝ ΚΟΚΚΙΝΙΑ
Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΙΜΩΡΕΙ

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#9 Δημοσίευση από bill1961 »

Ανεβάζω πέντε τραγούδια με τη φωνή ενός άλλου μεγάλου και πολύ λίγο γνωστού, του Γιάννη Κυριαζή (1915 - 1982).
1. Βασίλη Τσιτσάνη - Είμαι παιδάκι με ψυχή
2. Μάρκου Βαμβακάρη - Ο Ισοβίτης
3. Μάρκου Βαμβακάρη - Το Κορόϊδο
4. Γιάννη Κυριαζή - Μάνα μου για δες πως έχω γίνει
5. Α. Δελιά - Αθηναίϊσσα
Η ηχογράφηση είναι του 1975. Μπουζούκι παίζει ο Χ. Νικολόπουλος, που λέει για τον Κυριαζή: "Πραγματικά ήταν ο δάσκαλος για μένα. Από αυτός έμαθα τα τραγούδια της ταβέρνας και το ρεπερτόριο το κλασσικό, το ρεμπέτικο που παιζόταν στην Αθήνα...". Η ηχογράφηση έγινε στο στούντιο, ζωντανά, αφού ο Κυριαζής αρνήθηκε να κάνει "play back" παρ' ότι ήταν πολύ καταπονημένος από την αρρώστια του.

Όπως έλεγε και ο ίδιος:
Όλη μου η ζωή κλείνεται σε τρεις λέξεις: Αγώνας, τραγούδι, έρωτας. Εγώ δεν είμαι από εκείνους που φοβούνται μη τους χαλάσουν τη διαγωγή. Για να καταλάβεις. Με ρώτησε κάποιος:
-"Κύριε Κυριαζή, ήπιατε ποτέ ναρκωτικά;"
Και του απάντησα:
-"Ένα βαπόρι χασίσι και μια στέρνα πιοτά κάθε είδους"
Τι θα άλλαζε αν έκανα την Αρσακειάδα σαν μερικούς που όταν τους ρωτάς για χασίσι ψάχνουν να βρούνε τους πεθαμένους για να ρίξουνε πάνω τους το χασίσι που φουμάρανε αυτοί.


Σημ. για Adminstration: Μιας και συνεχίζω να γράφω στο θέμα και για άλλους "αφανείς" πλην του Μαρινάκη, αν θες διόρθωσε τον τίτλο, σβήνοντας τη λέξη "ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ"

my8os
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Φεβ 2005 11:54 pm

#10 Δημοσίευση από my8os »

Μιας και αναφέρθηκε ο Κυριαζής, μήπως έχει κανείς τα εξής τραγούδια με αυτόν;
8α πεθάνω
Σιγανοψιχάλιζε
θλιμμένο Σαββατόβραδο

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#11 Δημοσίευση από bill1961 »

Δεν έχω κάποιο από τα τραγούδια του Κυριαζή που ζητάς. Ανεβάζω όμως "Τον Περικλή χτυπήσανε" σε ηχογράφηση του 1963.
Ανέβασα επίσης σήμερα το τραγούδι" Όπως στρώνεις θα κοιμάσαι" με τη φωνή της Άννας Χρυσάφη. Ο δίσκος αναφέρει ως συνθέτιδα την Ευαγγελία Μαργαρώνη!!! (το πιάνο του ρεμπέτικου). Δε γνωρίζω κάποιο άλλο τραγούδι της Μαργαρώνη και αυτό πολύ "τσιτσανικό" μου μυρίζει.
Κανείς που έχει περισσότερες πληροφορίες?

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#12 Δημοσίευση από bill1961 »

Δημήτρης Φράττης ή Κουλουριώτης ή Μητσάρας (Πειραιάς 1914 - 1978)

"Ήμουν 21 χρονών όταν στο πανηγύρι στη Φανερωμένη δούλεψα πλαι στο Μάρκο, τον Μπάτη, τον Αρτέμη και τον Μπαγιαντέρα.... Ο Μάρκος ήτανε το Άλφα. Το άλφα κεφαλαίο και βάλε δίπλα ένα χιλιόμετρο τόνους. Όλοι αυτόν παριστάναμε..."

Ανεβάζω δυο τραγούδια, ένα (Τα τάλληρα) σύνθεση του Μητσάρα και ένα (Με πολεμάς μπαμπέσικα) του Σ. Περιστέρη.

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#13 Δημοσίευση από bill1961 »

Δημήτρης Μπαρούσης ή Μπαρούς ή Λορέντζος

Μικρασιάτης μουσικός, που ήρθε στην Ελλάδα μετά το 1922. Γεννημένος το 1860 στη Σμύρνη, πέθανε το 1944 στην Αθήνα. Έπαιζε βιολί και κανονάκι και συνεργάστηκε για πολλά χρόνια με τον Τούντα, τον Περιστέρη κ.α. Πιο γνωστό τραγούδι του το "Μας κυνηγούν τον αργιλέ" σε στίχους του Ν. Μάθεση (Τρελλάκια) κυρίως από τις νεώτερες επαν"εκτελέσεις". Η ηχογράφηση που ανεβάζω είναι η πρώτη με τη Ρόζα (περί τα τέλη της δεκαετίας του '20). Ανεβάζω επίσης "Το χασαπάκι" (του 1929) γνωστό και από την επανεκτέλεση με την Αλεξάνδρα. Δυστυχώς και τα δύο τραγούδια που ανέβασα έχουν πολύ κακή ποιότητα ήχου.
Είχα ετοιμάσει και άλλα δύο τραδούδια-συνθέσεις του Μπαρούση, αλλά διαπίστωσα ότι υπάρχουν στη λίστα, είτε χωρίς στοιχεία ή με λάθος στοιχεία. Είναι: 1. "Ο Μόρτης " που τραγουδάει ο Ρούκουνας και 2. "Του Περαία το αλάνι" με τη Ρόζα σε στίχους και πάλι του Τρελλάκια, όπου ως συνθέτης αναφέρεται ο Δ. Μπαρούνης, αντί του Δ. Μπαρούση που είναι το σωστό.

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#14 Δημοσίευση από bill1961 »

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΚΙΟΥΠΡΟΥΛΗΣ - ΧΟΝΤΡΟΝΑΚΟΣ

Ο Χοντρονάκος γεννήθηκε στη Μικρά Ασία και από ηλικία δέκα ετών άρχισε να παίζει μπουζούκι. Συνεργάστηκε με τον Μπαγιαντέρα, τον Βαμβακάρη, τον Ρούκουνα, τη Σωτηρία Μπέλλου, ενώ από τις αρχές της δεκαετίας του '70 σε όλες σχεδόν τις εμφανίσεις του στα νυχτερινά κέντρα τον συνόδευε η Μαριώ .
Μετά τον Εμφύλιο εξορίστηκε για την αριστερή του ιδεολογία, ενώ το 1969 άνοιξε το νυχτερινό κέντρο «Καλύβα» στη Θεσσαλονίκη.Το 1982 έχασε τη σύζυγό του ενώ 4 χρόνια αργότερα τον χτύπησε και πάλι ο Χάρος με τον θάνατο του γιου του. Ο Χοντρονάκος έγινε γνωστός σε όλη την Ελλάδα και αγαπητός σε όλους με τα τραγούδια του από δυο συλλογές με τον τίτλο «Τα ρεμπέτικα της Θεσσαλονίκης». Από τη δεκαετία του '50 κράτησε συντροφιά σε ολόκληρες γενιές γλεντζέδων τραγουδώντας και παίζοντας μπουζούκι σε διάφορα νυχτερινά μαγαζιά της Θεσσαλονίκης.
Ο «φιλότιμος ωραίος και Θεσσαλονικιός» Χοντρονάκος πέθανε σε ηλικία 72 ετών, πάμπτωχος σε νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης. Στην κηδεία του στο νεκροταφείο του Ευόσμου Θεσσαλονίκης, η αγαπημένη του φίλη και σύντροφος στο τραγούδι, για σαράντα ολόκληρα χρόνια, Μαριώ Κεφάλα, εκπλήρωσε την τελευταία του επιθυμία του, αποχαιρετώντας τον με το τραγούδι που αγαπούσε «οι μάγκες ξεχωρίζουν από το πρόσωπο».
Τελευταία επεξεργασία από bill1961 σε 23 Μάιος 2005 04:19 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”