Ρεμπετο-λεξικο

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
nick_InZoMNiAC
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2005 11:49 pm

#8 Δημοσίευση από nick_InZoMNiAC »

Θοδωρής Γ έγραψε:Παιδιά συγγνώμη... Άλλο πράγμα ο αργιλές, άλλο ο λουλάς, που είναι μικρό σκεύος, συνήθως αυτοσχέδιο, με λειτουργία παρόμοια με του αργιλέ, δηλ. για κάπνισμα με φίλτρο υγρό.

kati σαν το bong δηλαδη ε ?

rebetika
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 07 Μάιος 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: Korinthos

#9 Δημοσίευση από rebetika »

To loipon argiles esti to olo sustima me pilino (san koubaristra) gia ta karvouna kai to mauro kathws kai kalamia kai loipa.Loulas einai san ton argile omws mikrotero apo karuda i apo alla ulika kai me ena kalami sunithws.Omws i leksis loulas xrisimopoieitai kai gia ton argile i gia to pilino stin korufi.
Tsika einai posotita xasis peripou miso drami eks ou kai i ekfrasis "pane fere kana duo tsikes na tine vroume alliwtika".
I roufiana einai fwtia apo bambaki kai oxi apo karbounakia pou einai kapws diaforetiki mias kai krataei ligo perissotero kai se kathe travigma dinei aera sto kalami gia na to kanei kaneis kai makrovouti ( me tin mia olo) an thelei.

Seskoulas

Άβαταρ μέλους
dimitrios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 07 Ιαν 2005 08:24 pm
Τοποθεσία: Ραφηνα

#10 Δημοσίευση από dimitrios »

file seskoula ligosa..
SALVATORES DEI

rebetika
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 07 Μάιος 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: Korinthos

#11 Δημοσίευση από rebetika »

Eksexasa na prosthesw oti uparxoun 2 sustimata "patimatos" kathws kai "anamatos" tou argile.To ena einai na valeis toumpeki = kapno xontrokommeno ligo perissotero apo tis pipas kai meta apo epanw karvounakia omws etsi den kaiei sta plagia kaiei mono sto kentro.Kai o allos tropos pou sunistw egw einai afou patithei = piestei me ta daxtyla kala sto pilino to prama pou thelei katheis na valei , meta ena kommati alouminoxarto panw apo to mauro tou pilinou kai merikes tripes kanoume gia na travaei aera aneta.Apo panw ta karvouna i oti allo kai meta...kala glentia.

Ps. Kata protimisis ustera apo ta "peristeria" pou tha ftiaksei kaneis na exei mazi nero mpoliko kathws kai glykaki wraio.Kana loukoumi , kana mpaklava i tetoio na erthei sta isa to stoma.

Seskoulas

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”