Δημήτρης Φράτης ή Κουλουριώτης ή Μητσάρας

Kάποιος βάζει πληροφορίες,στοιχεία,φωτο , οι άλλοι ας συμπληρώνουν να μαζέψουμε όσο περισσότερα μπορούμε.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

Δημήτρης Φράτης ή Κουλουριώτης ή Μητσάρας

#1 Δημοσίευση από bill1961 »

Γεννήθηκε το 1914 στον Πειραιά από πατέρα Κουλουριώτη και μάνα Πειραιώτισσα. Πέθανε το 1978 στην Αθήνα. Συνέχισε την οικογενειακή παράδοση στη μουσική αφού ο πατέρας του έπαιζε κλαρίνο και δυο θείοι του έπειζααν ούτι και μπουζούκι. Ξεκίνησε με κλαρίνο στα 1925 και μετά το 1930 αφοσιώθηκε στα μπουζούκι. Από το 1932 δούλεψε επαγγελματικά και με δικό του συγκρότημ από το 1934. Μέχρι το θάνατό του τραγουδούσε, επαιζε μπουζούκι και έγραφε γνήσιο ρεμπέτικο. Εκτός από ρεμπέτικα έγραψε και τραγούδησε και δημοτικά και μάλιστα στα αρβανίτικα. Δούλεψε με πολλούς από τους μεγάλους του ρεμπέτικου: "...Ήμουν 21 χρονών, όταν στο πανηγύρι στη ΦΑνερωμένη δούλεψα πλάι στο Μάρκο, το Μπάτη, τον Αρτέμη και το Μπαγιαντέρα". Και συνεχίζει: "Ο Μάρκος ήταν το Άλφα. Το άλφα κεφαλαίο και βάλε δίπλα ένα χιλιόμετρο τόνους. Όλοι αυτόν παριστάναμε..."
Μερικά από τα τραγούδια του: "Για κύτταξέ με εσύ καλά", "Γρι-γρι", "Είμαι άντρας καθως πρέπει", "Κάποτε ήμουνα κι εγώ παιδάκι" "Είχα πέντε τάλιρα", κ.ά

Οι πληροφορίες από τη "Ρεμπέτικη Ανθολογία" του Τάσου Σχορέλη.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Βιογραφίες”