Nτοκιμαντέρ με θέμα τη ζωή της Ρόζας Εσκενάζυ

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Kokona
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 27 Σεπ 2005 12:41 pm
Τοποθεσία: Κως

#8 Δημοσίευση από Kokona »

Γυρίσματα καποιων τραγουδιών πραγματοποιήθηκαν στην Πριγκηπέσσα στη Θεσσαλονικη τα οποία είχα την τυχη να παρακολουθήσω :lol:
Η πρωτη εντυπωση ηταν πολύ καλη αν και δεν ακουσαμε την ηχογραφηση που θα ντύσει το γυρισμα
Αναμενουμε.....
Δε φοβούμαι τους βορειάδες και το αλμυρό νερο
μον’ φοβούμαι τους ανθρώπους στη στεριά να μην πνιγώ

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#9 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Τα παιδιά από την παραγωγή του εν λόγω ντοκυμαντέρ, χρειάζονται (εκτός από το υλικό που κινηματογράφησαν) αυθεντικό οπτικό υλικό από τα χρόνια της Ρόζας και των αντίστοιχων πάλκων. Γνωρίζουμε το υλικό που υπάρχει από τη Ρόζα στα τελευταία της και η ΕΡΤ θα συνδράμει με αυτό. Θα ήταν χρήσιμο όμως να βρεθεί και άλλο, προγενέστερο, που να δείχνει τα προπολεμικά, ας πούμε, πάλκα. Απ' όσο ξέρω προσωπικά (ίσως να μου διαφεύγει κάτι), η Ρόζα δεν πρέπει να εμφανίζεται σε καμία παλιά ελληνική ταινία. Ίσως όμως να υπάρχει κάποια ή κάποιες ταινίες, που να δείχνουν έστω άλλες ορχήστρες με σαντουροβιόλια ή γενικά πιο σμυρνέικη σύνθεση. Παρακαλώ όποιος πιθανών ξέρει κάποια τέτοια ταινία ή οποιοδήποτε παρόμοιου ύφους υλικό, να ενημερώσει για να το αναζητήσουμε! Αξίζει νομίζω να συνδράμουμε την προσπάθεια των παιδιών. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”