Τρίχορδο ή τετράχορδο;;;

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Πέχλι
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2005 09:14 pm
Τοποθεσία: Athina/proswrina Glaskwvh

#22 Δημοσίευση από Πέχλι »

Δλδ ο Steve Vai ας πούμε δεν παίζει κιθάρα...παίζει τελάρο επειδή έβαλε μια χορδή παραπάνω
Καημό μες στην καρδούλα μου

Billaras
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005 07:12 pm
Τοποθεσία: Καναδάς
Επικοινωνία:

#23 Δημοσίευση από Billaras »

Φίλε μου δεν ξέρω ποιός είναι αυτός αλλα φαντάζομαι καποιος γραφικός με μαλλιά, κολλητό τζίν και στρατιωτική αρβύλα που γαζώνει (είναι δεξιοτέχνης δηλαδή για αποφυγή παρεξηγήσεων) στην κιθάρα. Το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Το θέμα είναι ότι το παλικάρι θα τραβάει τα μαλλιά του αργότερα. Από τα λίγα πράγματα που μετανιώνω στη μέχρι στιγμής ζωή μου είναι οτι πήγα και αγόρασα ΤΕΤΡΑΧΟΡΔΟ. Φυσικά είχα καλές προθέσεις αλλά και μεγάλη άγνοια. Τώρα ο φίλος έχει καλές προθέσεις αλλά έχει και γνώση. Ακούει ΟΛΟ το φόρουμ να του λέει "ΠΑΡΕ ΤΡΙΧΟΡΔΟ". Είναι απο τις λίγες περιπτώσεις που υπάρχει γενική ομοφωνία στο φόρουμ για κάτι. Αυτό κάτι σημαίνει νομίζω.

Άβαταρ μέλους
Πέχλι
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2005 09:14 pm
Τοποθεσία: Athina/proswrina Glaskwvh

#24 Δημοσίευση από Πέχλι »

Ρε παιδια τη γνωμη σας τη σεβομαι απολυτα.
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι το γιατι τετοια απεχθεια προς το τετραχορδο. Μπουζουκακι δεν ειναι κι αυτο? Ή επειδη έχει αλλο κουρδισμα ας πουμε?
Αναφερθηκα σε αυτον τον τυπα απλα σαν παραδειγμα γιατι εχει εφταχορδη κιθαρα..δεν παυει ομως να ειναι κιθαρα. Το τι παιζει ειναι αλλο θεμα. Μιλαω καθαρα για το οργανο. Οπως υπαρχουν και μπασα πενταχορδα. Οπως και ουτι με 3 ή 5 χορδες.
Τεσπα δεν παω να αλλαξω κανενος τη γνωμη, απλα προσπαθω να καταλαβω το λογο.


Φιλικα
Καημό μες στην καρδούλα μου

scorpios80
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 13 Μαρ 2006 04:28 pm

#25 Δημοσίευση από scorpios80 »

Εφόσον θα έχω μάθει στο τετράχορδο, θα μου είναι δύσκολο να προσαρμοστώ στο τρίχορδο;

Ο Καρβούνης μου είπε πως δεν έχει πρόβλημα για να αλλάξω την παραγγελία , απλά θα κάνει κανένα πεντάμηνο πάλι γιατί έχει πάρα πολύ δουλειά και αυτό για να με εξυπηρετήσει!
Αλλιώς κανένα χρόνο!

Εάν είναι να το πουλήσω αυτό το όργανο πόσο θα μπορούσα να το πουλήσω;;;
Την τιμή του την ανέφερα στο πρώτο μου ποστ!

Το πολύ πολύ να αγοράσω ένα ποιο φθηνό (εμπορίου) τρίχορδο και να μάθω πάνω του!

Σας ευχαριστώ,

Φιλικά Ανδρέας

Άβαταρ μέλους
dimitrios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 07 Ιαν 2005 08:24 pm
Τοποθεσία: Ραφηνα

#26 Δημοσίευση από dimitrios »

Να ξεκαθαρισω κατι : ειμαι σαφως υπερ του τριχορδου αλλα οχι για τους λογους που ακουω να επικαλειται ο κοσμος- αλλα γιατι γουσταρω παραμυθι.Κατα τη δικια μου αποψη η γνωστη διαμαχη τριχορδο τετραχορδο εχει τη βαση της αλλου και ενδιαφερει βεβαια μονο μερικους ρομαντικους (σα και μενα) με το ρεμπετικο. Κατα τον 18-19 αιωνα υπηρχαν μπουζουκοειδη (περισσοτερο ταμπουραδες) αλλα και πιο μπουζουκε ταμπουραδες που ηταν τεττραχορδοι και πενταχορδοι ακομα. Μαλιστα τα καλυτερα ντουζενια γινοντουσαν πανω σε αυτα. Οποτε δεν ειναι οτι και καλα το τετραχορδο χαλασε καποιου ειδους παιξιμο ή τεχνοτροπια. Εδω στη φυλακη φτιαχνανε μπαγλαμαδες με κορα ψωμιου και παιζανε ( αμα θες και εχεις μερακι παιζεις με τριχορδο τετραχορδο μονοχορδο) Πρωτα το τριχορδο χαλασε το τετραχορδο!!!!!!!!!!!! Εαν μερικοι γουσταρουμε το τριχορδο ειναι γιατι την εποχη του hard core ρεμπετικου ολοι παιζανε με τριχορδο. Οποτε και οι ειδικες τεχνοτροπιες στις οποιες οδηγεισαι απο το μακρυ μανικι και το συγκεκριμενο κουρδισμα οδηγησαν με τη σειρα τους σε συγκεκριμενο ηχο. Ε, αυτος ο ηχος σχεδον βγαινει αυτοματα με το τριχορδο γιατι απλα ειναι πολυ δυσκολο να παιξεις αλλιως με το τριχορδο.
Βεβαια για να κλεισω, πιο σημαντικο για τους ρομαντικους του παλιου ρεμπετικου ειναι ο φετιχισμος που δημιουργειται γυρω απο το οργανο και τη γνησιοτητα - αυθεντικοτητα που σου εμπνεει αν ειναι τριχορδο.
Στη πραγματικοτητα λοιπον ειναι λιγουλακι θεμα ηχου και τροπου παιξιματος (που βεβαια αυτο δεν αποκλειει τους τετραχορδους καθοτι αν θες στο τετραχορδο παιζεις και σαν τριχορδο και δε καταλαβαινει κανεις καμια διαφορα) και ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ θεμα ατμοσφαιρας, φετιχισμου και ρομαντισμου.
υ.Γ. Ο Περιστερης επαιζε με ενα μπουζουκοκιθαρο που δε ξερω και γω ποσσες χορδες ειχε και μιλαμε για την χαρντ κορ περιοδο του. Και μαλιστα τις περισσοτερς φορες νομιζεις οτι ακους πολυ πριμο μπουζουκι.

Συγχωρεστε τα ορθογραφικα λαθη αλλα με κατι φιλαρακια ηπιαμε μερικα κρασακια παραπανω στο μεσημεριανο business branch.
SALVATORES DEI

Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

#27 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

dimitrios έγραψε:Οποτε δεν ειναι οτι και καλα το τετραχορδο χαλασε καποιου ειδους παιξιμο ή τεχνοτροπια.
Το τετράχορδο θες-δε-θες έχει άλλον τρόπο παιξίματος, μοιάζει με το παίξιμο της κιθάρας, γι αυτό άλλωστε βολεύει και στους κιθαρίστες.
Βέβαια μπορείς να το παίξεις σαν τρίχορδο, αλλά τότε ποιός ο λόγος να έχεις τατράχορδο; αν είναι ν αμην χρησιμοποιείς τις ιδιαιτερότητες που έχει και το ξεχωρίζει από το άλλο όργανο πάρε κατευθείαν τρίχορδο!

Τώρα όσον αφορά πως υπήρχαν πενταχορδα και τετράχορδα κ.ο.κ. πάντα θα υπάρχουν τέτοια πειραματικά όργανα. Ο Τσιμπίδης είχε φταξει πεντάχορδο μπουζούκι!!!
Δεν σημαίνει πως αυτά τα όργανα ήταν κανόνας. Ο κανόνας ήταν (και είναι) το τρίχορδο μπουζούκι. Ούτε σχολή και τρόπος παιξιμάτος ιδιαίτερος υπήρξε σ' αυτά. Αυτό έγινε μόνο με το τετράχορδο "του Χιώτη", δημιούργησε νέα σχολή/τρόπο παιξίματος σε αυτό το όργανο.

Γενικά πάντως είναι κι αυτό μπουζούκι, δεν είναι και για φτυσιμο! μια καζούρα κάνουμε, έτσι κι αλλιώς η πενιά μετράει.....(αλλά όχι μόνο... :twisted: )

Άβαταρ μέλους
georgalasg
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 28 Σεπ 2004 11:41 am
Τοποθεσία: Καλαμάτα - Κυπαρίσσι Λακωνίας

#28 Δημοσίευση από georgalasg »

Για πρωτη φορά θα διαφωνίσω λίγο με τον ευκαιρο
Ενας καλος μπουζουξής παιζει το ιδιο καλα και σε τρίχορδο και σε τετραχορδο. Οι διαφορες στο παιξιμο είναι πολυ λίγες. (οσον αφορα αυτου καθεαυτου το παιξιμο και οχι την τεχνικη τοσο)
Εγω παιζω τετραχορδο. Εμαθα μπουζουκι απο τους Μιλανους που οι 2 απο τους 3 παιζουν τριχορδο. Νομίζω ότι δεν διαφερει πολύ το στιλ μου απο κάποιον τριχορδο.

Οι μόνες διαφορες όταν παιζω ενα τραγουδι είναι οι συγχορδίες και η ρε που αλλαζει λίγο το πατημα στην τριτη χορδη. Κατα τα άλλα τα ιδια

Ενας σκυλας το ιδιο χάλια θα παιξει ειτε παιζει τριχορδο είτε τετράχορδο. Θα μου πειτε βεβαια ποσοι τρίχορδοι είναι σκυλάδες... Εχετε δικαιο αλλα ....
Ταβέρνα η Σκάλα του Μιλάνου Βόλος
Η αυθεντική μουσική

Τρίχορδο και ξερό ψωμί

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”